Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

16/09/2014

Wydarzyło się 25 lat temu…

Garri Kasparow wygrywa z komputerem w pojedynku szachowym, pierwszy SMS w historii, pierwszy satelita GPS trafia na orbitę okołoziemską, na świecie pracuje ponad 100 000 serwerów, pierwsza płyta główna ASUS debiutuje na rynku. Wszystkie te przełomowe wydarzenia mają wspólny mianownik. Wydarzyły się w 1989 roku.

article-1340520-0C6A3561000005DC-774_634x4431989 rok był rokiem wielu przełomów. To właśnie 25 lat temu Garri Kasparow rozgromił w dwumeczu komputer „Deep Thought”, udowadniając wyższość ludzkiego umysłu nad możliwościami maszyny. 8 lat zajęło inżynierom stworzenie komputera, który byłby w stanie pokonać szachowego arcymistrza. W maju 1997 roku Kasparow zasiadł przy szachownicy mając za przeciwnika prawnuka „Głębokiej Myśli” – komputer „Deeper Blue”. Urządzenie posiadało moc obliczeniową pozwalającą jej na analizę 200 milionów szachowych ruchów na sekundę. Tym razem sześciomecz zakończył się zwycięstwem komputera.

Rok 1989 to dynamiczny rozwój w obszarze nowoczesnych technologii i nowe przełomowe urządzenia. Liczba serwerów na świecie przekracza 100 000, na rynku debiutuje firma ASUS wraz ze swoją pierwszą płytą główną. Zaprojektowana przez T.H. Tunga, Teda Hsu, Wayne’a Hsieha i M.T. Liao, przy mentorskim wsparciu Jonneya Shiha, płyta była kompatybilna z chipem Intel 486. Co ciekawe, powstała bez dostępu do samego procesora w prywatnym mieszkaniu jednego z inżynierów.

1989 to również rok, w którym na orbitę okołoziemską wystrzelono Block II – pierwszy z 24 satelitów, składających się na nowoczesny system GPS. To właśnie dzięki krążącym 20 000 km ponad naszymi głowami satelitom, możemy dziś korzystać z nawigacji, a w trasie słuchać bezcennych rad Krzysztofa Hołowczyca.

8 bilionów (1 bilion to milion milionów lub – jak kto woli – tysiąc miliardów) wiadomości tekstowych wysyłanych jest na całym świecie każdego roku. Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w ubiegłym roku sami Polacy wysłali aż 52,2 mld SMSów – to średnio 1355 wiadomości tekstowych na osobę! Mało kto wie, że pierwsza wiadomość tekstowa została wysłana z Nowego Jorku na Florydę 25 lat temu. Był to ciąg cyfr przesłanych pagerem, które po obróceniu do góry nogami układały się w słowo. Na pierwszego SMSa z prawdziwego zdarzenia świat musiał poczekać do grudnia 1992 roku, kiedy to Neil Papworth z Vodafone wysłał swoim kolegom wiadomość z życzeniami świątecznymi.

Przeczytaj także:   Nikon prezentuje nowy aparat - COOLPIX S9900

(RED/ASUS)


Hit z gwiazdą Stranger Things w CDA Premium

Polska platforma VOD nie zwalnia tempa. Już w najbliższy czwartek zobaczymy tam film pt. “Sex to nie grzech”. Amerykański hit z Natalią Dyer, gwiazdą Stranger Things, w CDA Premium od 19 listopada. Przeczytaj także:   NaviExpert z prezentacją tras alternatywnych

Ile kosztuje i gdzie kupić Nintendo Switch?

Nintendo na rynku konsoli do gier jest niekwestionowaną legendą. To właśnie Nintendo u samego zarania gier wideo wyznaczało kurs rozwojowy całego rynku. To firma znacząca w świecie gier od początku jego powstania. Kultowe Nintendo jest z nami także dziś z minikonsolami Switch. Przeczytaj także:   UPC promuje polskie kino

Plus buduje sieć 5G w całej Polsce

Plus rozbuduje sieć 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców. W maju 2020 roku w 7 miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. […]

Techcity na Facebooku