Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

24/06/2020

Użytkownicy Maków znowu zagrożeni

Kolejny atak na macOS. Eksperci firmy Sophos wykryli nowy rodzaj złośliwego oprogramowania na systemy macOS Catalina. Kolejna odsłona tzw. Bundlore, pod przykrywką legalnych, popularnych aplikacji i bez wiedzy użytkownika, instaluje szereg niepożądanych programów, w tym dodatki do drugiej najpopularniejszej na świecie przeglądarki internetowej – Safari.

Złośliwe rozszerzenia mogą zbierać informacje o aktywności w sieci, podstawiać reklamy na odwiedzanych stronach i przekierowywać wyniki wyszukiwania. Celem jest m.in. zarabianie na generowanych sztucznie odsłonach stron i kliknięciach nieświadomych użytkowników.

Atak na macOS

Oprogramowanie Bundlore odpowiada za niemal 7% wszystkich ataków na system macOS wykrytych przez Sophos. Nowe wersje działają pod przykrywką instalacji odtwarzacza wideo, m.in. Flash Playera. Po uruchomieniu pobranego pliku dodają „rekomendowane aplikacje” podczas domyślnej, natychmiastowej instalacji. Uzyskane w ten sposób rozszerzenia przeglądarki, takie jak MyCouponSmart czy AnySearch, zmieniają zawartość stron internetowych odwiedzanych przez użytkownika oraz stronę główną Safari na własną – searchmine[.]net. Przestępcy przekierowują w ten sposób zapytania z wyszukiwarki na podstawione strony, aby „nabijać” kliknięcia i czerpać zyski z reklam. Ponieważ zmieniają stronę z poziomu samej przeglądarki, użytkownik nie otrzymuje żadnych ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa witryny.

Wprowadzone przez Apple funkcje systemu macOS oraz przeglądarki Safari blokują tego typu programy, dlatego oszuści zaktualizowali swój sposób działania. Nieustannie usuwają i tworzą nowe konta deweloperskie, aby uniknąć umieszczenia przez Apple na czarnej liście, regularnie zmieniają też części kodu.

(RED/Sophos)

Przeczytaj także:   PKO Bank Polski obsługuje klientów na Facebooku

Nowości filmowe na CDA Premium

Mamy dla Was pierwsze wakacyjne nowości filmowe na CDA Premium. Wybraliśmy na początek sześć tytułów, które naszym zdaniem są rzeczywiście ciekawe. Jest “Zimna wojna”, “Ocean ognia”, kolejna świetna produkcja Clinta Eastwooda – “Za wszelką cenę” i genialny film dokumentalny – “Kraina miodu”. Mamy nadzieję, że te nowości CDA Premium umilą Wam wakacyjną sielankę. Ocean Ognia […]

Poczta Polska przenosi numery klientów do Play

Poczta rozszerza swoją gamę usług wprowadzając wspólnie z Play możliwość przeniesienia numeru telefonu. To już kolejna usługa – po sprzedaży starterów, możliwości doładowań i rejestracji kart SIM, jaką Play wspólnie z Pocztą Polską uruchamia w sieci ponad 4500 placówek pocztowych. Klienci korzystający z telefonów komórkowych mogą od początku lipca przenosić swoje numery do sieci Play […]

Mieszana Rzeczywistość odciąży laboratoria

Nagły wzrost zapotrzebowania na usługi laboratoriów diagnostycznych, którego przyczyną jest pandemia COVID-19, spowodował, że laboranci są mocno obciążeni pracą. Dziś nie tylko wykonują standardowe badania, ale przeprowadzają również tysiące testów dziennie, osób potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Presja czasu i duże obciążenie pracą zwiększają ryzyko popełnienia błędu. Polski start-up Holo4Labs opracował rozwiązanie, które pozwala na odciążenie […]

Techcity na Facebooku