Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

15/01/2016

Chmura najlepszym rozwiązaniem dla startupów

Jest pomysł, jest plan, są też środki na rozpoczęcie projektu. Wiadomo jednak, że początkowe koszty prowadzenia startupu mogą przewyższyć zasoby finansowe. Jak obniżyć wydatki i jednocześnie zwiększyć szanse powodzenia projektu?

Decydując się na prowadzenie startupu trzeba liczyć się z inwestycją czasu, pieniędzy i własnych doświadczeń. W zamian za to można otrzymać dobrze prosperujący, przyszłościowy biznes, który daje nieograniczoną satysfakcję i szansę na własny rozwój. Problem, z którym spotyka się większość osób rozpoczynających własny biznes to fundusze. W zależności od branży należy wziąć pod uwagę mniejszy lub większy wkład finansowy.

W przypadku nowych technologii, uruchomienie sprawnej platformy internetowej oznacza spore wydatki związane z infrastrukturą IT. Dlatego też startupy technologiczne coraz częściej korzystają z rozwiązań chmurowych. Wybierają je zamiast tradycyjnej infrastruktury serwerowej.

Co daje chmura?
Przede wszystkim skorzystanie z rozwiązań chmurowych wiąże się z dużo niższym kosztem prowadzenia startupu. Początkujący nie muszą przeznaczać środków na zakup infrastruktury i jej utrzymanie. Nie zawsze można też przewidzieć zapotrzebowanie na zasoby IT, np. mogą zdarzyć się momenty, kiedy ruch sieciowy przewyższy zakładany poziom. Dzięki cloud computing użytkownik może uruchomić działanie od razu, a także zwiększyć pamięć czy pojemność dysków w miarę potrzeb. Dzięki rozwiązaniom chmurowym prowadzący startup płaci tylko za to, co wykorzysta, dzięki czemu koszty na początku działalności obniża do minimum.

Z chmury skorzystało już wiele startupów, m.in. platforma obido.pl. – Dzięki rozwiązaniom chmurowym, byliśmy w stanie przez kilka miesięcy pracować nad produktem, nie ponosząc praktycznie żadnych kosztów w zakresie infrastruktury serwerowejtwierdzi Paweł Gniadkowski, dyrektor technologii obido.pl.  – Pierwszą fakturę zapłaciliśmy w chwili startu publicznej wersji. Na szczęście jej wysokość jest mocno powiązana z ruchem w aplikacji, a co za tym idzie – przychodami firmy.

Chmura najlepszym rozwiązaniem dla startupów

Różnice w kosztach poniesionych przez firmę, szczególnie na początku działalności mogą być naprawdę duże. – Szacujemy, że dzięki wykorzystaniu chmury, udało nam się obniżyć koszty infrastruktury i zarządzania nią o około 40%wspomina Gniadkowski. Dlatego też nawet firmy z niewielkim budżetem mają szansę rozwinąć się na rynku.

Według Pawła Gniadkowskiego najlepszym obecnie wyborem jest AWS (Amazon Web Services), który dostarcza najlepsze i najbardziej stabilne rozwiązania. – Dodatkowym plusem wynikającym ze współpracy z AWS jest program „Free Tier”, który pozwala na darmowy test rozwiązań chmurowych – idealny na czas przygotowania produktu do startu.

Bezpieczeństwo danych w chmurze
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne. Często potencjalni przedsiębiorcy nie decydują się na tego typu ruch, wolą zainwestować we własną infrastrukturę z obawy przed tzw. „wypłynięciem” danych. – W kwestii bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych kluczowy jest dobry zespół IT, który ma świadomość tego, jak działa taka infrastruktura i jest w stanie ją odpowiednio skonfigurować i utrzymywać – mówi Paweł Gniadkowski. – W przypadku aplikacji webowych, poziom bezpieczeństwa nie różni się znacząco od własnej infrastruktury serwerowej – oczywiście przy założeniu, że dysponujemy odpowiednimi specjalistami.

(RED)


Spam ma już 40 lat

Minęło już 40 lat, odkąd wysłany został pierwszy e-mail zawierający spam. Od tamtej pory cyberprzestępcy sporo się nauczyli, ale okazuje się, że pomimo upływu czasu wciąż korzystają ze starych, sprawdzonych narzędzi. Według badań firmy F-Secure spam to nadal najczęściej wykorzystywana metoda rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, szkodliwych linków, kradzieży poufnych danych czy wyłudzeń z udziałem „nigeryjskiego księcia”. […]

Zmiany na rynku komunikatorów mobilnych

WhatsApp udostępnia swoje API. Tym samym pozwala firmom na dotarcie do 1,5 mld aktywnych użytkowników ze 180 krajów. Jakie szanse stwarza krok WhatsApp dla biznesu? Jak podaje Business Insider, cztery największe komunikatory w 2018 roku zgromadziły 4,1 mld osób. Użytkownicy w Stanach Zjednoczonych wykorzystują aplikacje do komunikacji przez około 10 min dziennie. Z roku na […]

Roman Sioda w Lenovo Data Center Group

Roman Sioda objął stanowisko Country Managera w Lenovo Global Technology Poland. Firma jest wiodącym producentem rozwiązań do centrów danych nowej generacji (ThinkSystem i ThinkAgile), które zapewniają pojemność i moc obliczeniową systemom dla zmieniającego się stale biznesu oraz dla nowych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami. Roman Sioda pokieruje polskim oddziałem Lenovo Data Center Group, który specjalizuje się […]

Techcity na Facebooku