Chociaż określenie „grafik 3D” niektórym wciąż może wydawać się tajemnicze, dzieła tych właśnie specjalistów spotykamy praktycznie codziennie. Widzimy je w reklamach telewizyjnych, filmach… Nawet najnowsze modele samochodów, motocykli czy telefonów komórkowych projektowane są przez grafików 3D. I nie ma wątpliwości, że wkrótce twórczość grafików trzech wymiarów towarzyszyć nam będzie w każdej możliwej dziedzinie życia.
Właściwy sprzęt i oprogramowanie w połączeniu z wyobraźnią i umiejętnościami pozwalają grafikowi zaprojektować praktycznie wszystko – od drobiazgów, jak ołówki przez rzeczy większe, jak meble i samochody, aż po budynki. Ważną zaletą projektowanych w 3D przedmiotów jest dowolne ich edytowanie w programie graficznym. Poprzez szybkie edytowanie można sprawnie wprowadzić zmiany lub stworzyć kilka wariantów jednego przedmiotu. Pozwala to także przewidzieć efekt pracy jeszcze przed jej wykonaniem i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Jedynym czynnikiem, jaki może grafika ograniczać, jest jego własna wyobraźnia. Dziś grafików 3D zatrudnia wiele branż, które bezpośrednio nie są związane z grafiką komputerową, jak na przykład budownictwo czy motoryzacja.
Grafika 3D a gry komputerowe i filmy
Działalność grafików komputerowych zobaczyć można we wszystkich współczesnych grach komputerowych. Tutaj grafika 3D wykorzystywana jest w coraz szerszym zakresie. Grafika stoi obecnie na tak wysokim poziomie, że w krajobrazy w wielu grach są bardzo zbliżone do rzeczywistych. Przykładem może być gra „Crysis”, w której został wykorzystany silnik graficzny “CryEngine 2”. Można tylko domyślać się, co będzie w przyszłości.
Piękno i szeroki wachlarz możliwości, jakie daje grafika 3D możemy podziwiać także w filmach. A mowa tu nie tylko o filmach animowanych, jak „Toy Story” – pierwszy film pełnometrażowy stworzony przy wykorzystaniu Grafiki 3D czy „Shrek”, który otrzymał pierwszego Oscara w nowej kategorii „najlepszy pełnometrażowy film animowany”. Efekty specjalne będące dziełami grafików 3D można dostrzec również w filmach, w których występują aktorzy, jak „Harry Potter”, „Władca Pierścieni” czy „Piraci z Karaibów”. Przy pomocy grafiki 3D stworzone są tu krajobrazy, budynki, statki, potwory i niektóre postacie.
Grafika 3D w medycynie
Projektowanie, gry komputerowe, branża filmowa oraz reklamowa to nadal nie wszystkie branże, w których obecne są prace grafików 3D. Jest to niewątpliwie zawód należący do rozwijających się, który z pewnością nie raz jeszcze nas zaskoczy swoją obecnością w różnych branżach.
Ostatnio coraz więcej mówi się o rosnącej roli grafiki 3D w takich dziedzinach jak diagnostyka medyczna oraz planowanie operacji. Chirurdzy coraz częściej korzystają z grafiki do wspomagania kierowania swoimi przyrządami oraz dokładnego określania miejsca, w którym należy zoperować pacjenta. Ponadto, grafika 3D łączy się także z popularnym ostatnio drukiem 3D, co dało medycynie kolejną możliwość, jaką jest rekonstrukcja kości.
Grafika 3D w nauce
Grafik 3D może pracować również z naukowcami, gdzie jego prace w postaci filmów animowanych i obrazów odzwierciedlać będą zmieniające się w czasie zachowanie obiektów rzeczywistych oraz symulowanych. Z tego typu narzędzi korzystać można podczas badania abstrakcyjnych wielkości matematycznych, modeli matematycznych, zjawisk fizycznych, reakcji chemicznych i jądrowych, działania organów… Długo by wymieniać. Dziś, gdy technologie multimedialne coraz śmielej wkraczają do szkół, tworzone przez grafików 3D modele uatrakcyjnią każdą lekcję, pozwalając uczniom obejrzeć obiekt z każdej strony i być może obudzą zaciekawienie przedmiotem i chęć nauki nawet u najbardziej wybrednych uczniów.
Powyższe przykłady pokazują, że prace wykonane przez grafika 3D są pomocne w wielu dziedzinach życia. Nie tylko uatrakcyjniają rozrywkę, ale także wspierają naukę i pracę, a nawet ratują zdrowie i życie! Jesteście ciekawi, jakie prace można zlecić grafikowi 3D? Zajrzyjcie na stronę http://oferia.pl/zlecenia/grafika/grafika-3d, gdzie znajdziecie zlecenia dla tych właśnie specjalistów. A są tam między innymi: zaprojektowanie mebli, wizualizacja mieszkania, zaprojektowanie fototapety, odzieży stoisk targowych, wykonanie animacji postaci i wiele innych.