Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

11/09/2020

Birdwatching – co to takiego?

Jednym ze skutków epidemii jest zwrot ku naturze, większe zainteresowanie przyrodą i „ucieczka do lasu”. Nic dziwnego, zwłaszcza u osób, które wiosenny lockdown przeżyły w miastach i ciasnych mieszkaniach. W lepszej sytuacji byli posiadacze domów i niewielkich choćby ogródków. Trend #dozielonego zaczął być coraz bardziej widoczny. Doskonale wpisuje się tu jeszcze jeden termin #birdwatching. Ale zaraz, co to takiego?

Birdwatching czyli dosłownie obserwowanie ptaków, czasami też nazywane podglądaniem lub ptasiarstwem. To rodzaj hobby polegający na obserwowaniu ptaków, bardzo bliski ornitologii (birdwatcherzy nazywani są często ornitologami amatorami, choć nie brakuje wśród nich także zawodowych ornitologów).  

Co to jest Birdwatching

Ptasiarze wyposażeni zazwyczaj w lornetki, lunety, a zwłaszcza aparaty fotograficzne z potężnymi teleobiektywami wyruszają w teren na swoje bezkrwawe łowy. Potrafią godzinami czekać na okazję w dzikich ostępach. Albo wsiąść w samochód w środku nocy i jechać przez pół Polski, żeby zobaczyć rzadki gatunek ptaka. W przypadku wielu birdwatcherów trudno mówić tylko o hobby. To rodzaj pasji, który determinuje całe życie.

Co to jest Birdwatching

I właśnie o takich ludziach opowiada mini serial przyrodniczy „Birdwatchers: Poland”. Składający się z pięciu, niespełna pół godzinnych odcinków cykl pokazuje różne oblicza życia polskich ptasiarzy. Obserwujemy ich na podmokłych terenach Puszczy Białowieskiej, na targanym wiatrem wybrzeżu, w pięknych terenach Beskidu i Bieszczad, ale także w miastach podczas obserwacji kolonii jeżyków.

Co to jest Birdwatching

Film powstał dzięki filmowcom, którzy sami są birdwatcherami. Towarzyszą z kamerą swoimi przyjaciołom, pokazują jak wygląda „polowanie” na ptaki (oczywiście bezkrwawe) i słuchają ich opowieści i anegdot. Serial to nie tylko potężna dawka wiedzy o ptakach, nie tylko opowieść o pasji, ale także, a może przede wszystkim piękne ujęcia polskiej przyrody i jej skrzydlatych mieszkańców.

Jeżeli uważacie, że dobre filmy przyrodnicze potrafi kręcić tylko BBC, to koniecznie musicie zobaczyć „Birdwatchers: Poland”. A potem idźcie do lasu, odłóżcie komórki, przestańcie myśleć o bieżących problemach i poobserwujcie ptaki. Tak po prostu.

Przeczytaj także:   Ruszają SMS-owe powiadomienia o zagrożeniach

Serial „Birdwatchers: Poland” zobaczycie na CDA Premium.

Z platformy CDA Premium można korzystać przez 14 dni za darmo w ramach testów.


Premiera filmu „(Nie)dobra kobieta” w CDA Cinema

CDA Cinema w ramach cotygodniowych premier pokaże kolejny film. Tym razem będzie to thriller kryminalny pod tytułem „(Nie) dobra kobieta”. Premiera na CDA Premium dzisiaj o godz. 18.00. „(Nie) dobra kobieta” to brytyjsko-belgijski thriller kryminalny wyreżyserowany przez Abnera Pastolla. Bohaterką filmu jest młoda kobieta o imieniu Sara, której mąż zostaje zamordowany. Świadkiem zdarzenia jest ich […]

Sony Xperia 5 II: najmniejszy model Xperii z technologią 5G

Wczoraj odbyła się premiera smartfona Sony Xperia 5 II: drugiego modelu Sony z technologią 5G, łączącego małe wymiary z dużymi możliwościami i wydajnością. Sony Xperia 5 II wyposażony jest w wiele zaawansowanych rozwiązań z modelu Xperia 1 II, takich jak aparat z trzema obiektywami i optyką ZEISS skalibrowaną specjalnie do smartfona Xperia 5 II. Użytkownik […]

Kaufland coraz bardziej online

Kaufland rozwija internetową sprzedaż produktów. W ubiegłym tygodniu ruszyła współpraca z firmą Everli, realizującą i dostarczającą zakupy online. Po starcie usługi we Wrocławiu, nowe rozwiązanie obejmie 15 kolejnych miast, m.in. Warszawę, Kraków, Poznań, Gdańsk czy Łódź. Z możliwości zrobienia zakupów online z dostawą do domu mieszkańcy 15 kolejnych miast będą mogli korzystać od 15 września […]

Techcity na Facebooku