17/09/2020

Sony Xperia 5 II: najmniejszy model Xperii z technologią 5G

Wczoraj odbyła się premiera smartfona Sony Xperia 5 II: drugiego modelu Sony z technologią 5G, łączącego małe wymiary z dużymi możliwościami i wydajnością.

Sony Xperia 5 II wyposażony jest w wiele zaawansowanych rozwiązań z modelu Xperia 1 II, takich jak aparat z trzema obiektywami i optyką ZEISS skalibrowaną specjalnie do smartfona Xperia 5 II. Użytkownik może korzystać z trybu Photography Pro z szybką i dokładną technologią AF/AE z aparatów serii AlphaTM i trybu Cinematography Pro „powered by CineAlta” z parametrami i ustawieniami koloru wzorowanymi na kamerach profesjonalnych. Do wyświetlania obrazu służy ekran CinemaWide o proporcjach 21:9. Nowością jest odświeżanie obrazu z częstotliwością 120 Hz i reagowanie na dotyk z częstotliwością 240 Hz zapewniające maksymalną płynność i dokładność w czasie gry. Nie brakuje też zaawansowanych rozwiązań audio: dźwięku o wysokiej rozdzielczości, gniazda audio 3,5 mm i skierowanych do przodu głośników stereo. Za łączność z sieciami komórkowymi odpowiada procesor 5G Qualcomm® Snapdragon™ 865, a całości dopełnia smukła, atrakcyjnie wyglądająca obudowa idealnie mieszcząca się w kieszeni.

Sony Xperia 5 II

Aparat w Sony Xperia 5 II

Smartfon Xperia 5 II, tak jak i jego większy kuzyn Xperia 1 II, jest oparty na technologii aparatów AlphaTM zapewniającej perfekcyjną ostrość obrazu. Doskonałe zdjęcia portretowe nie muszą być upozowane — można je robić spontanicznie, pod wpływem chwili. W takich sytuacjach nieocenione usługi oddaje system Real-time Eye AF, ustawiający ostrość na oko w czasie rzeczywistym. Podczas fotografowania osób i zwierząt[i] system ten gwarantuje ustawienie ostrości na oko, będące najbardziej wyrazistym elementem twarzy. Działa niezawodnie, nawet gdy widoczne jest tylko jedno oko lub gdy fotografowany obiekt szybko się porusza.

Smartfon Xperia 5 II utrwala chwile z wykorzystaniem ciągłego autofokusa wyznaczającego parametry AF/AE 60 razy na sekundę. Umożliwia precyzyjne wykonanie i zapis 20 zdjęć (20 kl./s) z dokładnie ustawioną ostrością i zoptymalizowaną ekspozycją.

Uniwersalny aparat z trzema obiektywami o ogniskowych 16, 24 i 70 mm pozwala utrwalać piękne krajobrazy, wykonywać portrety i pokazywać w zbliżeniu odległe obiekty. Aby zapewnić doskonałe odwzorowanie obrazu i wysoki kontrast, elementy optyczne firmy ZEISS zostały skalibrowane specjalnie do smartfona Xperia 5 II i pokryte powłoką ZEISS T*, znaną ze skutecznego tłumienia odblasków. Do zapewnienia wysokiej jakości obrazu rejestrowanego w słabym świetle przyczynia się duży przetwornik obrazu typu 1/1,7″ i redukcja szumów w procesorze obrazu Bionz X™ for Mobile.

Dostępny jest też tryb Photography Pro, znany już z modelu Xperia 1 II. Jego interfejs użytkownika, opracowany we współpracy z zawodowymi fotografami, umożliwia ręczny wybór wielu ustawień występujących w aparatach serii AlphaTM: czułości ISO, czasu otwarcia migawki i poziomu EV. Tryb ten zapewnia ponadto obsługę plików RAW.

Tryb Cinematography Pro „powered by CineAlta” wzbogaca możliwości narracji wizualnej o efektowne ujęcia filmowe w zwolnionym tempie. Po raz pierwszy na świecie możliwe jest nagrywanie smartfonem filmu 4K HDR z szybkością 120 kl./s i późniejsze odtwarzanie nawet w 5-krotnie zwolnionym tempie (przy 24 kl./s). Ekspresję filmu można też zwiększyć, dokonując nagrania w proporcjach 21:9 przy 24/25/30/60 kl./s9. Do wyboru jest osiem wstępnie zaprogramowanych ustawień wyglądu obrazu (Look). Służą one do zarządzania kolorem i nadawania scenom różnych klimatów filmowych. W nagrywaniu czystego dźwięku pomaga unikatowa, firmowa technologia inteligentnej filtracji wiatru, która wykorzystuje zaawansowaną technologię separacji dźwięków do redukcji hałasów wywoływanych przez wiatr.

Przeczytaj także:   GALAXY Note Edge już dostępny w Polsce, w mocnej cenie
Sony Xperia 5 II

Granie na Sony Xperia 5 II

Połączenie wysokiej klasy rozwiązań rozrywkowych zmienia smartfon Xperia 5 II w mobilną maszynę do gier. Akcja oglądana na wyświetlaczu 21:9 staje się bardziej wciągająca, a dzięki aplikacji „Pomocnik gracza”, bardzo szybkiemu działaniu, odświeżaniu obrazu z częstotliwością 120 Hz i reagowaniu na dotyk z częstotliwością 240 Hz użytkownicy smartfona Xperia 5 II mają znacznie większe szanse na zwycięstwo. Aby zapewnić najlepsze wrażenia, wszystkie te funkcje opracowano we współpracy z profesjonalnymi uczestnikami rozgrywek e-sportowych.

Ponieważ wyświetlacz 21:9 jest szerszy od typowych ekranów, widać na nim dodatkowe elementy akcji. Pozwala to wcześniej dostrzec przeciwnika, co daje graczowi oczywistą przewagę, zwłaszcza w strzelankach. Ale szersza perspektywa podczas gry to nie wszystko: sprzętowe odświeżanie obrazu z częstotliwością 120 Hz gwarantuje dobrą widoczność szybko poruszających się obiektów i płynność akcji. Możliwości smartfona Xperia 5 II idą jednak jeszcze dalej: aby obraz był jeszcze wyraźniejszy, funkcja osłabiania rozmycia poruszających się obiektów przy 240 Hz aktualizuje zawartość ekranu 240 razy na sekundę.

Smartfon Xperia 5 II daje też przewagę w grach, w których potrzebne są szybkie palce, ponieważ reaguje na dotyk z częstotliwością 240 Hz — cztery razy większą niż w poprzednim modelu10 — zapewniając dokładniejszą kontrolę nad przebiegiem zdarzeń. W porównaniu z poprzednim modelem o 35% poprawiły się reakcje na dotyk. Jest on teraz rozpoznawany dokładnie w tym momencie, w którym chce tego użytkownik.

Aplikacja „Pomocnik gracza” zawiera szereg funkcji i ustawień ułatwiających grę i odnoszenie zwycięstw. Umożliwia też dokumentowanie swoich osiągnięć i ich udostępnianie w formie zrzutów ekranu, dźwięku lub ujęć wideo. Funkcja HS Power Control pozwala natomiast uniknąć przegrzania nawet przy długotrwałym graniu.

Aby gry na platformy Android były źródłem jeszcze większych emocji i lepszych wrażeń, można podłączyć kontroler bezprzewodowy DUALSHOCK®411 od konsoli PlayStation®4. Xperia to oficjalny smartfon turnieju Call of Duty® Mobile World Championship 2020. Model Xperia 5 II jest doskonale przygotowany do takich zmagań. Obsługa technologii Qualcomm® Snapdragon Elite Gaming™ i optymalizacja działania zapewnią lepsze wrażenia zarówno graczom szukającym wyłącznie rozrywki, jak i poważnie walczącym o zwycięstwo.

Ekran i głośniki Sony Xperia 5 II

Smartfon Xperia 5 II przypadnie do gustu także miłośnikom kina. Jego 6,1-calowy wyświetlacz OLED FHD+ HDR 21:9 CinemaWide nie ma wycięcia, umożliwia więc oglądanie szerokoekranowego obrazu na urządzeniu mieszczącym się w dłoni. Co więcej, obsługa telefonii komórkowej 5G pozwala jeszcze szybciej pobierać i transmitować treści. Wyświetlany film będzie zwracał uwagę znakomitym odwzorowaniem kolorów. Zapewni je Tryb twórcy „powered by CineAlta” wzorowany na profesjonalnych technologiach Sony, z których korzystają czołowe wytwórnie filmowe z Hollywood. Dzięki niemu materiał wygląda dokładnie tak, jak zaplanował to twórca.Wyświetlany obraz jest przetwarzany przez procesor X1™ do urządzeń mobilnych. Wykorzystuje on technologię remasteringu HDR z telewizorów BRAVIA, poprawiając kontrast, kolorystykę i wyrazistość każdego oglądanego materiału, również z serwisów streamingowych. Zawartość ekranu jest odświeżana z częstotliwością 120 Hz. Gwarantuje to płynność przewijania i przeglądania stron internetowych.

Przeczytaj także:   Z tabletów i smartfonów na HDTV

Nazwa Xperia stała się synonimem wspaniałego dźwięku. Smartfon Xperia 5 II nie jest tu wyjątkiem. Jego możliwości obejmują oglądanie filmów z dźwiękiem Dolby Atmos — zoptymalizowanym we współpracy z Sony Pictures Entertainment, by zapewnić wrażenie wielowymiarowego dźwięku przestrzennego. Lepiej, bardziej autentycznie brzmi także muzyka, której reprodukcję zoptymalizowano we współpracy z Sony Music Entertainment. Sprzętowy dekoder 360 Reality Audio zapewnia natomiast jeszcze lepszą jakość przy słuchaniu muzyki z globalnej platformy muzyczno-rozrywkowej TIDAL12. Nabywcy smartfona Xperia 5 II, którzy założą nowe konto w serwisie TIDAL, otrzymają bezpłatnie trzymiesięczną subskrypcję TIDAL Hi-Fi obejmującą dostęp do nagrań 360 Reality Audio13.

Muzyki o wysokiej jakości można słuchać przez przednie głośniki stereo lub w słuchawkach — bezprzewodowych lub z wtykiem audio 3,5 mm. Gniazdo słuchawkowe umożliwia bardziej efektywną separację kanałów audio i zmniejsza zakłócenia do niezauważalnego poziomu 20 dB, o ponad 90% mniejszego niż w słuchawkach podłączonych do portu USB-C.

Xperia 5 II wydobywa wszystkie walory słuchanej muzyki niezależnie od jej formatu. Obsługuje nagrania w wysokiej rozdzielczości, również przy odtwarzaniu bezprzewodowym14. Poprawę jakości muzyki cyfrowej, również z serwisów streamingowych z muzyką i filmami, zapewnia technologia DSEE Ultimate. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję, by automatycznie, w czasie rzeczywistym optymalizować pasmo częstotliwości i zakres dynamiczny. W rezultacie każdy utwór nabiera cech nagrania o wysokiej rozdzielczości.

Wymiary Sony Xperia 5 II

Smartfon Sony Xperia 5 II ma 157 mm wysokości, 68 mm szerokości i 8 mm grubości, idealnie nadaje się więc do obsługi jedną ręką. W porównaniu ze swoim poprzednikiem ma łagodniej ukształtowane narożniki, dzięki czemu jest wygodniejszy w trzymaniu i noszeniu w kieszeni.

Małe wymiary nie oznaczają małej wydajności. Smartfon Xperia 5 II zasilany jest z pojemnej baterii 4000 mAh, którą w ciągu 30 minut można naładować nawet do 50%15. Sony ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu technologii wydłużających żywotność akumulatorów. Wykorzystano je także w nowym smartfonie Xperia 5 II, dzięki czemu można śmiało założyć, że bateria zachowa dobry stan nawet po dwóch latach użytkowania16.

Sony Xperia 5 II to model stworzony do szybkiej pracy. Współpraca z superszybkimi sieciami komórkowymi 5G pozwala swobodnie pobierać materiały o wysokiej jakości i bezproblemowo korzystać ze strumieniowej transmisji — również plików o wysokiej rozdzielczości. Procesor 5G Qualcomm® Snapdragon™ 865 oraz system modemu radiowego 5G Snapdragon X55 zapewniają transmisję danych z prędkością powyżej 1 gigabita i o 25% większą niż w poprzednim modelu szybkość procesorów CPU i GPU, umożliwiając gry, rejestrację, wielozadaniowość i łączność w nieznanym dotąd wymiarze.

Mimo małych wymiarów smartfon ma certyfikat wodoodporności na poziomie IP65/6817. Po obu stronach pokryty jest szkłem Corning® Gorilla Glass 6, co nadaje mu wytrzymałości i wyglądu.

Smartfon Sony Xperia 5 II będzie oferowany w wersji czarnej i niebieskiej i dostarczany z zainstalowanym systemem AndroidTM 10. Jego sprzedaż rozpocznie się jesienią 2020 r.

(RED/Sony)