Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

27/02/2016

Wi-Fi, które prawie nie zużywa prądu? Rewolucja o krok!

Smartfony, komputery, tablety i większość gadżetów z jakich korzystamy do łączności wykorzystuje Wi-Fi. To standard w bezprzewodowej komunikacji i dostępie do internetu. Ale ma pewną wadę – znaczny pobór energii.

Jedną z największych bolączek producentów sprzętu elektronicznego jest dziś długo działająca bateria. Albo raczej jej brak. Nasze smartfony, komputery, tablety i inne elektroniczne “zabawki” potrzebują prądu. Kto jeszcze pamięta czasy, gdy telefon komórkowy wytrzymywał tydzień pracy (pracy, a nie stanu czuwania!) na jednym ładowaniu?

Za zwiększony pobór energii w naszych urządzeniach w dużej mierze odpowiada ciągła potrzeba bycia online. Wi-Fi, które nam to zapewnia, jest dość “energożernym” standardem. Ale to może się zmienić!

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie stworzyli specjalny moduł Wi-Fi, który pozwala na 10 tysięcy mniejszy pobór prądu! Swój wynalazek nazwali “pasywnym Wi-Fi”. Jak to działa? Moduł pełni rodzaj radiowego lustra, które odbija sygnał wysyłany przez router. Pozwala to na transmisję z transmisję z prędkością 11Mbps, nawet do 30 metrów.

Pasywne Wi-Fi

Pasywne Wi-Fi działa na razie tylko w laboratorium. Jeżeli jednak naukowcom uda się je zaimplementować do działających obecnie urządzeń, to może być milowy krok.

Więcej o pasywnym Wi-Fi przeczytacie tu.

(A.B.)
Polub nas na > Facebooku <


Sześć milionów cyberataków na Polskę

Według danych firmy F-Secure średnio 700 razy na godzinę podejmowane są próby przeprowadzenia cyberataków na Polskę. Główne źródła zagrożeń w ostatnim roku to Stany Zjednoczone, Francja, Rosja oraz Chiny. 

 W ciągu ostatniego roku podjęto ponad 6 milionów prób cyberataków na Polskę. Najczęściej ich źródłem były Stany Zjednoczone, a na kolejnych miejscach znalazły się Francja, […]

Czy Apple Pay zdominuje rynek płatności mobilnych?

Apple Pay zadebiutowało w Polsce 19 czerwca. Zgodnie z doniesieniami części banków technologia szybko zyskała popularność i tysiące użytkowników. To jednak dopiero początek ekspansji rozwiązania od Apple. Według raportu Juniper Research, Apple Pay może w ciągu najbliższych dwóch lat zdominować sektor mobilnych płatności zbliżeniowych. Do tej pory nową formę płatności udostępniło swoim klientom 8 polskich […]

SMS-y w dół, MMS-y w górę

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował coroczny „Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2017 roku” z którego wynika, że na koniec minionego roku aktywnych było ponad 53 milionów kart SIM, czyli o 4% mniej niż w 2016 roku. To jedna z prawdopodobnych przyczyn spadku liczby SMS-ów wysłanych przez użytkowników polskich sieci. W 2017 roku Polacy […]

Techcity na Facebooku