15/04/2010

Jakich telefonów szukają najczęściej Internauci?

Wśród piętnastu najchętniej wyszukiwanych telefonów w sieci jest aż osiem modeli Nokii. Jednak jak wynika z danych przygotowanych przez Nokaut.pl najpopularniejszym telefonem okazał się LG GD 510 ze średnią ceną 507,75 zł. iPhone nie znalazł się nawet w pierwszej pięćdziesiątce zestawienia.

Porównywarka cen Nokaut.pl postanowiła sprawdzić, jakie telefony najbardziej interesują obecnie Polaków przeglądających oferty w Internecie. Spośród wszystkich 1200 modeli, które znajdują się w bazie Nokaut.pl została wybrana grupa piętnastu najczęściej wyszukiwanych słuchawek. Osiem z nich to aparaty marki Nokia, która od dawna jest uważana za najpopularniejszą markę telefonów w Polsce.

Co ciekawe, pierwsze oraz drugie miejsce zajęły telefony należące do innych producentów – LG i Samsung. Model LG GD 510 z liczbą wyszukań równą 8127 jest obecnie wyraźnym liderem. Interesującymi produktami dla wielu użytkowników Nokaut.pl okazały się Samsung S5239 Avila (5553 wyszukań), Nokia 5530 XpressMusic (3910) oraz Nokia 6303 Classic (3602). W pierwszej piętnastce znalazł się również telefon marki HTC, natomiast iPhone Apple’a nie uplasował się nawet w pierwszej pięćdziesiątce rankingu.

„W naszym zestawieniu może niektórym zabraknąć nowoczesnych telefonów marek Apple, BlackBerry, HTC czy Nokia. Są to jednak obecnie najdroższe modele na rynku i z tego względu stajemy się ich posiadaczami zazwyczaj poprzez umowy abonamentowe z operatorami sieci komórkowych. Jak wynika z raportu telefony „bez zobowiązań” powinny kosztować do 700 zł wówczas byłyby chętniej kupowane przez Internautów” – twierdzi Tomasz Maj, Dyrektor działu e-commerce w Nokaut.pl.


Wyk.1. Liczba wyszukań wśród najpopularniejszych modeli telefonów komórkowych na Nokaut.pl

Na podstawie danych Nokaut.pl możemy również stwierdzić w jakiej cenie przeciętny użytkownik porównywarki najchętniej kupiłby nowy telefon. Średnia cena piętnastu najczęściej wyszukiwanych modeli wynosi 746,99 zł. Cena maksymalna 12 pierwszych modeli z zestawienia plasuje się w granicach 363 – 1066zł, natomiast minimalna 385-697 zł. Dopiero smartfon HTC Touch HD2 z miejsca 13 znacznie przekracza granice 2000 zł. Poniżej znajduje się wykres cen minimalnych, średnich oraz maksymalnych wszystkich 15 modeli.

Wyk.2.Ceny minimalne, średnie i maksymalne 15 najpopularniejszych modeli na Nokaut.pl

Wyk.2.Ceny minimalne, średnie i maksymalne 50 najpopularniejszych modeli na Nokaut.pl

Zadaniem Nokaut.pl jest przedstawienie użytkownikom serwisu nie tylko najtańszej oferty, ale również tej oferty, która pochodzi z najlepiej ocenianego przez Internautów sklepu online. Jak widać na wykresach, ceny tych samych modeli telefonów potrafią się bardzo różnić w zależności od sklepu.

Przykładowo różnica cen między najtańszą i najdroższą ofertą telefonu Nokia 8700 Classic wynosi 1160 zł, przy czym można go dostać już za 639 zł. Wykres nr 3 przedstawia, że ceny innych modeli mogą się różnić jeszcze bardziej.

Najchętniej oglądane telefony marek LG, Samsung oraz Nokia można dostać już za ok 500 – 600 zł. Taki przedział prawdopodobnie najbardziej odpowiada Polakom, kupującym telefony bez abonamentu.

15 najpopularniejszych modeli telefonów komórkowych na Nokaut.pl: