Technologia przestała być postrzegana tylko w kategoriach użyteczności. Obecnie urządzenia muszą być nie tylko funkcjonalne, ale również posiadać unikalny design. Dziś chcemy wyrażać siebie również we wnętrzach, w których mieszkamy, zwłaszcza że coraz częściej sami angażujemy się w aranżację własnej przestrzeni. Chcemy więc, aby technologia komponowała się z naszym stylem.
Od funkcji użytkowej do multifunkcjonalności
Kilkadziesiąt lat temu, udostępniane na rynku rozwiązania technologiczne, były traktowane w kategoriach rewolucji. W każdym domu popołudniami brzmiały dźwięki ulubionej muzyki, a cała rodzina wieczorem zasiadała przed ekranem telewizora, oglądając popularny program. Formy, kształty i materiały sprzętów codziennego użytku były tylko obudową technologii, która miała tutaj nadrzędne znaczenie. Świat jednak szybko zaczął się zmieniać…
Ponieważ tworzenie coraz bardziej zaawansowanych podzespołów, które jednocześnie zajmowały coraz mniej miejsca nie było już niczym trudnym, zaczęto myśleć również o aspektach wizualnych. Coraz więcej do powiedzenia w zespołach projektowych mieli specjaliści od designu. Nastał czas, w którym stawiano przede wszystkim na unikalność form i kształtów.
Jak jest dziś? Nie wyobrażamy sobie życia bez technologii, która obecna jest we wszystkich jego sferach, ale jednocześnie nie chcemy, aby zdominowała naszą przestrzeń i codzienność. Dlatego też dziś zaawansowane urządzenia wręcz wtapiają się w tło, dopełniając nasze aranżacje. To minimalizm i prostota są wyznacznikiem stylu, także co do nowych telewizorów.
Bezramkowe telewizory Samsung w trybie Ambient wyświetlają ulubione zdjęcia lub reprodukcje dzieł sztuki, stając się dyskretna ozdobą salonów. Nowoczesne soundbary, wykonane z innowacyjnych materiałów, otulają dźwiękiem i wtapiają się w pozostałe, otaczające je, wzory i faktury. Historia designu Samsung QLED jest potwierdzeniem tego trendu – technologii zamkniętej w urządzeniu, które pasuje do każdej przestrzeni.
Kiedy sztuka spotyka się z technologią
Wydaje się, że technologia i sztuka to zupełnie odrębne dziedziny – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wzajemnie się uzupełniały. Coraz częściej do prac nad nowoczesnymi urządzeniami zaprasza się znanych projektantów czy najlepszych specjalistów od sztuki użytkowej. Ich zadanie polega na projektowaniu technologii. Ważny staje się nie tylko kształt, ale również materiał, jego właściwości i funkcjonalność sprzętu, jako elementu otoczenia. Dzięki temu powstają projekty, które z powodzeniem mógłby stać się częścią wystawy w galerii.
Co zyskują użytkownicy? Możliwości aranżacji wnętrza bez ograniczeń przy jednoczesnej maksymalnej funkcjonalności urządzeń, które można swobodnie przenosić, ustawiać w różnych przestrzeniach, bez konieczności dopasowania do nich mebli, wykorzystywać zarówno do pracy, jak i do spędzania wolnego czasu czy rozrywki. To właśnie efekt spotkania technologii ze sztuką.
Artykuł sponsorowany przez SAMSUNG.
Autor/Redaktor publikacji
Ostatnie publikacje
Biznes i finanse13/10/2022Formy inwestowania na forex. Którą wybrać?
Biznes i finanse25/07/2022Software house. Jakie aplikacje stworzy dla biznesu?
Technologia24/06/2022Kontrola dostępu Roger – najważniejsze informacje
Smartfony05/05/2022Kompleksowy serwis dla produktów Apple i korzyści z niego wynikające