Sposób, w jaki prowadzimy nasze życie cyfrowe w domu, ma duży wpływ na relacje rodzinne — tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz iconKids & Youth. Obecnie, gdy ludzie spędzają coraz więcej czasu online, jedna piąta rodziców i dzieci twierdzi, że internet i urządzenia połączone z Siecią mogą być przyczyną napięć w rodzinie.
Badanie, w którym rozmawiano z ponad 3 700 rodzinami w siedmiu państwach, pokazuje, w jaki sposób świat cyfrowy burzy tradycyjną dynamikę rodziny. Podczas gdy w przeszłości rodzice byli pierwszą instancją, do której zwracały się dzieci poszukujące odpowiedzi na pytania lub rad, jeden na czterech (23%) ankietowanych rodziców twierdzi, że ich dzieci wolą „zajrzeć” do internetu niż z nimi porozmawiać.
Badanie pokazuje również, że niemal połowa (42%) rodziców nie należy do grona znajomych swoich dzieci na portalach społecznościowych, a jeden na pięciu (18%) twierdzi, że ich dzieci uważałyby to za obciach. Jedna piąta rodziców (21%) i dzieci (22%) twierdzi, że internet może spowodować napięcia w rodzinie. Najbardziej niepokojące jest to, że jeden na trzech rodziców (31%) uważa, że świat online izoluje ich od swoich dzieci.
Konflikt dodatkowo zaostrza fakt, że urządzenia, na których członkowie rodziny korzystają z internetu, często są współdzielone. Dwie trzecie rodzin stwierdziło, że wspólnie korzysta z jednego komputera. W efekcie jedna trzecia rodziców (31%) narzeka, że ich dziecko zepsuło coś na urządzeniu połączonym z Siecią lub zainfekowało je wirusem, korzystając z internetu (30%), podczas gdy jedna czwarta (24%) musiała zapłacić za coś, co ich dziecko zamówiło lub pobrało online. Podobnie 13% dzieci oskarża rodziców o zepsucie urządzenia, a 16% narzeka, że ich rodzice przez przypadek usunęli część ich danych.
(RED/Kaspersky Lab)