19/12/2011

Ataki na smartphony z Androidem na razie nieopłacalne

Coraz więcej czynności, które do niedawna mogliśmy wykonywać tylko przy użyciu komputerów jest już możliwych przy użyciu smarphonów – surfowanie w Internecie, czytanie firmowej poczty, rozmowy i gry on-line lub wykonywanie płatności.  Nic dziwnego, że dane zawarte w naszych telefonach mogą być ciekawym łupem dla przestępców.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Symantec pt. “Motivations of Recent Android Malware”, większość wysiłków cyberprzestepców, zmierzających do uzyskania przychodu z ataków na komórki, idzie póki co na marne. Stosunek przychodu do ilości zainfekowanych smartphonów z Androidem jest bardzo niski. Oznacza to, że „zwrot z inwestycji” jest dla hakerów wciąż dosyć niewielki.

Jednak, warto podkreślić, że zwrot ten będzie się zwiększał w przyszłości proporcjonalnie do wzrostu znaczenia smartphonów jako urządzeń służących do dokonywania płatności. Użycie smartphonów wzrasta bardzo dynamicznie, a w samym 2010 roku – o 55 procent.  Dlatego też warto, aby firmy nie zapominały o zabezpieczaniu telefonów służbowych swoich pracowników specjalnym oprogramowaniem.

raport: Motivations of Recent Android Malware (PDF)