Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

30/12/2014

Prognozy ekspertów bezpieczeństwa IT na 2015 rok

Mijające dwanaście miesięcy naznaczone zostały cyberszpiegostwem, głośnymi atakami hakerskimi i ambitnymi kampaniami cyberprzestępców. Liczba nowych zagrożeń w ciągu roku osiągnęła już 3,5 miliona i niestety trend wzrostowy z pewnością utrzyma się w nadchodzącym 2015. Eksperci G DATA przewidują także intensywny rozwój złośliwego oprogramowania pod względem jego możliwości do ataków wieloplatformowych, trojany zdolne do infekcji komputerów z systemem Windows oraz urządzeń mobilnych z Androidem będą utrapieniem w przyszłym roku. To właśnie trojany bankowe jako najbardziej dochodowe będą stanowiły większość wśród szkodników atakujących nasze urządzenie w niedalekiej przyszłości. Eksperci G DATA przesyłają swoich 6 najważniejszych prognoz zagrożeń na rok 2015.

1. Self-tracking i niewłaściwie zabezpieczone dane
Wyniki sportowe, prywatne dane, aktualna lokalizacja i wiele, wiele innych informacji jest zbieranych przez urządzenia mobline oraz tzw. wearable devices. Takie informacje mogą okazać się cenne i zainteresować wiele firm, chociażby firmy ubezpieczeniowe oferujące polisy na życie. Moda na aplikacje mierzące nasze postępy w bieganiu czy innych sportach oraz aplikacje zbierające informacje o naszym zachowaniu może być źródłem kłopotów dla użytkowników oraz nową okazją i nisza dla cyberprzestępców.

2. Malware wieloplatformowy jak wytrych do firmowych komputerów
W przyszłym roku ataki wieloplatformowe będą wykorzystywane przez hakerów w szczególności w atakach na sieci firmowe.

3. Urządzenia mobilne z preinstalowanymi backdoorami
Na początku roku do laboratorium G DATA trafił chiński smartfon STAR N9500, który fabrycznie był wyposażony w oprogramowanie szpiegujące użytkownika. W przyszłym roku może spodziewać się większej oferty spywarefonów na rynku. Już teraz w końcówce 2014 słyszymy o kolejnych urządzeniach szpiegujących swoich właścicieli. Chęć zaoszczędzenia pieniędzy przy zakupie urządzeń wzorowanych na flagowcach znanych marek sprowadza się do dodatkowej zapłaty prywatnymi informacjami i danymi.

4. Nowy rekord trojanów bankowych
Ataki na użytkowników bankowości internetowej to łakomy kąsek cyberprzestępczego tortu. Wciąż wiele banków przegrywa z hakerami wyścig zbrojeń. Podwójne uwierzytelnianie to czasem zbyt mało, by spać spokojnie.

Przeczytaj także:   CodeTwo Outlook Sync – synchronizacja Outlook’a pomiędzy komputerami (wideo)

5. Więcej (z) reklam
Duże zarobki dzięki minimalnym nakładom to maksyma ludzi i firm, którzy zajmują się wyświetlaniem niechcianych reklam. Wciąż rosnące zyski z tego procederu sprawią, że jeszcze większa ilość szkodników typu adware trafi na komputery użytkowników w 2015 roku.

6. Szpiegowanie w sieci
Nie tak dawno odkryty spyware, prawdopodobnie rządowego pochodzenia, o nazwie Regin był wykorzystywany do ataków na sieci o dużym potencjale jak instytucje państwowe czy sieci międzynarodowych korporacji. Odkrycie kolejnych zaawansowanych programów szpiegujących to jedynie kwestia czasu.

Prognozy ekspertów bezpieczeństwa IT na 2015 rok

(RED/G DATA Software)


Techcity na Facebooku