07/09/2020

Jak działa respirator?

Respirator to urządzenie, które zapewnia wentylację mechaniczną poprzez wprowadzanie i wydychanie powietrza do i z płuc w celu dostarczenia oddechów pacjentowi, który fizycznie nie jest w stanie oddychać. Respirator pozwala też podtrzymać podstawowe funkcje życiowe. Umożliwia pacjentowi przeżycie do momentu, gdy leki lub inne terapie przywrócą funkcjonowanie osłabionych narządów. Jak działa respirator?

Czym jest respirator?


Nowoczesne respiratory to skomputeryzowane maszyny sterowane mikroprocesorem. Są stosowane głównie w intensywnej terapii, opiece domowej i medycynie ratunkowej (jako samodzielne jednostki) oraz w anestezjologii (jako element aparatu anestezjologicznego). Respirator nadciśnieniowy składa się ze zbiornika sprężonego powietrza lub turbiny, zapasów powietrza i tlenu, zestawu zaworów i rurek oraz jednorazowego lub wielokrotnego użytku „obwodu pacjenta”.

Respiratory mogą być również wyposażone w systemy monitorowania i alarmowania parametrów związanych z pacjentem (ciśnienie, objętość i przepływ) oraz funkcji respiratora (np. wyciek powietrza, awaria zasilania, awaria mechaniczna), baterie rezerwowe, zbiorniki tlenu i zdalne sterowanie. Układ pneumatyczny jest obecnie często zastępowany przez sterowaną komputerowo turbopompę. Nowoczesne respiratory są sterowane elektronicznie przez mały wbudowany system, który umożliwia dokładne dostosowanie charakterystyki ciśnienia i przepływu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Precyzyjne ustawienia respiratora służą również do tego, aby wentylacja była bardziej znośna i wygodna dla pacjenta.

Jak działa respirator?
Jak działa respirator?

Jak działa respirator?


Zbiornik powietrza jest sprężany pneumatycznie kilka razy na minutę, aby dostarczyć pacjentowi powietrze z pomieszczenia lub w większości przypadków mieszaninę powietrza/tlenu. Jeśli używana jest turbina, przepycha ona powietrze przez respirator za pomocą zaworu przepływu regulującego ciśnienie w celu spełnienia parametrów specyficznych dla pacjenta. Po uwolnieniu nadciśnienia pacjent będzie biernie wydychał powietrze ze względu na elastyczność płuc. Wydychane powietrze jest zwykle uwalniane przez zawór jednokierunkowy w obwodzie pacjenta, zwany kolektorem pacjenta.

Ponieważ awaria respiratora może skutkować śmiercią, systemy wentylacji mechanicznej są klasyfikowane jako systemy krytyczne dla życia i należy przedsięwziąć środki ostrożności, aby zapewnić ich wysoką niezawodność, w tym zasilanie. Respiratory mechaniczne są starannie projektowane, aby żaden pojedynczy punkt nie stanowił zagrożenia dla pacjenta. Mogą mieć ręczne mechanizmy rezerwowe, aby umożliwić ręczne oddychanie w przypadku braku zasilania (mechaniczny wentylator zintegrowany z aparatem anestezjologicznym). Mogą również mieć zawory bezpieczeństwa, które otwierają się do atmosfery w przypadku braku zasilania, działając jako zawór zapobiegający uduszeniu podczas spontanicznego oddychania pacjenta. Niektóre systemy są wyposażone w zbiorniki ze sprężonym gazem, sprężarki powietrza lub akumulatory zapasowe zapewniające wentylację w przypadku awarii zasilania lub wadliwych dostaw gazu.

Przeczytaj także:   NVIDIA GeForce GTX 590 – najszybsza karta graficzna na świecie

(RED – Jak działa respirator)

W jaki sposób działa VPN?

Korzystając z Internetu pewnie nie raz słyszałeś określenie sieci VPN. Te trzy literki mogą być dla Ciebie znane, ponieważ sam korzystasz z tego typu usług. Jeśli jednak skrót ten obił Ci się o uszy i nie masz pojęcia co one oznaczają to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule dowiesz się czym jest sieć VPN, do czego […]

Przed czym uchroni Twój biznes dobra firma rekrutacyjna w Krakowie?

Krakowscy pracodawcy w ostatnich latach mieli bardzo poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Sytuacja wcale nie poprawiła się wraz z wybuchem pandemii – Polska nadal ma drugi najniższy wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej, natomiast Kraków należy pod tym względem do czołówki polskich miast. To dostateczny argument przemawiający za tym, aby przy uzupełnianiu wakatów korzystać ze […]

Epidemia i śmiercionośne wirusy w CDA Premium

Minął rok odkąd po świecie rozlała się epidemia wirusa SARS-CoV-2, a my mamy uczucie deja vu. Rządy większości krajów europejskich przywracają obostrzenia, wraca w mniejszym lub większym stopniu znany z ubiegłego roku lockdown, wracają wątpliwości. Wiele osób sięga w takiej sytuacji po filmy nawiązujące do postapokaliptycznych wizji z „tajemniczym wirusem” w tle. Jedni, bo lubią […]