23/10/2014

Aplikacja „Pamięć Miasta” – Powstanie Warszawskie w smartfonie

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało nową aplikację na smartfony. „Pamięć Miasta” to zbiór 324 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego, zawierających krótkie opisy historyczne oraz zdjęcia.

Aplikacja „Pamięć Miasta” - Powstanie Warszawskie w smartfonieAplikacja została wzbogacona o 30 punktów z audiodeskrypcją, przeczytaną przez Sonię Bohosiewicz. Wszystkie miejsca zaznaczone są na mapie. Niektóre punkty dodatkowo zilustrowane zostały archiwalnymi zdjęciami z Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiającymi to samo miejsce w 1944 roku.

To aplikacja dedykowana wszystkim, którzy mimo codziennego zabiegania chcą poznać historię miejsc – kamiennych pomników, czy tablic – które upamiętniają Powstańców Warszawskich oraz mieszkańców stolicy. Chcemy przy użyciu nowoczesnych form edukować i zachęcać do poznawania historii miasta, w którym żyjemymówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Aplikacja została przygotowana z myślą o turystach, ale również tych, którzy przy użyciu smartfona chcieliby dowiedzieć się, gdzie toczyły się walki i w jaki sposób zostały upamiętnione.

Dzięki wykorzystaniu technologii Adobe Integrated Runtime (AIR) aplikacja jest szeroko dostępna i działa na większości smartfonów z systemem Android oraz iOS. Aplikacja „Pamięć Miasta” została opublikowana w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Angielska wersja dostępna jest pod nazwą „Warsaw Uprising Remembered”. Patronat nad „Pamięcią Miasta” objęła Grupa PZU – mecenas 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

(RED)