Blog o gadżetach i technologii. Najnowsze telefony, tablety, laptopy, smartwatche i etui na telefony. Telefon Samsung oraz telefon Microsoft.

11/09/2020

Birdwatching – co to takiego?

Jednym ze skutków epidemii jest zwrot ku naturze, większe zainteresowanie przyrodą i „ucieczka do lasu”. Nic dziwnego, zwłaszcza u osób, które wiosenny lockdown przeżyły w miastach i ciasnych mieszkaniach. W lepszej sytuacji byli posiadacze domów i niewielkich choćby ogródków. Trend #dozielonego zaczął być coraz bardziej widoczny. Doskonale wpisuje się tu jeszcze jeden termin #birdwatching. Ale zaraz, co to takiego?

Birdwatching czyli dosłownie obserwowanie ptaków, czasami też nazywane podglądaniem lub ptasiarstwem. To rodzaj hobby polegający na obserwowaniu ptaków, bardzo bliski ornitologii (birdwatcherzy nazywani są często ornitologami amatorami, choć nie brakuje wśród nich także zawodowych ornitologów).  

Co to jest Birdwatching

Ptasiarze wyposażeni zazwyczaj w lornetki, lunety, a zwłaszcza aparaty fotograficzne z potężnymi teleobiektywami wyruszają w teren na swoje bezkrwawe łowy. Potrafią godzinami czekać na okazję w dzikich ostępach. Albo wsiąść w samochód w środku nocy i jechać przez pół Polski, żeby zobaczyć rzadki gatunek ptaka. W przypadku wielu birdwatcherów trudno mówić tylko o hobby. To rodzaj pasji, który determinuje całe życie.

Co to jest Birdwatching

I właśnie o takich ludziach opowiada mini serial przyrodniczy „Birdwatchers: Poland”. Składający się z pięciu, niespełna pół godzinnych odcinków cykl pokazuje różne oblicza życia polskich ptasiarzy. Obserwujemy ich na podmokłych terenach Puszczy Białowieskiej, na targanym wiatrem wybrzeżu, w pięknych terenach Beskidu i Bieszczad, ale także w miastach podczas obserwacji kolonii jeżyków.

Co to jest Birdwatching

Film powstał dzięki filmowcom, którzy sami są birdwatcherami. Towarzyszą z kamerą swoimi przyjaciołom, pokazują jak wygląda „polowanie” na ptaki (oczywiście bezkrwawe) i słuchają ich opowieści i anegdot. Serial to nie tylko potężna dawka wiedzy o ptakach, nie tylko opowieść o pasji, ale także, a może przede wszystkim piękne ujęcia polskiej przyrody i jej skrzydlatych mieszkańców.

Jeżeli uważacie, że dobre filmy przyrodnicze potrafi kręcić tylko BBC, to koniecznie musicie zobaczyć „Birdwatchers: Poland”. A potem idźcie do lasu, odłóżcie komórki, przestańcie myśleć o bieżących problemach i poobserwujcie ptaki. Tak po prostu.

Przeczytaj także:   Casio - klasycznie z rzymskimi cyframi

Serial „Birdwatchers: Poland” zobaczycie na CDA Premium.

Z platformy CDA Premium można korzystać przez 14 dni za darmo w ramach testów.


Cashback od Goodie czyli jak z zakupów wycisnąć więcej

W czasie kryzysu, rosnącej drożyzny i niepewności na rynku pracy dyscyplina w wydatkach to podstawa. Tak samo, jak szukanie okazji na zaoszczędzenie przysłowiowych paru „groszu”. I nie tylko o promocje chodzi, ale też narzędzia, które pozwolą odzyskać choć część wydawanej przez nas kasy. Jednym z nich jest Goodie, które oferuje tzw. cashback lub jak wolą inni […]

Świąteczne eventy online

Jesteśmy w szczycie drugiej fali zachorowań na wirusa COVID-19. Mamy kolejne restrykcje i obostrzenia związane z przemieszczaniem, spotykaniem się i organizacją wydarzeń. Przed nami święta i Nowy Rok. Tradycyjnie to okres wzmożonej aktywności także ze strony firm, które organizują spotkania ze swoimi pracownikami i partnerami. Czy świąteczne eventy online zastąpią nam te prawdziwe? Przeczytaj także:   […]

Techcity na Facebooku