Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

06/03/2015

Do 2022 roku wszyscy będą mieszkać w Inteligentnym Domu

Z badań “The Future Smart Home: 500 Smart Objects Will Enable New Business Opportunities” przeprowadzonych przez Gartnera wynika, że w typowym domu do 2022 roku będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń, które znają nasze nawyki i rozpoznają emocje. Zdalnie sterowane systemy alarmowe czy elektroniczne zamki do drzwi to już nie dom z filmu science fiction, czy też kreskówki „Jetsonowie”.

Dzięki technologii Inteligentnego Domu już dziś coraz bardziej powszechnie stosowane są rozwiązania pozwalające na regulację wielu instalacji, np. rolet okiennych, oświetlenia i ogrzewania za pomocą jednego przycisku. Gartner prognozuje, że urządzenia domowe staną się inteligentne, a dokładniej zyskają pewien poziom wrażliwości w połączeniu ze zdolnością do komunikowania się bezprzewodowo. Zgodnie z koncepcją Internetu Wszechrzeczy (z ang. Internet of Everything), z roku na rok coraz więcej obiektów użytkowych będzie łączonych w sieć, co umożliwi im wzajemną komunikację i synchronizację poszczególnych czynności. Inteligentny Dom to jedna z tych koncepcji, która budzi bardzo duże zainteresowanie, ale jednocześnie wywołuje niepewność.

inteligentny dom

Grupa Fortinet przeprowadziła badanie społeczne „Internet Rzeczy: Inteligentny Dom”, w którym udział wzięli respondenci z 11 państw. Wyniki pokazują podejście właścicieli domów do nowych technologii ich obawy dotyczące głównie bezpieczeństwa i prywatności oraz plany związane z modernizacją mieszkań. Aż 61% ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat większość sprzętu AGD/RTV będzie miała łączność z Internetem, co jednocześnie oznacza, że Inteligentny Dom przestanie być już tylko koncepcją. Wyniki badań Cisco Tech Radar potwierdzają rosnącą rolę technologii IT w większości procesów biznesowych oraz zastosowań konsumenckich.

– Według analiz Cisco, wartość rynku Internetu Wszechrzeczy w ciągu najbliższej dekady wzrośnie do 19 bilionów USD na świecie. O coraz większym znaczeniu tego zjawiska świadczy rosnąca liczba połączonych z siecią urządzeń – według szacunków do 2020 będzie ich już 50 miliardów. Chociaż technologia ta jest obecnie kojarzona z tzw. Inteligentnym Domem, który zaparza właścicielowi kawę lub informuje, że lodówka jest pusta, to może również usprawniać procesy w biurzemówi Marcin Majda, Business Development Director w Luxoft Poland.

Przeczytaj także:   Desktopy z serii NTT Game

(RED)


Techcity na Facebooku