22/04/2021

W jaki sposób działa VPN?

Korzystając z Internetu pewnie nie raz słyszałeś określenie sieci VPN. Te trzy literki mogą być dla Ciebie znane, ponieważ sam korzystasz z tego typu usług. Jeśli jednak skrót ten obił Ci się o uszy i nie masz pojęcia co one oznaczają to świetnie trafiłeś! W poniższym artykule dowiesz się czym jest sieć VPN, do czego służy i dlaczego warto ją wybrać.

Czym jest VPN i jak działa?

Zaczynając nasz artykuł o VPN warto byłoby rozwinąć ten skrót. VPN to skrót słów Virtual Private Network, które po polsku znaczą „Wirtualna Sieć Prywatna”. Działanie VPN, jak i jego definicja tłumaczona jest na zasadzie działania tzw. wirtualnego tunelu pomiędzy urządzeniami. Dzięki sieci VPN użytkownik bez problemu może połączyć się z Internetem z każdym miejscem na Ziemi. Połączenie z siecią web odbywa się przy pomocy skutecznie zaszyfrowanego tunelu wirtualnego, który skutecznie chroni przesyłane przez nas dane i odpowiednio je szyfruje sprawiając, że nikt nie ma do nich wglądu.

Jak więc działa sieć VPN? Połączenie to odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest połączenie się naszego urządzenia z serwerem sieci VPN. Właśnie wtedy odbywa się proces szyfrowania naszego połączenia z Internetem. Dzięki temu nasz adres IP jest skutecznie ukryty nie tylko przed dostawcą internetu, ale też również organizacjami rządowymi.

NordVPN

Drugi etap odbywa się między połączeniem serwera VPN z Internetem. VPN jest więc pośrednikiem pomiędzy urządzeniem, z którego korzystamy, a Internetem. Tym samym w Internecie wyświetla się IP serwera VPN, a nie nasze, co pozwala na korzystanie z internetu całkowicie anonimowo! Dane wysyłane są przez wirtualny tunel, który powstaje w momencie, kiedy łączymy się z Internetem za pośrednictwem VPN. W tym tunelu wszelkie dane są skutecznie chronione przed kradzieżą lub odczytaniem przez osoby trzecie. Przesyłane wirtualnym tunelem dostarczane są do serwera VPN, gdzie zostają odszyfrowane i przesyłane dalej w głąb Internetu.

Sieć VPN nie tylko ma za zadanie chronić i szyfrować nasze dane podczas przeglądania internetu, ale może również zmienić IP urządzenia, z którego korzystamy z VPN. Chodzi tutaj o całkowitą zmianę, a nie maskowanie. Łącząc się z danym serwerem zyskujemy jego adres IP, który odczytywany jest przez strony, które odwiedzamy. W praktyce wygląda to tak, że korzystając z internetu w Krakowie czy Rzeszowie możemy połączyć się z serwerem w Stanach Zjednoczonych i to właśnie ta lokalizacja będzie wskazywanapowiedział Lukas Andersson z firmy NordVPN, oferujące profesjonalne aplikacje VPN.

Do połączenia się z siecią VPN potrzebujemy protokołu, który ma za zadanie szyfrować dane i wysyłać je na serwery VPN. Jednym z najlepszych protokołów oferujących najmocniejsze zabezpieczenia i szybkość przesyłania danych jest NordVPN. Posiada on ponad 5500 serwerów w 59 różnych krajach. Korzysta on także z technologii „Onion over VPN”, który co kilka minut zmienia IP użytkownika, tak aby to nie trafiło na tzw. czarną listę adresów IP blokowanych przez różne serwisy. Dodatkowo, NordVPN korzysta z “zaciemnionych serwerów”, które skutecznie obchodzą zabezpieczenia takich serwisów jak Netflix. Serwery te maskują wysyłane dane oszukując systemy anty-VPN, które odbierają je jako dane ze zwykłych serwerów. Dzięki temu adresy IP generowane przez NordVPN są wolne od czarnej listy.

Korzyści korzystania z VPN – co zyskujemy?

Pierwszą i podstawową zaletą korzystania z VPN jest bezpieczeństwo podczas poruszania się po sieci internetowej. Używając VPN możemy być pewni, że dane nie zostaną ukradzione przez cyberprzestępców czy podejrzane przez dostawcę internetu i rząd. Przeglądając w ten sposób sieć jesteśmy anonimowi, dlatego też nikt nie jest w stanie śledzić naszych ruchów. Jest to niezwykle ważne podczas korzystania z sieci publicznych, które są łakomym kąskiem jeśli chodzi o ataki hakerów. Z tego typu sieci korzystamy najczęściej za pomocą urządzeń mobilnych, a NordVPN oferuje aplikację nie tylko na systemy komputerowe, ale również mobilne.

Prywatność to kolejna zaleta korzystania z VPN. Z racji tego, że podczas połączenia się z serwerem korzystamy z nie naszego IP, a właśnie serwera VPN. Dzięki temu nikt nie jest w stanie śledzić tego jakie strony oglądamy. Namierzanie lokalizacji naszego urządzenia również jest niemożliwe.powiedział Lukas Andersson z firmy NordVPN, oferujące profesjonalne aplikacje VPN.

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na korzystanie z usług VPN jest możliwość ominięcia blokad i cenzury geograficznych. Co to oznacza? Łącząc się z serwerem np. w Stanach Zjednoczonych mamy dostęp do pełnej biblioteki Netflixa, która w Polsce jest mocno ograniczona. Tyczy się to nie tylko Netflixa, ale również innych serwisów VoD. Dzięki VPN możemy skorzystać z oferty serwisów, które nie są oficjalnie dostępne w naszym kraju. Działa to też w drugą stronę, gdy znajdujemy się poza granicami naszego kraju, a interesujące nas treści dostępne są tylko w Polsce za pomocą VPN możemy połączyć się z polskim serwerem i z nich korzystać.

NordVPN

W niektórych krajach świata stosowana jest cenzura internetu, która nie pozwala korzystać z określonych mediów społecznościowych czy innych stron internetowych. Dzięki VPN, będąc w danym kraju w prosty sposób możemy obejść tego typu blokadę.

NordVPN dostępny na różnych platformach

Decydując się na korzystanie z NordVPN dostajemy możliwość zainstalowania aplikacji na sześciu różnych urządzeniach. Oprogramowanie dostępne jest na systemy Windows, Linux i MacOS jeśli chodzi o komputery i laptopy, zaś w przypadku urządzeń mobilnych mówimy o najpopularniejszych OS, czyli Google Android i Apple iOS.

Czy warto korzystać z VPN?

Tak, oczywiście, że tak. Jest to legalny sposób na bezpieczeństwo w sieci, anonimowość i omijanie blokad i cenzury regionalnej. Nikt przecież nie lubi być ograniczany, a dzięki NordVPN możemy zyskać dostęp do materiałów wideo niedostępnych w naszym kraju. Każdy z nas dba też o swoją prywatność, a dzięki VPN jest ona bezpieczna.

(RED)

Autor/Redaktor publikacji

Marcin Majerek
Marcin Majerek