11/09/2020

Birdwatching – co to takiego?

Jednym ze skutków epidemii jest zwrot ku naturze, większe zainteresowanie przyrodą i „ucieczka do lasu”. Nic dziwnego, zwłaszcza u osób, które wiosenny lockdown przeżyły w miastach i ciasnych mieszkaniach. W lepszej sytuacji byli posiadacze domów i niewielkich choćby ogródków. Trend #dozielonego zaczął być coraz bardziej widoczny. Doskonale wpisuje się tu jeszcze jeden termin #birdwatching. Ale zaraz, co to takiego?

Birdwatching czyli dosłownie obserwowanie ptaków, czasami też nazywane podglądaniem lub ptasiarstwem. To rodzaj hobby polegający na obserwowaniu ptaków, bardzo bliski ornitologii (birdwatcherzy nazywani są często ornitologami amatorami, choć nie brakuje wśród nich także zawodowych ornitologów).  

Co to jest Birdwatching

Ptasiarze wyposażeni zazwyczaj w lornetki, lunety, a zwłaszcza aparaty fotograficzne z potężnymi teleobiektywami wyruszają w teren na swoje bezkrwawe łowy. Potrafią godzinami czekać na okazję w dzikich ostępach. Albo wsiąść w samochód w środku nocy i jechać przez pół Polski, żeby zobaczyć rzadki gatunek ptaka. W przypadku wielu birdwatcherów trudno mówić tylko o hobby. To rodzaj pasji, który determinuje całe życie.

Co to jest Birdwatching

I właśnie o takich ludziach opowiada mini serial przyrodniczy „Birdwatchers: Poland”. Składający się z pięciu, niespełna pół godzinnych odcinków cykl pokazuje różne oblicza życia polskich ptasiarzy. Obserwujemy ich na podmokłych terenach Puszczy Białowieskiej, na targanym wiatrem wybrzeżu, w pięknych terenach Beskidu i Bieszczad, ale także w miastach podczas obserwacji kolonii jeżyków.

Co to jest Birdwatching

Film powstał dzięki filmowcom, którzy sami są birdwatcherami. Towarzyszą z kamerą swoimi przyjaciołom, pokazują jak wygląda „polowanie” na ptaki (oczywiście bezkrwawe) i słuchają ich opowieści i anegdot. Serial to nie tylko potężna dawka wiedzy o ptakach, nie tylko opowieść o pasji, ale także, a może przede wszystkim piękne ujęcia polskiej przyrody i jej skrzydlatych mieszkańców.

Jeżeli uważacie, że dobre filmy przyrodnicze potrafi kręcić tylko BBC, to koniecznie musicie zobaczyć „Birdwatchers: Poland”. A potem idźcie do lasu, odłóżcie komórki, przestańcie myśleć o bieżących problemach i poobserwujcie ptaki. Tak po prostu.

Przeczytaj także:   Kieszonkowy projektor od SAPPHIRE

Serial „Birdwatchers: Poland” zobaczycie na CDA Premium.

Z platformy CDA Premium można korzystać przez 14 dni za darmo w ramach testów.

Uwaga na walentynkowe (erotyczne) prezenty!!!

Statystki pokazują, że w czasie pandemii COVID-19 wzrosła sprzedaż nowoczesnych gadżetów erotycznych. Gadżety erotyczne coraz częściej powiązane są także z aplikacjami i przechowują dane w chmurze. To oznacza całkiem nowe wyzwania w kwestii ochrony prywatności dla ich użytkowników – przestrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET. Gadżety erotyczne coraz lepiej się sprzedają. To m.in. rezultat obostrzeń dotyczących […]

innogy go! kończy działalność

Jedyna w Polsce wypożyczalnia w pełni elektrycznych aut na minuty, innogy go!, kończy działalność w połowie marca. Samochody będą stopniowo wycofywane z ulic Warszawy, ale klienci usługi nadal będą mieli szansę przejechać się elektrykiem. innogy go! to największa w Polsce i aktualnie jedyna wypożyczalnia wyłącznie elektrycznych samochodów. Została uruchomiona w kwietniu 2019 roku. Ideą projektu […]

Poczta Polska: uwaga na fałszywe maile o niedostarczeniu przesyłki

Poczta Polska informuje o fałszywej akcji phishingowej rozsyłanej na elektroniczne skrzynki pocztowe, w której cyberprzestępcy podszywają się pod tę instytucję. Wiadomość e-mail o temacie „Brak powiadomienia o dostawie.” jest rozsyłana z adresu test@a-m2.ru, w której jest zawarta informacja o niedostarczeniu przesyłki do odbiorcy oraz sposobie możliwości jej odebrania, w tym nakłonienie do kliknięcia w podejrzany […]