02/01/2015

Zima może być groźna dla sprzętu elektronicznego

Zima stawia wyzwania nie tylko kierowcom, drogowcom i pieszym, poruszającym się po śliskich i nieodśnieżonych drogach czy chodnikach. To trudny okres również dla sprzętu elektronicznego, któremu szczególnie zagrażają nagłe zmiany temperatur. Zmniejsza się także komfort użytkowania – odebranie telefonu wymaga zdjęcia co najmniej jednej rękawiczki, co przy trzaskającym mrozie nie należy do przyjemności. Wystarczy jednak pamiętać o kilku kwestiach, by wygodnie i bezpiecznie korzystać z urządzeń takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Z drugiej strony elektroniczne gadżety mogą uprzyjemnić miłośnikom sportów zimowych szaleństwa na stoku.

Chcąc bezpiecznie korzystać ze sprzętu elektronicznego w okresie zimowym należy przede wszystkim przeczytać instrukcję obsługi, w której powinna znajdować się informacja o warunkach bezpiecznego użytkowania oraz o najniższej temperaturze, w jakiej urządzenie może działać (zazwyczaj jest to 0°C). Jest to szczególnie ważne dla amatorów fotografowania i filmowania pięknych, zimowych krajobrazów, kiedy aparaty i kamery są wystawione na działanie ujemnych temperatur podczas spacerów, wycieczek czy jazdy na nartach. W mroźne dni niektóre tańsze modele mogą odmówić posłuszeństwa, zaś solidniejsze lustrzanki będą działać wolniej niż zazwyczaj. Szybciej rozładowują się też baterie, dlatego wybierając się na dłuższy plener warto zabrać ze sobą ich większy zapas. Dla pasjonatów zimowej fotografii rozwiązaniem mogą być wytrzymałe aparaty – kompakty i bezlusterkowce oraz kamery sportowe, których mrozoodporność sięga -10° C.

W podobnej sytuacji są użytkownicy smartfonów. Również i w tym przypadku na rynku dostępne są urządzenia odporne na temperatury, przeznaczone głównie dla profesjonalistów pracujących zimą w trudnych warunkach polowych. Zwykłe modele powinny być trzymane blisko ciała, najlepiej w wewnętrznej kieszeni kurtki. W mroźne dni wyjęcie na chwilę smartfona nie powinno mu zaszkodzić, jednak należy pamiętać, że po dłuższym czasie ujemne temperatury powodują gorszą pracę urządzenia (przede wszystkim wyświetlacza, modułów łączności i baterii) prowadząc w ostateczności do jego wyłączenia. Osoby, które nie chcą narażać siebie i swoich smartfonów na działanie mrozu, mogą zaopatrzyć się słuchawkę bezprzewodową lub w specjalne rękawiczki, umożliwiające nie tylko obsługę ekranu dotykowego, ale także rozmowę przez telefon bez wyjmowania go z kieszeni dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth oraz mikrofonowi w małym palcu i głośnikowi w kciuku.

Zima może być groźna dla sprzętu elektronicznego

Długotrwałe wystawienie urządzenia elektronicznego na działanie ujemnych temperatur, np. pozostawienie w samochodzie nawigacji GPS, może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Jeśli podczas spaceru aparat fotograficzny wystawiamy na dłuższe działanie zimna nie należy go chować pod kurtkę w przerwie między robieniem zdjęć. Najgorszym rozwiązaniem jest umieszczenie wyziębionego urządzenia przy źródle ciepła, takim jak kaloryfer czy kominek, lub ogrzewanie go na przykład suszarką. Gwałtowne różnice temperatur powodują bowiem kondensację pary wodnej. Jeśli wilgoć dostanie się do środka urządzenia, może spowodować poważne uszkodzenia. Dotyczy to zarówno smartfonów, tabletów, laptopów, jak i aparatów cyfrowych. Po wejściu do ciepłego pomieszczenia należy wstrzymać się z użytkowaniem wyziębionego sprzętu do momentu aż ogrzeje się w temperaturze pokojowej. Jeśli po kilku godzinach urządzenie nadal nie będzie działać, należy udać się do serwisu.

Nadejście zimy nie oznacza jednak, że użytkownicy sprzętu elektronicznego powinni zamknąć się w ciepłych domach ze swoimi smartfonami, tabletami czy aparatami cyfrowymi. Wystarczy pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć urządzenia przed różnicami temperatur. Co więcej, elektronika może zapewnić nam komfort i zabawę w trakcie spędzania czasu zimą na świeżym powietrzumówi Joanna Tobiszowska, Dyrektor Działu Marketingu firmy Komputronik.

Ogrzewane rękawice z pewnością zainteresują wszystkich miłośników sportów zimowych. Osobista nawigacja GPS ułatwi ekstremalne narciarstwo i snowboarding. Odporne aparaty i kamery umożliwią uwiecznienie zimowych krajobrazów lub zjazdu na nartach. Z kolei drony pozwolą na zarejestrowanie z powietrza naszych wyczynów na stoku. Bogata oferta urządzeń elektronicznych dostępnych na rynku sprawia, że również fani nowych technologii, gadżetów i sportów zimowych nie będą nudzić się w mroźne dni.

(RED/Komputronik)

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...