Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

13/05/2015

Więcej kobiet w branży IT

W sektorze IT wciąż rośnie zapotrzebowanie na ambitnych i wykwalifikowanych inżynierów, posiadających wiedzę z zakresu nowych technologii. Płeć nie ma tutaj znaczenia. Choć nadal przeważają panowie, to tylko liczbowo, ponieważ paniom umiejętności i kwalifikacji nie brakuje. Wiedzę zdobywają na kierunkach technicznych, które wybierają coraz chętniej, a także poprzez uczestnictwo w różnych programach stażowych.

Liczba kobiet pracujących w branży IT z każdym rokiem powoli wzrasta, wciąż jednak jest ich zbyt mało. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że za sześć lat może brakować blisko miliona pracowników w branży. Z drugiej strony otwiera to przed kobietami ogromne możliwości. Dane GUS wykazują, że kobiety z wykształceniem z sektora IT są o wiele mniej narażone na bezrobocie – przeciętny czas poszukiwania pracy w polskiej branży informatycznej w 2014 roku wynosił 2 miesiące, podczas gdy w pozostałych branżach prawie 12 miesięcy. Badania wykazały także, że panie pracujące w sektorach branży technologicznej otrzymują o 9 proc. wyższe pensje od kobiet z pozostałych sektorów gospodarki. Nie dziwi więc fakt, że dziewczyny świadomie zaczynają planować swoją przyszłość zawodową, a wybierając kierunki studiów, patrzą perspektywicznie. Od roku akademickiego 2007/08 liczba kobiet na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o blisko 24 tys., choć liczba studentów na wszystkich typach uczelni systematycznie spada. Obecnie kobiety stanowią już blisko 37 proc. studentów uczelni technicznych.

Więcej kobiet w branży IT

W Polsce nie brakuje inicjatyw, które zachęcają młode kobiety do podejmowania zatrudnienia w branży IT. Jedną z nich jest projekt „Dziewczyny w Nowych Technologiach”, skierowany jest do studentek kierunków ścisłych i technicznych. – W ostatnich latach widać, że bardzo dużo się zmieniło. Na inżynierii biomedycznej, którą studiowałam, większość stanowiły dziewczyny. Ciężko już mówić o „męskich” kierunkach, gdy ma się na myśli branżę ITmówi Ewa Ardanowska, laureatka zeszłorocznej edycji organizowanego przez UKE konkursu „Dziewczyny w Nowych Technologiach”. Ewa dodaje: często w trakcie studiów, do informatyki przekonują się osoby, które kształcą się na innych kierunkach. Widzą, że jest to rozwojowa dziedzina i dlatego postanawiają wiązać z nią swoją przyszłość. Kuszą je również inne czynniki. Wśród nich wymienić można pewną, stałą pracę (często już na studiach), a także wysokie zarobki. Co najważniejsze, możliwości specjalizacji jest mnóstwo, więc każdy znajdzie dla siebie własną drogę rozwoju.

Ewa znalazła się w grupie 13 najlepszych uczestniczek poprzedniej edycji. Dołączyła do zespołu Mobile Apps w krakowskiej siedzibie Motorola Solutions Polska, gdzie na początku testowała aplikacje i dokładnie poznawała ich budowę. Po krótkim czasie, już samodzielnie, pisała kod do skomplikowanych aplikacji na Androida.

Przeczytaj także:   Logitech Surround Sound Speakers Z906 - nowy zestaw głośników

(RED)


Techcity na Facebooku