09/12/2016

Jak sprzedać telefon… nie sprzedając swoich danych?

Smartfony są jednym z chętniej kupowanych (i przyjmowanych) prezentów gwiazdkowych – efektem ubocznym tego zjawiska może być zwiększona liczba ofert sprzedaży używanych telefonów na początku roku. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować smartfon do sprzedaży – tak, aby wraz z nim nie oddać nabywcy swoich prywatnych zdjęć, wiadomości czy innych poufnych danych.

Dzięki eksperymentowi, który przed kilkoma miesiącami przeprowadziła firma Avast, dowiedzieliśmy się, jak powszechnym problemem jest nieświadome pozostawianie na sprzedawanych smartfonach poufnych danych. Pracownicy Avast kupili w kilku miastach Europy i USA ok. 20 używanych urządzeń (z różnymi systemami operacyjnymi), na których, wedle zapewnień sprzedawców, wykonano „standardowe” przywrócenie systemu/nośnika danych do ustawień fabrycznych, a następnie za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi sprawdzili, jakie dane wciąż można odzyskać ze smartfonów.

1200 odzyskanych zdjęć
Efekty tego eksperymentu były szokujące – z 20 smartfonów odzyskano m.in. ponad 1200 zdjęć (z których ok. 200 zawierało treści nieodpowiednie dla dzieci), ponad 300 e-maili i wiadomości tekstowych, jeden niecenzuralny film oraz historie kilkuset wyszukań w Google. – Wielu producentów zaleca użytkownikom przeprowadzenie przywrócenia do ustawień fabrycznych przed sprzedażą urządzenia czy dostarczeniem go do serwisu, nic więc dziwnego, że klienci sądzą, iż jest to w 100% bezpieczna i skuteczna metoda usunięcia z telefonu czy tabletu wszystkich prywatnych danych. Praktyka pokazuje jednak, że wcale tak nie jest komentuje Damian Mroczkowski z firmy Spy Shop.

Jak sprzedać telefon

Jak bezpiecznie usunąć dane?
Co w takim razie powinna zrobić osoba planująca sprzedaż telefonu, która chce mieć pewność, że jej dane będą bezpieczne? Zwykłe sformatowanie smartfona może nie wystarczyć, a sposób postępowania  w znacznej mierze zależy od tego, z jakiego urządzenia się korzysta. Najpopularniejsze obecnie platformy mobilne to Apple iOS oraz Android. W obu wariantach kasowanie danych powinno zostać poprzedzone stworzeniem bezpiecznej kopii wszystkich plików, danych i ustawień (można ją stworzyć zarówno na komputerze, jak i w usługach Apple/Google).

Kolejnym krokiem powinno być usunięcie ze smartfona karty SIM (oraz karty pamięci – o ile dane urządzenie je obsługuje). Co do samego usuwania danych: w przypadku systemu Android proces ten nie jest szczególnie skomplikowany, choć może być czasochłonny – należy włączyć szyfrowanie całej zawartości urządzenia (stosowną opcję znajdziemy w menu Ustawienia – nie jest to niezbędne, jeśli użytkownik wcześniej miał włączone szyfrowanie), a następnie wykonać przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych. Cały proces trwać może nawet ponad godzinę (z czego lwią część zajmie szyfrowanie), jednak po jego zakończeniu przywrócenie danych przez niepowołane osoby będzie niezmiernie trudne.

W przypadku systemu Apple iOS (instalowanego na urządzeniach z serii iPhone/iPad) po wykonaniu backupu danych z telefonu należy wylogować się ze wszystkich usług (iCloud, Apple ID, iMessage), a następnie skorzystać z polecenia „Wymaż zawartość i ustawienia” (w menu Ustawienia).

Jak sprzedać telefon

(RED)

Udostępnij ten artykuł...

Rosyjskie filmy w CDA Premium warte polecenia

CDA Premium przygotowało zestawienie czerwcowych nowości filmowych, których wspólnym mianownikiem jest kraj produkcji: Rosja. Trzeba przyznać, że rosyjska kinematografia to nie tylko stare klasyki, ale też prężnie działający współcześnie przemysł filmowy, z którego chętnie korzystają platformy VOD na całym świecie. Na co zwrócić uwagę w propozycji CDA Premium? Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

Wirtualna rzeczywistość wciąż czeka na swój wielki przełom

Choć coraz częściej wykorzystywana w domach oraz przedsiębiorstwach, wirtualna rzeczywistość nadal pozostaje na uboczu. Ostatnie miesiące pokazały jednak, że nowe technologie to przyszłość wielu branż, a VR może być jednym z ciekawszych rozwiązań. Najlepsze zestawy oparte o headsety i rękawiczki pozwalają na pełną interakcję z trójwymiarowym otoczeniem, a to można wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów. […]

Udostępnij ten artykuł...

SIM swapping – zagrożenie dla konta bankowego

SIM swapping, czyli przejęcie karty SIM i oszustwa z tym związane, to przestępstwa, o których często słyszymy, lecz uważamy, że nas nie dotyczą. – To realne i zyskujące na sile zagrożenie. Każdy, kto udostępnia dane w mediach społecznościowych, może być narażony na takie ataki. – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. SIM swapping – jakie mogą […]

Udostępnij ten artykuł...