Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

24/07/2015

Grafika 3D jako branża przyszłości

Chociaż określenie „grafik 3D” niektórym wciąż może wydawać się tajemnicze, dzieła tych właśnie specjalistów spotykamy praktycznie codziennie. Widzimy je w reklamach telewizyjnych, filmach… Nawet najnowsze modele samochodów, motocykli czy telefonów komórkowych projektowane są przez grafików 3D. I nie ma wątpliwości, że wkrótce twórczość grafików trzech wymiarów towarzyszyć nam będzie w każdej możliwej dziedzinie życia.

Właściwy sprzęt i oprogramowanie w połączeniu z wyobraźnią i umiejętnościami pozwalają grafikowi zaprojektować praktycznie wszystko – od drobiazgów, jak ołówki przez rzeczy większe, jak meble i samochody, aż po budynki. Ważną zaletą projektowanych w 3D przedmiotów jest dowolne ich edytowanie w programie graficznym. Poprzez szybkie edytowanie można sprawnie wprowadzić zmiany lub stworzyć kilka wariantów jednego przedmiotu. Pozwala to także przewidzieć efekt pracy jeszcze przed jej wykonaniem i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Jedynym czynnikiem, jaki może grafika ograniczać, jest jego własna wyobraźnia. Dziś grafików 3D zatrudnia wiele branż, które bezpośrednio nie są związane z grafiką komputerową, jak na przykład budownictwo czy motoryzacja.

Grafika 3D a gry komputerowe i filmy

Działalność grafików komputerowych zobaczyć można we wszystkich współczesnych grach komputerowych. Tutaj grafika 3D wykorzystywana jest w coraz szerszym zakresie. Grafika stoi obecnie na tak wysokim poziomie, że w krajobrazy w wielu grach są bardzo zbliżone do rzeczywistych. Przykładem może być gra „Crysis”, w której został wykorzystany silnik graficzny “CryEngine 2”. Można tylko domyślać się, co będzie w przyszłości.

airship-360550_1280-kopia

Piękno i szeroki wachlarz możliwości, jakie daje grafika 3D możemy podziwiać także w filmach. A mowa tu nie tylko o filmach animowanych, jak „Toy Story” – pierwszy film pełnometrażowy stworzony przy wykorzystaniu Grafiki 3D czy „Shrek”, który otrzymał pierwszego Oscara w nowej kategorii „najlepszy pełnometrażowy film animowany”. Efekty specjalne będące dziełami grafików 3D można dostrzec również w filmach, w których występują aktorzy, jak „Harry Potter”, „Władca Pierścieni” czy „Piraci z Karaibów”. Przy pomocy grafiki 3D stworzone są tu krajobrazy, budynki, statki, potwory i niektóre postacie.

Grafika 3D w medycynie

Projektowanie, gry komputerowe, branża filmowa oraz reklamowa to nadal nie wszystkie branże, w których obecne są prace grafików 3D. Jest to niewątpliwie zawód należący do rozwijających się, który z pewnością nie raz jeszcze nas zaskoczy swoją obecnością w różnych branżach.

Ostatnio coraz więcej mówi się o rosnącej roli grafiki 3D w takich dziedzinach jak diagnostyka medyczna oraz planowanie operacji. Chirurdzy coraz częściej korzystają z grafiki do wspomagania kierowania swoimi przyrządami oraz dokładnego określania miejsca, w którym należy zoperować pacjenta. Ponadto, grafika 3D łączy się także z popularnym ostatnio drukiem 3D, co dało medycynie kolejną możliwość, jaką jest rekonstrukcja kości.

Grafika 3D w nauce

Grafik 3D może pracować również z naukowcami, gdzie jego prace w postaci filmów animowanych i obrazów odzwierciedlać będą zmieniające się w czasie zachowanie obiektów rzeczywistych oraz symulowanych. Z tego typu narzędzi korzystać można podczas badania abstrakcyjnych wielkości matematycznych, modeli matematycznych, zjawisk fizycznych, reakcji chemicznych i jądrowych, działania organów… Długo by wymieniać. Dziś, gdy  technologie multimedialne coraz śmielej wkraczają do szkół, tworzone przez grafików 3D modele uatrakcyjnią każdą lekcję, pozwalając uczniom obejrzeć obiekt z każdej strony i być może obudzą zaciekawienie przedmiotem i chęć nauki nawet u najbardziej wybrednych uczniów.

Powyższe przykłady pokazują, że prace wykonane przez grafika 3D są pomocne w wielu dziedzinach życia. Nie tylko uatrakcyjniają rozrywkę, ale także wspierają naukę i pracę, a nawet ratują zdrowie i życie! Jesteście ciekawi, jakie prace można zlecić grafikowi 3D? Zajrzyjcie na stronę http://oferia.pl/zlecenia/grafika/grafika-3d, gdzie znajdziecie zlecenia dla tych właśnie specjalistów. A są tam między innymi: zaprojektowanie mebli, wizualizacja mieszkania, zaprojektowanie fototapety, odzieży stoisk targowych, wykonanie animacji postaci i wiele innych.

 

Artykuł sponsorowany


Spam ma już 40 lat

Minęło już 40 lat, odkąd wysłany został pierwszy e-mail zawierający spam. Od tamtej pory cyberprzestępcy sporo się nauczyli, ale okazuje się, że pomimo upływu czasu wciąż korzystają ze starych, sprawdzonych narzędzi. Według badań firmy F-Secure spam to nadal najczęściej wykorzystywana metoda rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, szkodliwych linków, kradzieży poufnych danych czy wyłudzeń z udziałem „nigeryjskiego księcia”. […]

Zmiany na rynku komunikatorów mobilnych

WhatsApp udostępnia swoje API. Tym samym pozwala firmom na dotarcie do 1,5 mld aktywnych użytkowników ze 180 krajów. Jakie szanse stwarza krok WhatsApp dla biznesu? Jak podaje Business Insider, cztery największe komunikatory w 2018 roku zgromadziły 4,1 mld osób. Użytkownicy w Stanach Zjednoczonych wykorzystują aplikacje do komunikacji przez około 10 min dziennie. Z roku na […]

Roman Sioda w Lenovo Data Center Group

Roman Sioda objął stanowisko Country Managera w Lenovo Global Technology Poland. Firma jest wiodącym producentem rozwiązań do centrów danych nowej generacji (ThinkSystem i ThinkAgile), które zapewniają pojemność i moc obliczeniową systemom dla zmieniającego się stale biznesu oraz dla nowych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami. Roman Sioda pokieruje polskim oddziałem Lenovo Data Center Group, który specjalizuje się […]

Techcity na Facebooku