Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

19/05/2020

Najlepszy serial SF, czyli dlaczego warto zobaczyć Devs

Najlepszy serial SF? Prowokująco, bo jak wiadomo to, co najlepsze będzie dla każdego nieco inne.  I wielu się pewnie oburzy, że jak to, że przecież jest tyle innych produkcji science-fictiopn lepszych. Ale serial Devs, bo o nim mowa, to jeżeli nie najlepszy to na pewno jeden z najpiękniejszych seriali SF na jakie traficie. Tak, bo Devs się nie tyle ogląda, co podziwia i smakuje.

Serial Devs to składający się z ośmiu odcinków serial autorstwa Alexa Garlanda. Seria miała premierę w 2020 roku i bardzo szybko dostępna była także dla nas – w Polsce całość zobaczycie na platformie vod HBO Go. Opis fabuły, serwowany zresztą przez samo HBO Go, jest taki, że po jego przeczytaniu… prawdopodobnie poszukacie czegoś innego :) „Lily Chan (Sonoya Mizuno) jest modą programistką, która bada działania tajnego dział rozwoju w swojej firmie, będącej jedną z najnowocześniejszych spółek technologicznych z Doliny Krzemowej. Dziewczyna wierzy, że komórka stoi za zniknięciem jej ukochanego chłopaka”. Prawda, że zachęcające?

Serial Devs

Ale żarty na bok. Alex Garland przyzwyczaił nas do pewnego stylu i poziomu, więc dla fanów twórcy Ex Machina czy Anihiliacji taka zmyła nic nie znaczy. I dobrze zrobią ci, którzy na suchy opis nie dadzą się nabrać, bo w nagrodę dostaną osiem odcinków niezwykle wysmakowanego serialu.

Devs to najlepszy czy raczej najpiękniejszy serial SF?

Nie chcemy odbierać wam radości płynącej z obcowania z tym serialem i nie będzie tu spoilerów. W ogóle o samej fabule niewiele chcemy opowiadać. Bo i ona jest tu pewnego rodzaju tłem. Jest przy okazji, trochę jakby pretekstem do zabawy obrazem, muzyką i snucia filozoficznych rozważań do jakich Garland nas już trochę przyzwyczaił. Ale nie znaczy to, że mamy do czynienia z artystowskim, wydumanym dziełem, przy którym większość będzie zasypiać z nudów. O nie!

Przeczytaj także:   CD Projekt i Sebastian Uhryn zapraszają na Mistrzostwa Polski Pro Evolution Soccer 2009

Serial Devs porusza tematy nienowe ale cały czas aktualne. Czy mamy wpływ na swoje życie? Czy nasze wybory to na pewno NASZE wybory? I czy w ogóle jakikolwiek wybór ma sens i znaczenie. No i oczywiście technologia, jak to u Garlanda, stanowiąca narzędzie czy może pokusę, aby człowiek mógł się bawić w stwórcę (co oczywiście nigdy dobrze się nie kończy…). Tu mała dygresja, przyjrzyjcie się uważnie kapitalnemu Nickowi Offermanowi, który w z brodą i długimi włosami, bardzo często kręcony w aureoli miękkiego światła wygląda jak… no właśnie, z kimś się wam kojarzy?

Klimat, klimat i jeszcze raz klimat, tego w Devs jest pod dostatkiem

Serial Devs się smakuje. Niespieszny obraz, miękkie światło, mnóstwo złota i zieleni. Wszystko to jest bardzo klimatyczne. Nawet kampus jednej z najnowocześniejszych firm technologicznych przedstawiony w filmie wygląda jak skrzyżowanie super nowoczesnej placówki zatopionej w lesie, jak po jakiejś katastrofie w której ludzkość wyginęła, a natura bierze odwet i odbiera wcześniej utracone terytorium.

Serial Devs

Wszystko jest doskonale dobrane. Tempo opowieści – niespieszne, tak żebyśmy nie mieli możliwości przegapić wszystkich olśniewających detali – i muzyka. Wykorzystanie motywów na przykład z genialnej skądinąd płyty „Officium” Jana Garbarka i The Hilliard Ensemble, gdzie saksofon Garbarka przeplata się z chorałami gregoriańskimi. 

Czy warto obejrzeć serial Devs?

Co za pytanie, chyba czytając ten tekst nie mieliście wątpliwości co autor na ten temat uważa :) Tak, tak, tak. To jeden z najlepszych i najładniejszych seriali SF jaki mi się ostatnio udało obejrzeć. I nie sądzę, żeby szybko się to miało zmienić. Gorąco Wam polecam.

Devs, osiem odcinków, zobaczycie na platformie HBO Go. A tu przeczytacie o propozycjach innych platform VOD.

A.K.


Nowości filmowe na CDA Premium

Mamy dla Was pierwsze wakacyjne nowości filmowe na CDA Premium. Wybraliśmy na początek sześć tytułów, które naszym zdaniem są rzeczywiście ciekawe. Jest “Zimna wojna”, “Ocean ognia”, kolejna świetna produkcja Clinta Eastwooda – “Za wszelką cenę” i genialny film dokumentalny – “Kraina miodu”. Mamy nadzieję, że te nowości CDA Premium umilą Wam wakacyjną sielankę. Ocean Ognia […]

Poczta Polska przenosi numery klientów do Play

Poczta rozszerza swoją gamę usług wprowadzając wspólnie z Play możliwość przeniesienia numeru telefonu. To już kolejna usługa – po sprzedaży starterów, możliwości doładowań i rejestracji kart SIM, jaką Play wspólnie z Pocztą Polską uruchamia w sieci ponad 4500 placówek pocztowych. Klienci korzystający z telefonów komórkowych mogą od początku lipca przenosić swoje numery do sieci Play […]

Mieszana Rzeczywistość odciąży laboratoria

Nagły wzrost zapotrzebowania na usługi laboratoriów diagnostycznych, którego przyczyną jest pandemia COVID-19, spowodował, że laboranci są mocno obciążeni pracą. Dziś nie tylko wykonują standardowe badania, ale przeprowadzają również tysiące testów dziennie, osób potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Presja czasu i duże obciążenie pracą zwiększają ryzyko popełnienia błędu. Polski start-up Holo4Labs opracował rozwiązanie, które pozwala na odciążenie […]

Techcity na Facebooku