Niedawno uruchomiony w Stuttgarcie system Hawk jest jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie i jednocześnie najszybszym systemem ogólnego przeznaczenia do obliczeń naukowych i przemysłowych w Europie.
Superkomputer Hawk można wirtualnie zwiedzić za sprawą 360-stopniowego wideo, dzięki któremu można z bliska obejrzeć 44 szafy z 5600 węzłami obliczeniowymi z aż 720 000 rdzeniami 2 generacji procesorów AMD EPYC. W tej wirtualnej przechadzce, którą można także umieścić na dowolnej stronie, towarzyszyć będzie Dr Bastian Koller, dyrektor zarządzający HLRS, który w wielu miejscach opowiada o możliwościach systemu Hawk dla naukowców, przyszłości jego użycia oraz wykorzystanym sprzęcie.
Ten pracujący na Uniwersytecie w Stuttgarcie klaster oferuje ok. 26 PetaFLOPS mocy obliczeniowej, czyli aż 26 kwadryliony operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Gdyby ktoś miał wykonywać 1 taką operację na sekundę, to musiałby pracować 31 688 765 lat, by przeliczyć to co system o mocy 1 PetaFLOPS robi w ciągu 1/60 minuty. Tymczasem superkomputer Hawk zapewnia aż 26 razy więcej mocy, dzięki czemu naukowcy i inżynierowie mogą wykorzystywać go do badań naukowych na dużą skalę i przy bardzo złożonych zjawiskach, w tym do pracy nad sztuczną inteligencją, głębokim uczeniem, symulacją czy analityką dużych zbiorów danych (big data).
7 PetaFLOPS to z kolei sumaryczna moc systemów do badań służących walce z globalną pandemią COVID-19, jakie firma AMD przekazuje obecnie w ramach bezpłatnego wsparcia takim uniwersytetom jak Massachusetts Institute of Technology (MIT), New York University (NYU) i Rice University – to pierwsze uczelnie, które są beneficjentami AMD HPC Fund. Chcąc udostępnić konieczną moc obliczeniową szerszemu gronu naukowców na świecie, firma AMD wraz z Penguin Computing przygotowuje też zdalny system w chmurze, który już wkrótce zaoferuje nawet 4 PetaFLOPS mocy. Więcej szczegółów tutaj.
(RED)