Ten tekst skierowany jest do użytkowników Maca. Znajdziecie w nim kilka prostych porad jak dostosować Docka do swoich wymagań. Zaczynamy!
Zaprzyjaźnij się z Terminalem
Umówmy się, ustawienia systemowe Docka nie pozwalają na zbyt wiele. Możemy ustalać jego wielkość, położenie na krawędzi ekranu, możliwość automatycznego ukrywania i praktycznie to wszystko. Ale na szczęście mamy całkiem sporo potrafiącego sojusznika. A jest nim Terminal!
Pokazuj tylko aktywne aplikacje
Jeżeli pracujesz na iMacu, a w dodatku jest to iMac 27″, to raczej nie cierpisz na brak miejsca i Twój Dock może być niemal jak Mur Chiński. No, może jego fragment. Ale jeżeli jesteś posiadaczem MacBooka Air 11″, to musisz się bardziej przykładać do tego, jak wygląda Dock. Dobrym pomysłem, jest zmuszenie go do wyświetlania tylko ikon aktualnie aktywnych aplikacji. Jak to zrobić? Oczywiście za pomocą Terminala!
Wywołujemy okno Terminala kombinacją klawiszy command+spacebar i wpisując Terminal, kopiujemy poniższą komendę, wklejamy do okna Terminala i zatwierdzamy klawiszem Enter.
defaults write com.apple.dock single-app -bool TRUE; killall Dock
Jeżeli chcemy powrócić do poprzedniego układu, to powtarzamy czynność, ale zamiast “TRUE” wpisujemy “FALSE”.
Zmieniamy tempo wysuwania się ukrytego wcześniej Docka
Opcja automatycznego chowania Docka jest w przypadku Maców z mniejszym ekranem całkiem niezłym pomysłem. Po najechaniu na krawędź, gdzie zagnieżdżony jest Dock, automatycznie zmuszamy go do wysunięcia. Dla przypomnienia: możemy to ustawić w Preferencjach Systemowych wybierając Dock.
Co, jeżeli tempo pojawiania się Docka wam nie odpowiada? Możemy je zmienić, znowu za pomocą Terminala. Wywołujemy jego okno i wklejamy poniższą komendę:
defaults write com.apple.dock autohide-time-modifier -float 1; killall Dock
Uwaga! Standardowo obowiązuje wartość “1”. Jeżeli wpiszemy “0”, Dock pojawi się znacznie szybciej. Jeżeli “2”, wydłużymy domyślny czas. Spróbujcie wszystkich ustawień i wybierzcie to, co odpowiada wam najbardziej.
Dodawanie pustej przestrzeni między ikonami
Ikony aplikacji w Docku oddalone są od siebie w równych odstępach. Czasami zachodzi potrzeba, żeby w tym równym rządku nieco namieszać, oddzielić jedną grupę ikon od drugiej. Najlepiej wstawiając pustą przestrzeń jako separator.
Otwieramy oczywiście okno Terminala, wpisujemy poniższą komendę i gotowe.
defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add ‘{“tile-type”=”spacer-tile”;}’; killall Dock
Uwaga! Pusta przestrzeń czyli nasz świeżo dodany separator zachowuje się tak jak każda inna ikona w Docku. Jeżeli chcemy go przesunąć w inne miejsce, wystarczy na niego najechać, nacisnąć klawisz myszy lub gładzika i nie puszczając przesunąć w odpowiadające nam miejsce. A jeżeli chcemy się go pozbyć, to po prostu przenosimy go na dowolne miejsce Biurka i gotowe.
Przywracamy domyślne ustawienia Docka
Pełni reformatorskiego zapału i entuzjazmu możemy dokonać o jedną zmianę za dużo i nie pamiętać co tak na prawdę zmienialiśmy. I w tym przypadku pomocny będzie Terminal. Wystarczy, że zastosujecie tą komendę, a wszystkie ustawienia waszego Docka wrócą do ustawień domyślnych.
defaults delete com.apple.dock; killall Dock
Terminal to potężne narzędzie, a te kilka przykładów związanych z Dockiem to nawet nie jest wierzchołek przysłowiowej góry! Ale na początek pewnie wystarczy. Smacznego!
(A.K.)
Autor/Redaktor publikacji
Ostatnie publikacje
- Biznes i finanse13/10/2022Formy inwestowania na forex. Którą wybrać?
- Biznes i finanse25/07/2022Software house. Jakie aplikacje stworzy dla biznesu?
- Technologia24/06/2022Kontrola dostępu Roger – najważniejsze informacje
- Smartfony05/05/2022Kompleksowy serwis dla produktów Apple i korzyści z niego wynikające