Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

14/04/2015

Biometria – kod, który nosimy w sobie

Odcisk palca zamiast kodu pin, odczyt siatkówki jako klucz do drzwi – unikalne zabezpieczenia biometryczne pozwalają chronić cenne dane. Choć do niedawna biometria pojawiała się jedynie w filmach science fiction, dziś coraz częściej zyskuje popularne zastosowania. Najnowsze wynalazki wykorzystujące biometrię pozwalają chronić także to, co najcenniejsze – ludzkie życie.

Biometria to technika dokonywania pomiarów i rozpoznawania na ich podstawie żywych organizmów. Podstawą identyfikacji ludzi są przede wszystkim mierzalne cechy fizjologiczne. Wśród nich można zidentyfikować m.in. układ linii papilarnych, cechy twarzy, wzorzec naczyń krwionośnych siatkówki oka, ale także układ żył na dłoni lub palcu, czy też rozkład temperatur na twarzy. Badaniu mogą podlegać również cechy behawioralne, czyli te związane z indywidualnym zachowaniem jednostki. Przykładem może być odręczny podpis, sposób mówienia, a nawet styl pisania na klawiaturze komputera.
Wszystkie te cechy pozwalają z ogromną dokładnością rozpoznawać poszczególnych ludzi, a stąd już tylko krok do integracji z aplikacjami zabezpieczającymi, kontrolującymi dostęp czy też weryfikującymi osoby. Dzięki biometrii można w szybki i maksymalnie bezpieczny sposób potwierdzić tożsamość danego człowieka, a tym samym umożliwić mu na przykład skorzystanie z konta bankowego lub telefonu komórkowego.

tęczówka-oka

INFORMACJE, KTÓRE RATUJĄ ŻYCIE
Odpowiednio wykorzystana biometria jest również narzędziem prowadzącym do najważniejszego celu – ochrony i ratowania ludzkiego życia podkreśla prof. Khalid Saeed z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, gdzie od lat zajmuje się zagadnieniem praktycznego wykorzystania biometrii. – Obecnie na całym świecie poszukujemy rozwiązań biometrycznych pozwalających na ochronę ludzkiego życia. Dobrym przykładem są systemy działające na lotniskach, które umożliwiają szybką identyfikację pasażerów, a co za tym idzie – wykrywanie potencjalnych zagrożeń, w tym terrorystycznychdodaje Saeed.
Wykorzystuje się ją również w medycynie m.in. do wykrywania nieprawidłowości sposobu chodzenia i wczesnych objawów choroby Alzheimera oraz podczas projektowania przyrządów ortopedycznych i protetycznych. Coraz częściej techniki wspierane przez dane biometryczne pojawiają się także w urządzeniach będących podstawowym wyposażeniem osób pracujących w niebezpiecznych warunkach, w tym policjantów czy strażaków. Dzięki połączeniu biometrii z GPS i innymi technologiami tworzącymi wspólnie tak zwaną rzeczywistość rozszerzoną (ang. augmented reality), osoba kierująca akcją ratowniczą może na bieżąco monitorować parametry życiowe strażaka, który na przykład przebywa w płonącym budynku.

Przeczytaj także:   BenQ E1240: Rybie oko, Auto Panorama i filmowanie 720p

PROGRAMOWANIE WSZECHSTRONNE
Elementy biometrii zastosowane są na przykład w radiotelefonie APX7000 wykorzystywanym m.in. przez polskich strażaków. Jest on wyposażony w czujniki położenia, automatycznie powiadamiające centralę o dłuższym pozostawaniu jego użytkownika w bezruchu lub pozycji poziomej. Tym samym, jeśli strażak straci przytomność lub jest na przykład przygnieciony przez element konstrukcyjny budynku, natychmiast inne osoby uczestniczące w akcji mogą zlokalizować jego położenie i podjąć działania ratownicze. Producenci sprzętu wykorzystującego biometrię inwestują nie tylko w pracę nad unowocześnianiem technologii, ale także w szkolenia nowych pokoleń specjalistów. Przykładem jest kurs „Biometria w urządzeniach mobilnych”, który Motorola Solutions Foundation ufundowała studentom z krakowskich uczelni technicznych. – To właśnie w czasie takich zajęć krystalizują się talenty pracujące później nad najbardziej zaawansowanymi technologiami wykorzystującymi biometrię obrazu czy głosu, której zadaniem jest ratowanie życia. Rozwiązania biometryczne wdrażane są w sprzęcie służącym w ekstremalnie trudnych warunkach, bez którego pomaganie innym byłoby często niemożliwewyjaśnia Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Polska.

linie-papilarne

MODNE GADŻETY
Co ciekawe, wiele osób posiada biometryczne gadżety w zasięgu ręki i nawet o tym nie wie. Odpowiednie czujniki i aplikacje w popularnych smartfonach sprawiają, że możemy mierzyć m.in. puls, tętno czy liczbę zrobionych kroków. Dane te przydają się szczególnie osobom uprawiającym sport. W czasie tegorocznych targów technologicznych International CES 2015 w Las Vegas jeden z producentów zaprezentował nawet skarpety dla sportowców, które zbierają dane dotyczące treningu i przesyłają je do dedykowanej aplikacji. Rozwiązania te, podobne jak słynne Google Glass czy urządzenia typu smartwatch, są przejawem szerszego trendu nazywanego wearable technology, czyli technologii poręcznej.

Użytkownicy współczesnych gadżetów oczekują od producentów tego, że będą one integralną częścią ich życia, ubioru, a czasem nawet ciała. Obecnie mają one jedynie ułatwiać dostęp do internetu i przyspieszać komunikację z innymi osobami. Jednak odpowiednio wykorzystana biometria może także sprawić, że w przyszłości nie będziemy musieli nosić przy sobie żadnych dokumentów czy kart kredytowych, a system danych będzie pozwalał m.in. błyskawicznie identyfikować ofiarę wypadku na podstawie tęczówki oka czy płacić za zakupy przez dotknięcie dłonią terminala.

Przeczytaj także:   TRENDnet: najmniejszy na świecie bezprzewodowy router pracujący w standardzie N

(RED)


Techcity na Facebooku