Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

23/11/2015

Programowanie w języku Java

Java, to jeden z najpopularniejszych obiektowych języków programowania, służący do tworzenia programów źródłowych, kompilowanych do kodu bajtowego – postaci wykonywanej przez maszynę wirtualną.

Język programowania Java został stworzony przez firmę Sun Microsystems pod kierunkiem Jamesa Goslinga; opublikowano go w 1995 roku wraz z Maszyną Wirtualną Java (Java Virtual Machine). W 2010 roku firma została wykupiona przez Oracle. Język ten miał być konkurencją dla języka C++ i dlatego większość elementów składni i słów kluczowych pokrywa się z C++ (choć składnia jest uproszczona), natomiast podstawowe koncepcje (maszyna wirtualna, automatyczne zwalnianie pamięci) zaczerpnięto z języka Smalltalk.

Programowanie w języku Java

żródło: pixabay.com

Kluczowe koncepcje języka Java

Najistotniejszymi cechami języka są:

:: obiektowość
Język programowania Java jest silnie ukierunkowany na obiektowość; wszystkie dane i podejmowane akcje są pogrupowane w klasy obiektów. Obiekt, to samoistna część programu, która przyjmuje określone stany i ma określone zachowania, które z kolei mogą zmieniać stany lub przesyłać dane do innych obiektów. Poza typami obiektowymi posiada także typy proste, reprezentujące liczby całkowite, zmiennopozycyjne, wartości logiczne i pojedyncze znaki. Mechanizm autoboxingu, pozwala na swobodne mieszanie typów prostych i ich obiektowych odpowiedników.

:: dziedziczenie
W języku Java wszystkie obiekty mają wspólny podzbiór podstawowych możliwości (identyfikacja, porównywanie, kopiowanie, niszczenie, wsparcie dla programowania współbieżnego), ponieważ wszystkie one są pochodną obiektu nadrzędnego, od którego dziedziczą podstawowe zachowania i właściwości. Jest to dziedziczenie jednobazowe, to znaczy, że tylko jedna klasa (klasa Object) może przekazać swoje właściwości i operacje jako podstawę do rozszerzania o kolejne możliwości. Ten rodzaj dziedziczenia eliminuje możliwość konfliktów między właściwościami, przekazywanymi przez klasy nadrzędne. Wprowadzono interfejsy i podklasy umożliwiające wielokrotne dziedziczenie implementacji jako rekompensatę dla obniżenia elastyczności dziedziczenia jednobazowego.

:: niezależność od architektury
Jest to główna cecha charakterystyczna dla języka programowania Java. Kod źródłowy, który kompiluje się do kodu pośredniego, jest niezależny od systemu operacyjnego i procesora, wykonuje go wirtualna maszyna Javy, która tłumaczy kod na kod dostosowany do specyfiki danego systemu operacyjnego oraz procesora. Plusem tego rozwiązania jest rozgraniczenie elementów platformy systemowej i tych dostępnych w języku bez konieczności wykorzystania wywołań systemowych.

Przeczytaj także:   Huawei Ascend Mate7 – ładny, wielki i dobrze wyposażony

:: sieciowość
W przypadku języka Java nie ma różnicy między danymi z plików lokalnych a tymi dostępnymi przez http czy ftp.

:: obsługa programowania rozproszonego
Biblioteki Javy wyposażone są w funkcje umożliwiające programowanie rozproszone między aplikacjami Javy (RMI) oraz między aplikacjami Javy a tymi napisanymi w innych językach programowania.

:: niezawodność i bezpieczeństwo
Java posiada mechanizmy zabezpieczające przed popularnymi błędami, tj. automatyczne zwalnianie pamięci (usuwanie nieużywanych obiektów), silne typowanie, konieczność dostarczenia wszystkich użytych klas podczas kompilacji, sposób obsługi wyjątków, wydzielenie grupy wyjątków weryfikowalnych, zestaw reguł pozwalających na definiowanie działań dostępnych i zabronionych dla programów na danej maszynie Javy.

:: wydajność
Wprowadzenie licznych modyfikacji i kompilatora JIT skutkuje tym, że Java to język, w którym niektóre problemy mogą być rozwiązane szybciej niż w innych.

:: rozszerzalność
Istnieje możliwość rozszerzania składni, a także tworzenie rozszerzeń wprowadzających nowe paradygmaty, np. aspektowy czy funkcyjny.

Java Enterprise – Java Korporacyjna
Jest to bardzo rozpowszechniona serwerowa platforma programistyczna języka Java (inne jej nazwy to: Java Platform, Java Enterprise, Enterprise Edition, J2EE, Java EE). Definiuje ona standard tworzenia aplikacji w języku programowania Java, które są oparte o wielowarstwową architekturę komponentową. Standard Enterprise określa zestaw interfejsów programistycznych, jakich musi dostarczać kompatybilny serwer aplikacyjny. Java Enterprise powinna poprawnie funkcjonować na dowolnej platformie sprzętowej i systemie operacyjnym.

Pierwsza wersja, czyli J2EE 1.2 została wydana w 1999 roku. Kolejne wersje to: 1.3, 1.4, Java EE 5, 6 i 7.

Perspektywy pracy dla programisty
Żeby zostać programistą Java wcale nie trzeba mieć ukończonych studiów informatycznych, choć jest to oczywiście jak najbardziej wskazane. Ich brak nie jest przeszkodą, jeśli posiada się wiedzę z tej dziedziny oraz kompetencje (na początek wystarczy znajomość podstaw programowania). Obecnie dostęp do wiedzy programistycznej jest praktycznie niczym nieograniczony. W sieci można znaleźć naprawdę sporo materiałów szkoleniowych, książek, kursów i szkoleń. To, co najistotniejsze w rozpoczęciu kariery programisty Java, to doświadczenie projektowe (najlepiej w konkretnym języku programowania, czyli Javie) oraz certyfikaty branżowe. Uznawana w branży certyfikacja prowadzona jest przez firmę Oracle, która przyznaje następujące certyfikaty: Oracle Certified Associate, Oracle Certified Professional, Oracle Certified Expert i Oracle Certified Master.

Przeczytaj także:   Nikon COOLPIX S6900 - stworzony do selfies

Swoją pracę zawodową można związać z konkretną firmą i pracować na różnych stanowiskach, tj. jako: junior developer, developer, senior developer/tech leader. Praca dla programisty w firmie wiąże się z satysfakcjonującym wynagrodzeniem, zajmowaniem się zazwyczaj jednym projektem oraz licznymi benefitami.

Nie trzeba, rzecz jasna, być przywiązanym do jednej firmy i równie dobrze można pracować jako freelancer. Jest to na pewno pod wieloma względami wygodniejsze, bo można samemu organizować swój czas pracy i nie jest się uzależnionym od zwierzchników. Wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba szukać zleceń na własną rękę. W poszukiwaniach pomocne są przede wszystkim serwisy z ogłoszeniami dla freelancerów. Wiele interesujących ofert można znaleźć tu: http://oferia.pl/zlecenia/programowanie/java-j2ee

Artykuł sponsorowany


W Polsce kobiety wciąż częściej upadają niż mężczyźni

Do końca czerwca 2020 r. opublikowano w Polsce 3996 upadłości konsumenckich. W samym tylko czerwcu było ich 1116. Rok wcześniej 595. Nagły wzrost upadłości spowodowany jest głównie zmianą prawa, która ułatwia obecnie upadanie. Tradycyjnie już częściej upadłość ogłaszają kobiety. I to jest zaskakujące. – mówią eksperci z firmy doradczej Lege Advisors. – Prawdziwy obraz sytuacji […]

Yanosik Pay, czyli jak nie płacić na bramkach

Pojawiło się nowe rozwiązanie, które ułatwi zmotoryzowanym przejechanie przez punkt poboru opłat bez zatrzymywania i sięgania do okienka. Rozwiązanie to – Yanosik Pay – znajduje się w aplikacji Yanosik, z której korzysta 1,5 mln kierowców miesięcznie. Kierowca, który jest zarejestrowany w systemie Autopay może przejechać przez specjalnie oznakowane bramki i automatycznie zapłacić za przejechany odcinek […]

Jaką telewizję wybrać do domu?

Telewizja już na dobre zagościła w naszych domach i trudno jest sobie wyobrazić bez niej życia. Jeszcze niedawno oferta kanałów nie zachwycała pod względem różnorodności, ale w obecnych czasach każdy użytkownik ma do wyboru kilkaset różnych stacji telewizyjnych, na których może oglądać swoje ulubione programy. W ten sposób wybór odpowiedniej oferty niejako definiuje w jaki […]

Techcity na Facebooku