26/03/2017

iRobot Roomba 980 – robot, który odkurzy za ciebie

Sprzątanie mieszkania, w tym odkurzanie jest jedną z najmniej chętnie wykonywanych prac domowych. Niemniej jednak większość z nas lubi mieć porządek wokół siebie i chcąc – nie chcąc: odkurza. Współcześnie na rynku dostępnych jest coraz więcej zastępców tradycyjnych odkurzaczy. Głównie mają one za zadanie zaoszczędzić nasz czas i ułatwić domowe obowiązki.

Mimo, iż roboty sprzątające są dostępne w sprzedaży już od dłuższego czasu, dopiero w ostatnim czasie bardzo popularne stało się tych posiadanie automatycznych, inteligentnych odkurzaczy. Na przestrzeni kilku lat zyskały one ogromną rzeszę zwolenników. Niektóre osoby wręcz nie wyobrażają sobie bez nich codziennego funkcjonowania, a największą karą, jaka ich może spotkać to konieczność sprzątania z wykorzystaniem tradycyjnego odkurzacza.

Jedną z najbardziej znanych i najchętniej wybieranych marek robotów sprzątających jest iRobot. Według powszechnego przekonania to właśnie ten producent określa standardy i wyznacza trendy. Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie modelowi iRobot Roomba 980.

iRobot Roomba 980


INFORMACJE WSTĘPNE

iRobot Roomba 980 wyposażony został w najnowszej generacji system inteligentnej nawigacji iAdapt 2.0, który ma możliwość wizualizacji przestrzeni. Dzięki wykorzystaniu tej technologii urządzenie doskonale rozpoznaje otaczający je teren, potrafiąc zlokalizować wszystkie przeszkody i ominąć je podczas pracy. Zastosowane zostały tutaj czujniki oraz kamera, które współpracując tworzą coś w stylu „wirtualnej mapy”.

Robot sprzątający został wyposażony w akumulator. Urządzenie samo inteligentnie diagnozuje niski poziom baterii i w razie potrzeby – również w trakcie pracy – powraca do stacji dokującej, by uzupełnić zapas energii i ponownie wrócić do odkurzania. Ponadto akumulator ładowany jest za każdym razem po skończonym sprzątaniu, po którym również sprzęt powraca na swoje miejsce – do stacji dokującej. Maksymalny szacunkowy czas pracy określany przez producenta wynosi nawet 2 godziny.


PODSTAWOWE FUNKCJE ROBOTA iROBOT ROOMBA 900

iRobot pracuje bardzo efektywnie, nie pozostawiając żadnego brudu, okruchów czy innego rodzaju zanieczyszczeń. Doskonale wymiata wszelkiego typu nieczystości z trudno dostępnych miejsc, m.in. kątów pomieszczenia oraz krawędzi podłogi.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, robot sprzątający wyposażony jest w szereg czujników-sensorów i kamerę, dzięki czemu mapuje nie tylko pomieszczenie, w którym sie znajduje, ale również całe piętro. Po odkurzeniu jednego pomieszczenia, Roomba płynnie przemieszcza się do kolejnego. Nie wymaga to żadnej ingerencji człowieka. Wspomagane jest to przez technologię vSLAM, która odpowiedzialna jest za jednoczesne przeprowadzania mapowania oraz wizualnego lokalizowania. Urządzenie bez problemu omija wszelkiego rodzaju przeszkody (m.in. meble, nogi stołów czy krzeseł), rozpoznając układy pomieszczeń. Jest to bardzo inteligentne rozwiązanie, ponieważ użytkownik nie musi martwić się o niedoczyszczony kąt czy uszkodzenie sprzętu na skutek zderzenia z jakąś przeszkodą.

iRobot wykorzystuje system AeroForce. Tradycyjne szczotki zostały tutaj zastąpione gumowymi wałkami. Takie rozwiązanie umożliwia efektywną pracę i staranne wychwytywanie drobinek kurzu z różnorodnego podłoża. Co więcej, urządzenie zostało wyposażone w system Carpet Boost, która umożliwia odkurzanie dywanów. Funkcja ta automatycznie zwiększa moc ssącą, gdy tylko sprzęt zmieni podłoże.

Widoczna różnica pomiędzy Roomba 980 a jego starszymi braćmi jest taka, iż ruchy nowszego iRobota są bardziej zorganizowane i zaplanowane. Urządzenie najczęściej porusza się po liniach prostych, równoległych do siebie. Na spodzie sprzętu znajduje się czujnik, który jest odpowiedzialny za wykrywanie różnego rodzaju zabrudzeń. Jeżeli iRobot zdiagnozuje dużą ilość kurzu lub innych nieczystości – cofnie się i ponownie odkurzy daną powierzchnię.

Zgodnie z przeprowadzonymi przez producenta testami szybkość sprzątania robota uzależniona jest od wielkości pomieszczenia oraz rodzaju zabrudzeń. Przestrzeń o powierzchni 20 m², średnio zabrudzoną iRobot odkurzy w ciągu około 40 minut.

iRobot Roomba 980


SYSTEM SPRZĄTAJĄCY

iRobot wyposażony jest w układ sprzątający, który składa się z trzech niezależnych szczotek oraz silnika – serca urządzenia – odpowiedzialnego za wytwarzanie siły ssącej. Roomba 980 wykorzystuje podobny moduł sprzątania do swojego poprzednika – wariantu 880. Jak już wcześniej zostało wspomniane, tradycyjne szczotki zostały zastąpione dwiema gumowymi, wyprofilowanymi szczotkami. Pomimo zamiany silnika na mniejszy nie ma mowy o zmniejszeniu siły ssącej. Wręcz przeciwnie – Roomba 980 odznacza się większą mocą niż w przypadku swoich poprzedników. Co więcej, może pracować na dwóch, zupełnie różnych prędkościach.


POZOSTAŁE UDOGODNIENIA

Aplikacja iRobot Home: iRobot Roomba 980 wykorzystuje nowoczesną technologię, która pozwala na kontrolowanie pracy urządzenia z dowolnego miejsca. Wystarczy jedynie dostęp do sieci, który umożliwi łączność z chmurą (Internet Rzeczy). Ponadto aplikacja mobilna pozwala na ustalenie harmonogramu sprzątania robota. Producenci coraz chętniej wykorzystują w swoich urządzeniach nowoczesne technologie, które mają za zadanie ułatwić życie i domowe obowiązki. Aplikację mobilną można zainstalować na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego iOS bądź Android.

Roomba 980 nie ma żadnych problemów z wjechaniem na dywan czy też przejechanie przez napotkane kable. A to wszystko dzięki wykorzystaniu technologii Anti-Tangle. Urządzenie wykrywa przeszkody do pokonania (m.in. przewody) i automatycznie wyłącza szczotki na czas pokonania ich. Gwarantuje to, iż nic niepożądanego nie zostanie wciągnięte przez sprzęt. Aktywacja funkcji Anti-Tangle sygnalizowana jest impulsem dźwiękowym.

Urządzenie wykorzystuje również technologię tzw. Wirtualnych Ścian, które pozwalają ograniczyć pracę urządzenia do wskazanego obszaru. Ściany mogą pracować w dwóch trybach – tworząc prostą, poziomą linię blokującą bądź każąc robotowi jeździć po okręgu.

iRobot Roomba 980


CO ZAWIERA ZESTAW?

Do zestawu zawierającego urządzenie iRobot dołączony jest dodatkowy filtr, szczotka, stacja dokująca oraz dwie sztuki Wirtualnych Ścian Dual Mode.


WYGLĄD iROBOT ROOMBA 900

iRobot Roomba 980 to niewielkich rozmiarów urządzenie sprzątające, którego obudowę wykonano z najwyższej jakości tworzywa sztucznego. Został on utrzymany w kolorze czarnym. Wysokość sprzętu to 9 cm – pozwoli to na wjechanie pod większość mebli.

Robot sprzątający wyposażony jest w składaną rączkę, która ułatwia bezpieczne przenoszenie urządzenia. Ponadto w górnej części sprzętu znajduje się przycisk zwalniania pojemnika, który umożliwia bezproblemowe usunięcie zassanych nieczystości. Znajdziemy tutaj również trzy przyciski: „Clean” (Sprzątaj), przycisk sprzątania miejscowego oraz dokowania. Nad nimi znajdują się kontroli sygnalizujące połączenie z siecią Wi-Fi, konieczność rozwiązania problemów, poziom naładowania akumulatora, poziom zapełnienia pojemnika oraz „Dirt Detect” (świecącą się w przypadku wykrycia zwiększonej ilości zanieczyszczeń).


PODSUMOWANIE

Cena iRobot Roomba 980 kształtuje się na poziomie około 4300 złotych. Zgodnie z deklaracją producenta iRobot Roomba 980 ma sprzątać nawet dwa razy efektywniej w stosunku do swojego starszego brata – modelu 880.

(Artykuł sponsorowany)