27/10/2021

Przestępcy wykorzystują popularność serialu Squid Game

Serial Squid Game to kolejny modelowy przykład tego, jak cyberprzestępcy wykorzystują popularne wśród internautów tematy do realizacji swoich celów. Tym razem chodzi o atak wymierzony w użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android. Podczas pobierania z oficjalnego sklepu Google fałszywej aplikacji z tapetami, oferującej zdjęcia z tego popularnego serialu, na telefonach instalowany był spyware Joker.

Choć Google wycofał złośliwą aplikację, to ryzyko infekcji istnieje nadal. Aplikacja jest dostępna poza Google Play na stronach WWW.przestrzega ekspert ESET.

Nie tylko serial Squid Game na celowniku przestępców

Podobnie, jak w przypadku wskazywanego ataku, wykorzystującego popularność serialu Squid Game, ten sam scenariusz infekcji był już wcześniej wykorzystywany. Choćby w momencie premier gier: Pokemon Go, Fortnite, Grand Theft Auto V czy Super Mario Run. Nic dziwnego. Cyberprzestępcy wiedzą, że duża popularność przekłada się na dużą skuteczność ataku. Jak podaje Netflix, Squid Game do tej pory przyciągnął przed ekrany ponad 142 mln widzów i stał się najpopularniejszym serialem w historii tej platformy streamingowej. Popularność Squid Game znajduje także odzwierciedlenie w oficjalnym sklepie Google Play, gdzie obecnie dostępnych jest ponad 200 aplikacji związanych z serialem. W ostatnich dniach najczęściej pobierane osiągnęły 1 mln instalacji. Te liczby zwróciły uwagę cyberprzestępców.

Joker nie tylko w Batmanie

Okazało się, że jedna z aplikacji – „Squid Game Wallpaper 4K HD” – zawierała złośliwe oprogramowanie. Według Lukasa Stefanko, specjalisty ds. analizy zagrożeń w firmie ESET, był to znany od 2017 roku spyware pod nazwą Joker. To jeden z bardziej powszechnych, a także niebezpiecznych programów szpiegujących, który po zainstalowaniu na urządzeniach z systemem Android może pobierać i przekazywać przestępcom dane użytkowników, takie jak treść wiadomości tekstowych czy listę kontaktów. Co więcej, Joker może także zarejestrować ofiary do płatnych subskrypcji typu premium, a także wymuszać płatności wykorzystując numer telefonu ofiary.

Joker jest znany od kilku lat. Infekcje z wykorzystaniem kodu, na którym bazuje Joker były dość powszechne kilka lat temu. Wyróżniało go bardzo dobre maskowanie, co pozwoliło mu przeniknąć do oficjalnego sklepu Google Play w 24 aplikacjach, które pobrało wtedy ponad pół miliona użytkowników. Jego twórcy zadbali o to, aby aplikacje z Jokerem posiadały fałszywe recenzje z pięcioma gwiazdkami. Nieświadome jego obecności ofiary nie widziały zarówno odbieranych, jak i wysyłanych przez aplikację wiadomości. Najczęściej dowiadywały się o istnieniu Jokera w momencie wyjaśniania przyczyn otrzymania wysokiego rachunku od swoich operatorów lub niestabilnej pracy urządzenia.mówi Beniamin Szczepankiewicz, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

Serial Squid Game na celowniku cyberprzestępców

Na fali popularności Squid Game zagrożenie powróciło. Pomimo że Google wycofało zainfekowaną aplikację ze swojego sklepu, to wciąż można ją pobrać za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Dlatego przestrzegamy posiadaczy smartfonów i tabletów z systemem Android przed pobieraniem jakiegokolwiek oprogramowania z innych źródeł niż Google Play, które pomimo niedoskonałości pozostaje wciąż najbezpieczniejszym źródłem. – dodaje ekspert ESET.

Jak bezpiecznie pobierać aplikacje na telefon

Przy pobieraniu aplikacji na telefony należy przestrzegać m.in kilku podstawowych zasad. Pozwalają one zadbać o bezpieczeństwo posiadanego smartfonu i danych na nim zgromadzonych.
1) Korzystaj wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami.
2) Przed pobraniem aplikacji zapoznaj się z opiniami na jej temat, szczególnie negatywnymi. Miej na względzie, że cyberprzestępcy „dbają o swój wizerunek” i w tym celu fabrykują pozytywne oceny.
3) Przed pobraniem aplikacji zapoznaj się z jej uprawnieniami, jakie będzie chciała uzyskać w urządzeniu.
4) Zezwalaj tylko na minimalny zakres uprawnień dla aplikacji. Np. aplikacja od pogody niekoniecznie potrzebuje dostępu do kontaktów i smsów.
5) Zainstaluj na telefonie pakiet bezpieczeństwa w wersji mobilnej, który wykrywa złośliwe aplikacje.

(RED/ESET)

Udostępnij ten artykuł...

Aż 3 miesiące gratis w CDA Premium!

Wystartowała świąteczna promocja w CDA Premium. Za dostęp do CDA Premium wraz z pakietem 35 programów telewizyjnych na 12 miesięcy zapłacimy jak za 9 miesięcy. Nie dość, że oferta jest skierowana do nowych i obecnych użytkowników, to jeszcze nie trzeba do tego angażować karty kredytowej. Jak to zrobić? Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

Co to jest scrum i jakie są role w zespole scrumowym?

Stałe monitorowanie efektów pracy, transparentność postępów i konsekwentne wyciąganie wniosków z popełnionych błędów – właśnie takie efekty może zapewnić sprawnie działający zespół scrumowy. Jak jest zorganizowany i jakie role pełnią w nim poszczególni członkowie? Sprawdź! Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

JustWatch: Netflix pozostaje zdecydowanym liderem

JustWatch, międzynarodowy przewodnik po serwisach streamingowych, przygotował krótki raport na temat sytuacji na rynku serwisów SVOD w Polsce w 2021 roku. Udziały w rynku SVOD w III kwartale 2021 roku Podczas, gdy Netflix pozostaje zdecydowanym liderem rynku w Polsce, HBO Go zyskało w III kwartale 1% udziału w rynku i umocniło swoją pozycję na drugim […]

Udostępnij ten artykuł...