22/04/2021

W jaki sposób działa VPN?

Korzystając z Internetu pewnie nie raz słyszałeś określenie sieci VPN. Te trzy literki mogą być dla Ciebie znane, ponieważ sam korzystasz z tego typu usług. Jeśli jednak skrót ten obił Ci się o uszy i nie masz pojęcia co one oznaczają to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule dowiesz się czym jest sieć VPN, do czego służy i dlaczego warto ją wybrać.

Czym jest VPN i jak działa?

Zaczynając nasz artykuł o VPN warto byłoby rozwinąć ten skrót. VPN to skrót słów Virtual Private Network, które po polsku znaczą „Wirtualna Sieć Prywatna”. Działanie VPN, jak i jego definicja tłumaczona jest na zasadzie działania tzw. wirtualnego tunelu pomiędzy urządzeniami. Dzięki sieci VPN użytkownik bez problemu może połączyć się z Internetem z każdym miejscem na Ziemi. Połączenie z siecią web odbywa się przy pomocy skutecznie zaszyfrowanego tunelu wirtualnego, który skutecznie chroni przesyłane przez nas dane i odpowiednio je szyfruje sprawiając, że nikt nie ma do nich wglądu.

Jak więc działa sieć VPN? Połączenie to odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest połączenie się naszego urządzenia z serwerem sieci VPN. Właśnie wtedy odbywa się proces szyfrowania naszego połączenia z Internetem. Dzięki temu nasz adres IP jest skutecznie ukryty nie tylko przed dostawcą internetu, ale też również organizacjami rządowymi.

NordVPN

Drugi etap odbywa się między połączeniem serwera VPN z Internetem. VPN jest więc pośrednikiem pomiędzy urządzeniem, z którego korzystamy, a Internetem. Tym samym w Internecie wyświetla się IP serwera VPN, a nie nasze, co pozwala na korzystanie z internetu całkowicie anonimowo! Dane wysyłane są przez wirtualny tunel, który powstaje w momencie, kiedy łączymy się z Internetem za pośrednictwem VPN. W tym tunelu wszelkie dane są skutecznie chronione przed kradzieżą lub odczytaniem przez osoby trzecie. Przesyłane wirtualnym tunelem dostarczane są do serwera VPN, gdzie zostają odszyfrowane i przesyłane dalej w głąb Internetu.

Sieć VPN nie tylko ma za zadanie chronić i szyfrować nasze dane podczas przeglądania internetu, ale może również zmienić IP urządzenia, z którego korzystamy z VPN. Chodzi tutaj o całkowitą zmianę, a nie maskowanie. Łącząc się z danym serwerem zyskujemy jego adres IP, który odczytywany jest przez strony, które odwiedzamy. W praktyce wygląda to tak, że korzystając z internetu w Krakowie czy Rzeszowie możemy połączyć się z serwerem w Stanach Zjednoczonych i to właśnie ta lokalizacja będzie wskazywanapowiedział Lukas Andersson z firmy NordVPN, oferujące profesjonalne aplikacje VPN.

Do połączenia się z siecią VPN potrzebujemy protokołu, który ma za zadanie szyfrować dane i wysyłać je na serwery VPN. Jednym z najlepszych protokołów oferujących najmocniejsze zabezpieczenia i szybkość przesyłania danych jest NordVPN. Posiada on ponad 5500 serwerów w 59 różnych krajach. Korzysta on także z technologii „Onion over VPN”, który co kilka minut zmienia IP użytkownika, tak aby to nie trafiło na tzw. czarną listę adresów IP blokowanych przez różne serwisy. Dodatkowo, NordVPN korzysta z “zaciemnionych serwerów”, które skutecznie obchodzą zabezpieczenia takich serwisów jak Netflix. Serwery te maskują wysyłane dane oszukując systemy anty-VPN, które odbierają je jako dane ze zwykłych serwerów. Dzięki temu adresy IP generowane przez NordVPN są wolne od czarnej listy.

Korzyści korzystania z VPN – co zyskujemy?

Pierwszą i podstawową zaletą korzystania z VPN jest bezpieczeństwo podczas poruszania się po sieci internetowej. Używając VPN możemy być pewni, że dane nie zostaną ukradzione przez cyberprzestępców czy podejrzane przez dostawcę internetu i rząd. Przeglądając w ten sposób sieć jesteśmy anonimowi, dlatego też nikt nie jest w stanie śledzić naszych ruchów. Jest to niezwykle ważne podczas korzystania z sieci publicznych, które są łakomym kąskiem jeśli chodzi o ataki hakerów. Z tego typu sieci korzystamy najczęściej za pomocą urządzeń mobilnych, a NordVPN oferuje aplikację nie tylko na systemy komputerowe, ale również mobilne.

Prywatność to kolejna zaleta korzystania z VPN. Z racji tego, że podczas połączenia się z serwerem korzystamy z nie naszego IP, a właśnie serwera VPN. Dzięki temu nikt nie jest w stanie śledzić tego jakie strony oglądamy. Namierzanie lokalizacji naszego urządzenia również jest niemożliwe.powiedział Lukas Andersson z firmy NordVPN, oferujące profesjonalne aplikacje VPN.

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na korzystanie z usług VPN jest możliwość ominięcia blokad i cenzury geograficznych. Co to oznacza? Łącząc się z serwerem np. w Stanach Zjednoczonych mamy dostęp do pełnej biblioteki Netflixa, która w Polsce jest mocno ograniczona. Tyczy się to nie tylko Netflixa, ale również innych serwisów VoD. Dzięki VPN możemy skorzystać z oferty serwisów, które nie są oficjalnie dostępne w naszym kraju. Działa to też w drugą stronę, gdy znajdujemy się poza granicami naszego kraju, a interesujące nas treści dostępne są tylko w Polsce za pomocą VPN możemy połączyć się z polskim serwerem i z nich korzystać.

NordVPN

W niektórych krajach świata stosowana jest cenzura internetu, która nie pozwala korzystać z określonych mediów społecznościowych czy innych stron internetowych. Dzięki VPN, będąc w danym kraju w prosty sposób możemy obejść tego typu blokadę.

NordVPN dostępny na różnych platformach

Decydując się na korzystanie z NordVPN dostajemy możliwość zainstalowania aplikacji na sześciu różnych urządzeniach. Oprogramowanie dostępne jest na systemy Windows, Linux i MacOS jeśli chodzi o komputery i laptopy, zaś w przypadku urządzeń mobilnych mówimy o najpopularniejszych OS, czyli Google Android i Apple iOS.

Czy warto korzystać z VPN?

Tak, oczywiście, że tak. Jest to legalny sposób na bezpieczeństwo w sieci, anonimowość i omijanie blokad i cenzury regionalnej. Nikt przecież nie lubi być ograniczany, a dzięki NordVPN możemy zyskać dostęp do materiałów wideo niedostępnych w naszym kraju. Każdy z nas dba też o swoją prywatność, a dzięki VPN jest ona bezpieczna.

(RED)

Udostępnij ten artykuł...

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nadchodzi 7. edycja European Rover Challenge

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! W dniach 10 – 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi. Gościem specjalnym będzie wiceszef NASA, Robert Cabana. Siódma […]

Udostępnij ten artykuł...

Loomi: Opera wypuści własną platformę VOD

Norweska przeglądarka Opera wybrała polski rynek jako pierwszy dla swojej platformy VOD. Ograniczona liczba zaproszeń do ekskluzywnego programu testowego Loomi jest już dostępna. Loomi to nazwa nowej platformy VOD, która otwiera zapisy do ekskluzywnego programu testów beta w Polsce. Wprowadzając Loomi na rynek, Opera zamierza zrewolucjonizować sposób oglądania filmów i materiałów wideo. – Jako firma […]

Udostępnij ten artykuł...

Galaxy Awards: Samsung szuka talentów na TikToku

Samsung pod patronatem TikTok Polska organizuje Galaxy Awards – pierwszy w Polsce konkurs, który pozwoli wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie prezentujące swoją twórczość na TikToku w pięciu różnych kategoriach. Na najbardziej kreatywnych i utalentowanych twórców czekają cenne nagrody. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swój talent w czterech kategoriach konkursowych. Na nagrodę może liczyć także twórca, który zyska […]

Udostępnij ten artykuł...