15/12/2014

Przepowiadanie przyszłości u wróżki i na Twitterze

Przepowiadanie przyszłości już niedługo przestanie być domeną tylko horoskopów i wróżek. Naukowcy pracują nad rozwiązaniami, które analizując powszechnie dostępne dane będą w stanie prognozować indywidualne ludzkie zachowania nawet z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Jest to rozwiązanie, które wykorzysta informacje pochodzące z odbiorników GPS i…Twittera.

Naukowcy z Uniwersytetu Binghamton i ośrodka badawczego Xerox Palo Alto Research Center (PARC) przeanalizowali 500 milionów tweetów w celu stworzenia algorytmów, które nie tylko potrafią zobrazować dynamikę codziennych działań ludzi, ale są w stanie prognozować ich indywidualne zachowania. Badacze wykorzystali zjawisko sztucznej sieci neuronowej. Używając algorytmów bazujących na kontekstach, takich jak te które opracowały Uniwersytet Binghamton oraz PARC, technologia jest w stanie przewidzieć, jakie plany ma autor tweeta. Do analizy wykorzystywane są podstawowe informacje, które dostarczają sami użytkownicy, tj. godzina i miejsce, z którego osoba tweetuje. Prognozy, przewidujące zachowania z 3-4 godzinnym wyprzedzeniem, sprawdzają się nawet w 90 proc. Algorytm może już niedługo znaleźć powszechne zastosowanie. Na całym świecie z Twittera korzysta 271 milionów aktywnych użytkowników. W Polsce liczba ta sukcesywnie rośnie i pod koniec 2013 roku wynosiła prawie 2,8 miliona.

Przepowiadanie przyszłości u wróżki i na Twitterze

PRZYSZŁOŚĆ ZLOKALIZOWANA SATELITARNIE
Nowoczesne algorytmy przewidujące przyszłość potrafią pracować również z anonimowymi danymi. W przypadku analizy prawdziwych informacji, system dostarcza nawet 60 proc. przydatnych prognoz. Aby przewidywania były bardziej dokładne, informacje znajdujące się w mediach społecznościowych można dodatkowo skonkretyzować i uzupełnić o dane pochodzące m.in z odbiorników GPS. Podobnie jak w przypadku tweetów, punkty lokalizacyjne gromadzi się w duże zbiory danych, a ich analiza pozwala na stworzenie przydatnych prognoz. Ten mechanizm wykorzystuje m.in. system ADAS (Advanced Driver Assistance System), który na podstawie informacji o lokalizacji samochodów pozwoli przewidzieć groźne zakręty, załamania pogody oraz niebezpieczeństwa, które powstały na drodze.

(RED)

Udostępnij ten artykuł...