Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

03/06/2015

IT w Polsce warte 6,24 mld dolarów w 2020 roku

Nowe technologie w Polsce trzymają się mocno. Badacze Future Market Insights prognozują, żepolski rynek IT osiągnie do 2020 roku wartość 6,24 mld USD, rosnąc średnio o 6% rocznie. Do kraju odważnie wkraczać będą także kolejne technologie, które mogą zmieniać oblicze firm. Tymczasem, według prognoz Gartnera, globalne IT urośnie w 2015 r. o 3,1%, a przy uwzględnieniu spadków kursu dolara… obniży się o 1,3%, do 3,66 bln USD.

Branża IT jako jedna z najdynamiczniej rozwijających się i przyszłościowych gałęzi polskiej gospodarki? Tak oceniają badacze Future Market Insights. Już w 2013 r. wartość rynku IT w Polsce sięgnęła 4,1 mld USD i będzie nadal dynamicznie rosnąć. Co zastanawiające, według ośrodka Gartner globalna branża IT odnotowuje w tym samym czasie lekkie spowolnienie. Prognozowany wzrost w 2015 r. to 3,1% (0,6% mniej niż w poprzedniej prognozie). Przy uwzględnieniu malejącej wartości dolara wartość branży ma jednak spaść o 1,3%, do 3,66 bln USD. Kursy walut tworzą iluzję kryzysu, jednak prowadzą także m.in. do wzrostu realnych cen usług i produktów IT na Zachodzie.

IT w Polsce warte 6,24 mld dolarów w 2020 roku

Paradoksalnie, pozytywnym czynnikiem wpływającym na wartość sektora IT w Polsce może być rosnąca liczba wdrożeń rozwiązań dla biznesu, które na Zachodzie są już teraz szeroko rozpowszechnione. To m.in. systemy ERP i CRM, technologie chmurowe czy firmowe aplikacje mobilne. Przy jednoczesnej lekkiej zadyszce na rynkach zachodnich, w Polsce firmy z branży IT mają wciąż wiele obszarów do intensywnego rozwojukomentuje Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający w Luxoft Poland.

Według analiz Future Market Insights, polski rynek IT jest napędzany przez m.in. zwiększające się zainteresowanie przedsiębiorstw technologiami – dającymi realną przewagę nad konkurencją.

Największe nakłady na usługi IT ponoszą sektory: finansowy, publiczny i produkcyjny. Widać zapotrzebowanie rynku na rozwiązania CRM, optymalizację procesów (BPM), narzędzia Business Intelligence (BI) oraz optymalizację zarządzania środkami trwałymi, w tym nieruchomościamiprecyzuje Dariusz Mazurek, Członek Zarządu Capgemini Polska, CEO Application Services.

Przeczytaj także:   Śpieszmy się kochać tablety tak szybko odejdą

(RED)


Techcity na Facebooku