09/09/2015

Ewolucja dysku twardego – od drogich i powolnych kolosów, do ultraszybkich urządzeń rozmiarów wizytówki

W obecnych czasach trudno to sobie wyobrazić, ale niespełna sześćdziesiąt lat temu powstał pierwszy na świecie 24-calowy dysk twardy, którego pojemność wynosiła tylko pięć megabajtów. Kilkanaście lat później, w 1980 roku udało się przekroczyć magiczną barierę 1GB, a już w 1995 roku został stworzony pierwszy dysk SSD oparty o pamięć flash, który sukcesywnie zdobywał coraz to większą popularność. W tej chwili wszelakiego rodzaju nośniki danych są jednymi z podstawowych budulców komputerów PC czy laptopów.

Dokładnie 4 września 1956 roku trafił do sprzedaży pierwszy dysk twardy, który przy potężnej wadze wynoszącej około jednej tony i wielkości trzech postawionych obok siebie lodówek mógł pomieścić zaledwie 5MB danych. Oznacza to, że do instalacji popularnej polskiej gry – Wiedźmin 3: Dziki Gon potrzebowalibyśmy aż 8000 takich dysków, które zajęłyby powierzchnię niemal 1,5 boiska piłkarskiego. Dla porównania współczesny dysk HyperX Savage jest niemal 40 000 razy mniejszy od pierwszego twardziela.

Pamięć oprócz minimalizacji rozmiarów zaliczyła również gigantyczny skok pojemnościowy. Jedne z mniejszych produkowanych obecnie dysków SSD mogą pomieścić 120GB danych. Żeby w 1956 roku otrzymać twardziela o podobnej pojemności, użytkownik musiałby kupić aż 24 tysiące dysków twardych, których waga przekroczyłaby niewyobrażalne dwadzieścia cztery tysiące ton.

Jednak nie tylko wysokie rozmiary i nikła pojemność dyskowa były powodem małej dostępności tychże urządzeń dla przeciętnego konsumenta. Aby pięćdziesiąt dziewięć lat temu wejść w posiadanie własnego twardziela chętni musieli przygotować się na wydatek rzędu 34 500 dolarów (ok. 130 000 tysięcy złotych). Na szczęście w obecnych czasach za pamięć nie musimy wykładać takich bajońskich sum. Wspomniany wcześniej dysk SSD HyperX Savage 120GB możemy kupić już za mniej więcej 260 złotych.

Ewolucja dysku twardego - od drogich i powolnych kolosów, do ultraszybkich urządzeń rozmiarów wizytówki

Kolejnym ważnym skokiem w rozwoju opisywanych produktów było kilkukrotne zimniejsze czasu dostępu, który w przypadku pierwszego dysku twardego wynosił aż 600 milisekund. Dla porównania czas dostępu przy odczycie współczesnego dysku SSD HyperX Savage to 0,037 milisekundy. Na pierwszy rzut oka zmiana wydaje się praktycznie niedostrzegalna dla ludzkiego oka. Wyobraźmy sobie jednak, że gdy w 2009 roku Usain Bolt ustanawiał rekord świata na 100 metrów, jego czas reakcji przy starcie równał się 146 milisekundom. Z kolei proces mrugnięcia ludzkiego oka trwa około 300 milisekund.

Jak widzimy dyski przez ostatnie pięćdziesiąt dziewięć lat zmieniły się nie do poznania, a po pierwszy konstrukcjach nie ma praktycznie śladu. Obecnie ciężko sobie wyobrazić, żeby twardziel mógł zajmował powierzchnię kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy większą od całej jednostki PC czy notebooka.

(RED/HyperX)

Autor/Redaktor publikacji

Marcin Majerek
Marcin Majerek