16/09/2014

Wydarzyło się 25 lat temu…

Garri Kasparow wygrywa z komputerem w pojedynku szachowym, pierwszy SMS w historii, pierwszy satelita GPS trafia na orbitę okołoziemską, na świecie pracuje ponad 100 000 serwerów, pierwsza płyta główna ASUS debiutuje na rynku. Wszystkie te przełomowe wydarzenia mają wspólny mianownik. Wydarzyły się w 1989 roku.

article-1340520-0C6A3561000005DC-774_634x4431989 rok był rokiem wielu przełomów. To właśnie 25 lat temu Garri Kasparow rozgromił w dwumeczu komputer „Deep Thought”, udowadniając wyższość ludzkiego umysłu nad możliwościami maszyny. 8 lat zajęło inżynierom stworzenie komputera, który byłby w stanie pokonać szachowego arcymistrza. W maju 1997 roku Kasparow zasiadł przy szachownicy mając za przeciwnika prawnuka „Głębokiej Myśli” – komputer „Deeper Blue”. Urządzenie posiadało moc obliczeniową pozwalającą jej na analizę 200 milionów szachowych ruchów na sekundę. Tym razem sześciomecz zakończył się zwycięstwem komputera.

Rok 1989 to dynamiczny rozwój w obszarze nowoczesnych technologii i nowe przełomowe urządzenia. Liczba serwerów na świecie przekracza 100 000, na rynku debiutuje firma ASUS wraz ze swoją pierwszą płytą główną. Zaprojektowana przez T.H. Tunga, Teda Hsu, Wayne’a Hsieha i M.T. Liao, przy mentorskim wsparciu Jonneya Shiha, płyta była kompatybilna z chipem Intel 486. Co ciekawe, powstała bez dostępu do samego procesora w prywatnym mieszkaniu jednego z inżynierów.

1989 to również rok, w którym na orbitę okołoziemską wystrzelono Block II – pierwszy z 24 satelitów, składających się na nowoczesny system GPS. To właśnie dzięki krążącym 20 000 km ponad naszymi głowami satelitom, możemy dziś korzystać z nawigacji, a w trasie słuchać bezcennych rad Krzysztofa Hołowczyca.

8 bilionów (1 bilion to milion milionów lub – jak kto woli – tysiąc miliardów) wiadomości tekstowych wysyłanych jest na całym świecie każdego roku. Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w ubiegłym roku sami Polacy wysłali aż 52,2 mld SMSów – to średnio 1355 wiadomości tekstowych na osobę! Mało kto wie, że pierwsza wiadomość tekstowa została wysłana z Nowego Jorku na Florydę 25 lat temu. Był to ciąg cyfr przesłanych pagerem, które po obróceniu do góry nogami układały się w słowo. Na pierwszego SMSa z prawdziwego zdarzenia świat musiał poczekać do grudnia 1992 roku, kiedy to Neil Papworth z Vodafone wysłał swoim kolegom wiadomość z życzeniami świątecznymi.

(RED/ASUS)

Udostępnij ten artykuł...

Rosyjskie filmy w CDA Premium warte polecenia

CDA Premium przygotowało zestawienie czerwcowych nowości filmowych, których wspólnym mianownikiem jest kraj produkcji: Rosja. Trzeba przyznać, że rosyjska kinematografia to nie tylko stare klasyki, ale też prężnie działający współcześnie przemysł filmowy, z którego chętnie korzystają platformy VOD na całym świecie. Na co zwrócić uwagę w propozycji CDA Premium? Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

Wirtualna rzeczywistość wciąż czeka na swój wielki przełom

Choć coraz częściej wykorzystywana w domach oraz przedsiębiorstwach, wirtualna rzeczywistość nadal pozostaje na uboczu. Ostatnie miesiące pokazały jednak, że nowe technologie to przyszłość wielu branż, a VR może być jednym z ciekawszych rozwiązań. Najlepsze zestawy oparte o headsety i rękawiczki pozwalają na pełną interakcję z trójwymiarowym otoczeniem, a to można wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów. […]

Udostępnij ten artykuł...

SIM swapping – zagrożenie dla konta bankowego

SIM swapping, czyli przejęcie karty SIM i oszustwa z tym związane, to przestępstwa, o których często słyszymy, lecz uważamy, że nas nie dotyczą. – To realne i zyskujące na sile zagrożenie. Każdy, kto udostępnia dane w mediach społecznościowych, może być narażony na takie ataki. – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. SIM swapping – jakie mogą […]

Udostępnij ten artykuł...