W ostatnim czasie świat obiegła niezwykła nowinka o możliwości zmiany koloru tęczówek. Nadal nie wiadomo jednak, czy zabieg ma szansę stać się rewolucją na skalę światową. Media wydają się zachwycone nowymi możliwościami wykorzystania lasera. Czy zmiana barwy oczu jest aż tak wielkim osiągnięciem współczesnych technologii stosowanych w okulistyce?
Przed kilkoma miesiącami w mediach pojawiła się informacja o nietypowym zastosowaniu lasera. Poprzez naświetlanie punktowe możliwe jest usunięcie melaniny z zewnętrznej części tęczówki, a tym samym trwała zmiana koloru oczu z brązowego na niebieski. Podobno na efekt końcowy po zrealizowanym zabiegu trzeba poczekać około 3 tygodni. Nadal nie wiadomo, jaki będzie koszt takiego zabiegu, natomiast spodziewać się można cen raczej z wyższej półki. Chociaż zmiana koloru oczu wydaje się nieco egzotycznym pomysłem, być może już niedługo taka usługa pojawi się w powszechnie dostępnych gabinetach i klinikach okulistycznych. Na razie nie wiadomo jednak, jakie ryzyko może wiązać się z tego typu ingerencją w narząd wzroku.
Nie będzie to jednak przełomowy moment dla zastosowania lasera w okulistyce. Zabiegi z jego wykorzystaniem od ponad 30 lat skutecznie pomagają w walce z wadami i chorobami oczu. W ostatnich latach należą do nich w szczególności takie schorzenia jak zaćma, jaskra czy odwarstwianie siatkówki – a te choroby mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Trudno więc wyobrazić sobie, jaki byłby stan współczesnej okulistyki gdyby nie tego typu urządzenia. Zwłaszcza, że obecnie większość zabiegów wykorzystujących laser trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Ponadto jego szerokie zastosowanie pozwala nie tylko na leczenie różnego rodzaju schorzeń, ale również na zabiegi natury estetycznej.
Laser jest niezastąpiony przede wszystkim w korekcji wad wzroku. Według badania CBOS przeprowadzonego dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok aż 50,6% Polaków poddałoby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku. Nie jest to wynik zaskakujący, biorąc pod uwagę, że znakiem naszych czasów stał się atrakcyjny wygląd. Noszenie okularów na co dzień pozostaje dla wielu osób nie w pełni akceptowanym przymusem, z którym muszą się pogodzić. Zwłaszcza, kiedy nagle okazuje się, że niebadany od dłuższego czasu wzrok uległ pogorszeniu i z dnia na dzień trzeba zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i zacząć nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Poza tym zdarzają się i takie sytuacje, gdzie doskonały wzrok jest wymogiem w wykonywanym zawodzie.
(RED)