Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

14/07/2015

Druk 3D – technologia, która „drukuje” przyszłość

Dzięki drukarkom 3D możemy nie tylko projektować i tworzyć przedmioty (nie)codziennego użytku, o mniej i bardziej wyrafinowanym charakterze, ale także poważnie myśleć o istotnej poprawie życia, a nawet o jego ratowaniu. Mało jest takich technologii, które mogą wprowadzić tak wiele pozytywnych zmian, w tak wiele dziedzin naszego życia.

Druk 3D nie tylko dla rozrywki

Doniesienia o pierwszych drukarkach 3D i możliwościach, jakie oferowały, pojawiły się dobre kilka lat temu. O tej technice druku pisało się zazwyczaj w na poły sensacyjnym, a na poły science-fiction klimacie. Nie brakowało też ostrzeżeń, że druk 3D może służyć do  przygotowania broni i innych, nie zawsze dozwolonych prawem, a przede wszystkim niebezpiecznych przedmiotów. Rynek 3D od tego czasu rozwija się bardzo dynamicznie, a nawet zdążył podzielić się na różne branże i segmenty. Jednym z ciekawszych jest ten związany z medycyną.

Dzięki 3D medycyna zyskuje potężnego sojusznika

Zastosowanie druku 3D w medycynie budzi coraz więcej emocji. W dodatku emocji bardzo pozytywnych i ze wszech miar uzasadnionych. Coraz częściej słyszymy o przykładach na wykorzystanie tej technologi. I co ważne, nie są to tylko teoretyczne opisy tego co kiedyś może będzie można zrobić, ale przede wszystkim prawdziwe, namacalne przykłady zastosowań.

Przykłady udanego wdrożenia druku 3D przez lekarzy na prawdę napawają nadzieją i dają realne szansę na poprawę stanu zdrowia tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Jednym z takich przykładów jest opisywany w serwisie domlab.pl (http://domlab.pl/ aktualnosci/trudna-operacja-zdeformowanej-nogi-zakonczona-sukcesem) trudny przypadek uratowania nogi u młodej Chinki. Gdy miała 7 lat uczestniczyła w groźnym wypadku samochodowym, w wyniku którego jej prawy piszczel został całkowicie zmiażdżony i zdeformowany. Przez kolejne lata deformacja pogłębiała się, noga nienaturalnie wykrzywiała się w łuk, a normalne życie i funkcjonowanie dziewczyny było niemożliwe. Konwencjonalna chirurgia nie była w stanie tego zmienić.

Druk 3D pomaga ratować życie i zdrowie

Źródło: https://www.flickr.com/photos/134289505@N07/19465855056

Z pomocą przyszła technologia druku przestrzennego, po którą sięgnął zespół lekarzy. Z użyciem specjalistycznego sprzętu wykonano arcyprecyzyjny wydruk zdeformowanej kości, który następnie służył lekarzom jako model do testowania właściwego rozwiązania. Mimo, iż nie udało się przywrócić pacjentki do pełni zdrowia, to jej stan na tyle się poprawił, że widmo kalectwa zostało od niej oddalone.

Przeczytaj także:   Świąteczna gorączka zakupów sprzyja hakerom

Przykładów zastosowania druku 3D w medycynie jest coraz więcej. Możemy przeczytać o przypadku, gdzie wydrukowany fragment kręgosłupa pomógł chorej stanąć na nogi; o udanych, tańszych i bardziej komfortowych protezach; o szynie wszczepionej do tchawicy, którą wydrukowano w 3D i która uratowała życie niemowlęcia. 3D znajduje też zastosowanie w protetyce zwierząt, ratując im zdrowi i życie w sposób tańszy i łatwiej osiągalny niż wcześniej.

Druk 3D: Żółw z wszczepioną tytanową protezą szczeki

Żółw z wszczepioną tytanową protezą szczeki: https://www.flickr.com/photos/134430941@N05/18702339744

Dostrzeżony potencjał 3D

Druk przestrzenny już dawno przestał być wymieniany w kontekście futurystycznych wizji. Branża związana z tą technologią rozwija się w zawrotnym tempie i wkracza coraz śmielej w różne dziedziny naszego życia. Druk 3D znajduje zastosowanie nie tylko w wymienionej już medycynie, ale także w budownictwie, w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i generalnie w inżynierii, a także w branży odzieżowej, designerskiej i wielu, wielu innych.

Osobnym i póki co raczkującym segmentem zastosowań tej technologii jest branża spożywcza. Choć konkretne produkty raczej nie zagrożą tradycyjnej formie produkcji żywności (głównie ze względu na efekt skali), to w przyszłości sytuacja ta może ulec zmianie. Już NASA planuje wykorzystać tą technologię do produkcji zestawów spożywczych i jedzenia dla kosmonautów. Podobne deklaracje składa armia Stanów Zjednoczonych, a jeżeli testy wypadną pomyślnie, to z pewnością zainteresowanie szefów sztabów innych armii będzie tylko kwestią czasu.

Potencjał druki przestrzennego został zauważony przez największe korporacje świata i rządy największych państw. Druk 3D stał się też areną nietypowego i niekonwencjonalnego wyścigu między takimi mocarstwami, jak Stany Zjednoczone Ameryki a Chinami. Do gry postanowiła się też włączyć Unia Europejska – decyzją Komisji Europejskiej na różne projekty związane z rozwojem tej technologii zostanie przekazane kilkaset milionów euro. Miejmy nadzieję, że owoce tego „wyścigu zbrojeń” przyniosą same korzyści.

Więcej o druku 3D możecie przeczytać w serwisie domlab.pl


W Polsce kobiety wciąż częściej upadają niż mężczyźni

Do końca czerwca 2020 r. opublikowano w Polsce 3996 upadłości konsumenckich. W samym tylko czerwcu było ich 1116. Rok wcześniej 595. Nagły wzrost upadłości spowodowany jest głównie zmianą prawa, która ułatwia obecnie upadanie. Tradycyjnie już częściej upadłość ogłaszają kobiety. I to jest zaskakujące. – mówią eksperci z firmy doradczej Lege Advisors. – Prawdziwy obraz sytuacji […]

Yanosik Pay, czyli jak nie płacić na bramkach

Pojawiło się nowe rozwiązanie, które ułatwi zmotoryzowanym przejechanie przez punkt poboru opłat bez zatrzymywania i sięgania do okienka. Rozwiązanie to – Yanosik Pay – znajduje się w aplikacji Yanosik, z której korzysta 1,5 mln kierowców miesięcznie. Kierowca, który jest zarejestrowany w systemie Autopay może przejechać przez specjalnie oznakowane bramki i automatycznie zapłacić za przejechany odcinek […]

Jaką telewizję wybrać do domu?

Telewizja już na dobre zagościła w naszych domach i trudno jest sobie wyobrazić bez niej życia. Jeszcze niedawno oferta kanałów nie zachwycała pod względem różnorodności, ale w obecnych czasach każdy użytkownik ma do wyboru kilkaset różnych stacji telewizyjnych, na których może oglądać swoje ulubione programy. W ten sposób wybór odpowiedniej oferty niejako definiuje w jaki […]

Techcity na Facebooku