10/08/2020

Kobiety upadają częściej

Do końca czerwca 2020 r. opublikowano w Polsce 3996 upadłości konsumenckich. W samym tylko czerwcu było ich 1116. Rok wcześniej 595. Nagły wzrost upadłości spowodowany jest głównie zmianą prawa, która ułatwia obecnie upadanie. Tradycyjnie już kobiety upadają częściej. I to jest zaskakujące. – mówią eksperci z firmy doradczej Lege Advisors.

Prawdziwy obraz sytuacji na rynku upadłościowym spodziewamy się zobaczyć po najbliższych wakacjach. I nie będzie to przyjemny obraz. 1500-2000 ogłoszeń upadłości miesięcznie będzie wkrótce normą. – mówi Przemysław Furmanek z firmy doradczej Lege Advisors.

W Polsce kobiety wciąż częściej upadają niż mężczyźni

W Polsce upadłość konsumencka weszła do porządku prawnego w 2009 r. W pierwszych latach istnienia tej instytucji procedowano po kilkaset spraw rocznie. Z tego ogłaszano jedynie od kilku do kilkudziesięciu upadłości. Wyraźny wzrost wnoszonych spraw widać dopiero od 2015 roku. W 2016 roku ogłoszono 4434 upadłości, w 2017 r. – 5535, a w 2019 roku – 7944. Od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca br. upadłość ogłosiło 30 591 osób.

Ciekawą sytuacją na rynku upadłości jest fakt, że większość upadających w Polsce to kobiety. Badania pokazują, że Panie są ostrożniejsze przy wydawaniu większych pieniędzy niż mężczyźni. Rzadziej dokonują dużych zakupów pod wpływem impulsu. A jednak mają problemy z opłacaniem bieżących rachunków i rat kredytów. Problemy finansowe zaczynają się po 40. roku życia. – tłumaczy Przemysław Furmanek z Lege Advisors.

Opisywanej tendencji na rynku upadłości przeczą również dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Według nich Polki mają o połowę mniej zaległości płatniczych niż mężczyźni – 25 mld/51 mld. Są też w mniejszości, jeśli chodzi o liczbę niesolidnych dłużników. Jednak od stycznia do czerwca 2020 r. kobiety ogłosiły 2212 upadłości. Mężczyźni – 1784. W całym 2019 roku kobiety upadają częściej – 4507. Upadłych mężczyzn było 3437. Podobnie było w 2018 roku.

Polski rynek upadłości konsumenckiej zaskakuje także w przypadku wieku upadłych. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej najmłodszy bankrut w 2020 roku miał 12 lat. Najstarszy – 91. Średnia wieku upadłego konsumenta to 51 lat. Najwięcej upadłości ogłoszono w województwach: mazowieckim (831), śląskim (421) i dolnośląskim (356).

Źródło: Lege Advisors – zobacz także: wniosek o upadłość spółki oraz Upadłość konsumencka wniosek

Udostępnij ten artykuł...

CDA TV – usługa zostanie uruchomiona w te wakacje

CDA uruchomi usługę transmisji telewizji w modelu OTT. Spółka uzyskała w kwietniu tego roku wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz zawarła stosowne umowy z poszczególnymi stacjami i dostawcami. Nowa usługa o nazwie „CDA TV” wraz z planami taryfowymi zostanie zaprezentowana i uruchomiona jeszcze w te wakacje. CDA TV, jak CDA Premium Spółka CDA S.A. – […]

Udostępnij ten artykuł...

Ulubione Social Media Polaków w 2021 roku

Jakie się ulubione Social Media Polaków? Ze wszystkich portali społecznościowych rodacy najbardziej lubią Facebooka, jak wynika z analizy firmy SentiOne. Szukają na nim wsparcia, promują zbiórki charytatywne. Drugim najpopularniejszym portalem jest Twitter. Tutaj większość dyskusji ma charakter narodowy, a słowo „polski” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Na Instagramie rozmawiamy głównie o pięknie i ciałopozytywności, a […]

Udostępnij ten artykuł...

5G w Plusie: kolejny milion w zasięgu najszybszej sieci

Kolejny milion mieszkańców Polski został objęty zasięgiem największej i najszybszej sieci 5G w Polsce. Tym samym z 5G w Plusie może obecnie korzystać już co trzeci Polak. Superszybki internet 5G oferowany jest ponad 13 milionom osób z niemal 400 miejscowości ze wszystkich 16 województw. Plus nie zwalnia tempa rozwoju sieci 5G. W ciągu zaledwie dwóch […]

Udostępnij ten artykuł...