23/01/2015

Świat za 30 lat – prognoza ekspertów na 2045 rok

Około 30 lat temu komputer osobisty zaczął trafiać pod strzechy, rewolucjonizując społeczeństwo pod względem sposobu życia. Eksperci z Kaspersky Lab postanowili uczcić tę rocznicę, próbując wybiec w przyszłość i wyobrazić sobie, jak technologia informacyjna może rozwinąć się i zmienić życie w nowej cyfrowej rzeczywistości 2045 roku, czyli za 30 lat.

–  Obecne tempo rozwoju technologii informatycznych sprawia, że trudno jest przewidzieć, w jakim punkcie znajdziemy się za kilkadziesiąt lat. Nie ma jednak wątpliwości, że z każdym rokiem technologie będą coraz inteligentniejsze, a użytkownicy będą zmuszeni dotrzymać im kroku. Cyberprzestępcy z pewnością będą robili wszystko co w ich mocy, aby wykorzystać postęp w dziedzinie IT do własnych, szkodliwych celów – mówi Aleksander Gostiew, główny ekspert ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Roboty w każdej dziedzinie życia
W nieodległej przyszłości świat mogą zamieszkiwać miliardy ludzi oraz miliardy robotów, przy czym te ostatnie będą wykonywały niemal wszystkie ciężkie, mozolne prace. Firmy, które dziś tworzą aplikacje dla użytkowników, zajmą się rozwojem oprogramowania i części dla robotów.

Mechaniczni ludzie
W pewnym stopniu zatrą się granice między robotami a ludźmi. Na porządku dziennym będą operacje transplantologiczne przy użyciu elektronicznie sterowanych sztucznych organów, a zakładanie protez będzie rutynowym zabiegiem chirurgicznym. Nanoroboty będą wprowadzane głęboko do ciała, aby dostarczyć lekarstwa do chorych komórek lub wykonać mikrooperację. Specjalne czujniki będą monitorować stan zdrowia ludzi i przekazywać wyniki do opartej na chmurze bazy, do której dostęp będzie miał lekarz rodzinny. Wszystko to powinno prowadzić do znacznego wydłużenia długości życia.

Inteligentne domy
Ludzie będą mieszkać w inteligentnych domach, w których większość procesów służących utrzymaniu komfortu otoczenia będzie w pełni zautomatyzowana. Oprogramowanie sterujące domem będzie kontrolowało zużycie i uzupełnianie energii, wody oraz żywności. Mieszkańcy będą musieli zatroszczyć się jedynie o to, aby na ich koncie znajdowało się wystarczająco pieniędzy na pokrycie rachunków.

Świat za 30 lat – prognoza ekspertów na 2045 rok

Hiperinteligencja
Nasze cyfrowe alter ego zostanie w pełni ukształtowane w ramach jednej globalnej infrastruktury zdolnej do samoregulacji i biorącej udział w zarządzaniu życiem na naszej planecie. Najaktywniejsi i najskuteczniejsi użytkownicy uzyskają przywileje moderatora. System będzie rozdzielał zasoby między ludźmi, zapobiegając w ten sposób konfliktom zbrojnym i innym klęskom humanitarnym.

Drukowanie 3D – szybko i tanio
Przeszłością staną się nie tylko żmudne obowiązki – zbędna będzie również produkcja niektórych dóbr. Dzięki drukarkom 3D będziemy mogli projektować i tworzyć wszystko, czego potrzebujemy, od przedmiotów użytku domowego, takich jak naczynia i ubrania, po cegły na przyszły dom.

Bez komputerów
Wprawdzie to komputer PC zapoczątkował całą rewolucję IT, jednak do 2045 r. prawdopodobnie będzie można go obejrzeć już tylko w muzeum. A dokładniej, nie będziemy już potrzebować jednego narzędzia do przetwarzania danych, do czego zasadniczo sprowadza się rola komputera. Pojawi się jeszcze szerszy wachlarz inteligentnych urządzeń i te różne gadżety będą stopniowo przejmować funkcje dzisiejszych komputerów PC. Na przykład analiza finansowa będzie przeprowadzana już nie przez księgowego na komputerze osobistym, a przez serwer kontrolowany przez odpowiednią organizację.

Technofobia
Naturalnie nie wszyscy będą zachwyceni tym nowym, wspaniałym zautomatyzowanym światem. Pojawi się wielu technofobów, którzy będą sprzeciwiać się rozwojowi inteligentnych domów, zautomatyzowanemu stylowi życia oraz robotom. Opór wobec postępu IT powstrzyma ich przed korzystaniem z inteligentnych systemów, urządzeń i maszyn dla określonych rodzajów prac i nie będą posiadać żadnej cyfrowej tożsamości.

(RED/Kaspersky Lab)

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...