05/11/2021

Allegro stawia (na)własne automaty paczkowe

Allegro poinformowało o uruchomieniu własnej sieci automatów paczkowych One Box by Allegro. Na starcie pojawiło się 600 automatów w wybranych miastach, ale do końca 2022 roku ma ich być co najmniej 3000. To, co niewątpliwie wyróżnia zielone automaty Allegro, to ich wygląd oraz przyjazność środowisku.

Z urządzeń paczkomatowych One Box by Allegro mogą już korzystać mieszkańcy Warszawy, a w ciągu kolejnych dni dołączą do nich także mieszkańcy Katowic, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Torunia. Spółka w komunikacie prasowym zapowiedziała, że do końca przyszłego roku takich urządzeń będzie co najmniej 3000 w całej Polsce.

Allegro paczkomaty

Allegro stawia (na)swoje

Allegro zdecydowanie stawia na własne rozwiązania. Chce w ten sposób uniezależnić się od InPostu, swojego głównego jak dotąd partnera w dostarczaniu przesyłek, który zacieśnia współpracę z największym konkurentem Allegro czyli Amazonem. Wejście do Polski światowego giganta jakim jest Amazon jest dla Allegro dużym zagrożeniem. A współpraca InPostu i Amazonu jeszcze ten stan pogłębia. Allegro nie ma więc specjalnie innego wyjścia.

Konkurencja między Allegro o Amazonem rozpoczęła się zdecydowanym ruchem tego drugiego. Przypomnijmy. Tuż po starcie polskiej strony Amazon poinformował o współpracy z InPostem przy dostawie przesyłek. Potem zaproponował w świetnej cenie pakiet Amazon Prime, a chwilę później ogłosił polskie wersje przystawek do streamingu wideo Amazon Fire TV. Allegro z kolei odpowiedziało promocją na Allegro Smart, które teraz można kupić w doskonałej cenie 39 zł za rok korzystania. Wszystko jednak wskazuje na to, że to dopiero początek starcia.

Allegro paczkomaty

Automaty paczkowe Allegro: zielone, eko i przyjazne dla otoczenia

Allegro postanowiło się wyróżnić. Oficjalnie nazywa swoje automaty „zielonymi” i podkreśla ich przyjazny dla środowiska charakter. Rzeczywiście, są one zielone – dosłownie i w przenośni. Wszystkie urządzenia zasilane są zieloną energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Konstrukcja wspierająca roślinność składa się do 90% z recyklingowanego drewna.

Allegro paczkomaty

Mało tego, automaty Allegro mają harmonijnie wpisywać się w tkankę miejską i być zaprzeczeniem „paczkomatozy”. Do tej ostatniej niestety InPost mocno się przyczynił, stawiając paczkomaty nie zawsze w zgodzie z harmonią zabudowy, choć pod wpływem opinii publicznej widać wyraźnie, że firma zaczęła zwracać większą uwagę na lokalizacje.

Allegro podkreśla, że oprócz ekologicznego charakteru automatów realizuje także postulaty odpowiedzialności społecznej. Po odebraniu pierwszej paczki, klient może w automacie nadać za darmo używany sprzęt elektroniczny, który zostanie poddany recyklingowi. Z kolei po każdej dziesiątej odebranej paczce (a do końca 2021 roku już po trzeciej), platforma posadzi w imieniu klienta drzewo ze spersonalizowaną dedykacją.

Allegro paczkomaty

To bardzo, bardzo dobry ruch. No i powiedzmy sobie szczerze: te automaty są po prostu ładne!

(RED)

 

Edit (17 listopada 2021)

Od kancelarii Drzewiecki Tomaszek, pełnomocnika spółki InPost Sp. z o.o. otrzymaliśmy pismo, zwracające uwagę na fakt, że nazwa „paczkomaty”, jakiej zamiennie użyliśmy w pierwszej wersji artykułu na opisanie automatów paczkowych Allegro, jest zarejestrowanym znakiem towarowym przez spółkę InPost i nie może być używane na urządzenia innych firm, np. Allegro. Błędnie użyte nazwy zmieniliśmy, a na prośbę kancelarii Drzewiecki Tomaszek publikujemy także nadesłaną treść sprostowania. Oto ono:

 

Sprostowanie

page4image5070352

 

 

Udostępnij ten artykuł...

Aż 3 miesiące gratis w CDA Premium!

Wystartowała świąteczna promocja w CDA Premium. Za dostęp do CDA Premium wraz z pakietem 35 programów telewizyjnych na 12 miesięcy zapłacimy jak za 9 miesięcy. Nie dość, że oferta jest skierowana do nowych i obecnych użytkowników, to jeszcze nie trzeba do tego angażować karty kredytowej. Jak to zrobić? Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

Co to jest scrum i jakie są role w zespole scrumowym?

Stałe monitorowanie efektów pracy, transparentność postępów i konsekwentne wyciąganie wniosków z popełnionych błędów – właśnie takie efekty może zapewnić sprawnie działający zespół scrumowy. Jak jest zorganizowany i jakie role pełnią w nim poszczególni członkowie? Sprawdź! Udostępnij ten artykuł…

Udostępnij ten artykuł...

JustWatch: Netflix pozostaje zdecydowanym liderem

JustWatch, międzynarodowy przewodnik po serwisach streamingowych, przygotował krótki raport na temat sytuacji na rynku serwisów SVOD w Polsce w 2021 roku. Udziały w rynku SVOD w III kwartale 2021 roku Podczas, gdy Netflix pozostaje zdecydowanym liderem rynku w Polsce, HBO Go zyskało w III kwartale 1% udziału w rynku i umocniło swoją pozycję na drugim […]

Udostępnij ten artykuł...