30/08/2016

Apple zapłaci gigantyczną karę?

Komisja Europejska nałożyła gigantyczną karę 13 mld euro na Apple. To efekt śledztwa KE, które dotyczyło unikania podatków przez Apple w Europie.

O sprawie pisze większość mediów, między innymi serwis ekonomiczny Rzeczpospolitej. Ze śledztwa prowadzonego przez KE wynika, że Apple i Irlandia zawarły umowę, dzięki której Apple płacił za działania w Europie podatki znacznie niższe, niż powinien: zamiast 12,5 % tylko 1%, a w niektórych latach nawet 0,005%.

Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy cytuje unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager serwis ekonomiczny RP.pl.

Co ciekawe, gigantyczną karę Apple ma zapłacić nie do budżetu UE, ale Irlandii, czemu sprzeciwia się nie tylko samo Apple, ale też… Irlandia.

Ciekawe czym skończy się ta sprawa. Czy Apple, które już zapowiedziało odwołanie, zapłaci odszkodowanie i w jakiej wysokości?

(RED)

Udostępnij ten artykuł...

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...