11/07/2010

Kolejna złośliwa aplikacja na Facebooku

Roger Thompson, Chief Technology Officer w AVG Technologies,  na swoim oficjalnym blogu eksperckim ostrzega przed nową złośliwą aplikacją, która pojawiła się na Facebooku. Przynętą na nieuważnych internautów jest filmik i podchwytliwa informacja, że 99% ludzi nie jest w stanie go oglądać dłużej niż przez 25 sekund.

Użytkownicy Facebooka, najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego, nie mogą spać spokojnie. Niedawno pojawiła się kolejna złośliwa aplikacja mająca uprzykrzyć im życie. Kusi ona nieuważnych użytkowników filmem, który – rzekomo – mało kto jest w stanie oglądać dłużej niż przez 25 sekund. Gotowi zmierzyć się z rzuconym wyzwaniem, a nieświadomi czyhającego zagrożenia, otwierają oni groźną aplikację. Zanim jednak dane im będzie obejrzeć film muszą skopiować i wkleić w pasku adresowym przeglądarki internetowej specjalny kod. Kod jest w istocie złośliwym skryptem Java.


Niestety, część użytkowników Facebooka dała się zwieść fałszywej aplikacji. Internauci, którzy wkleili podejrzany skrypt Java tracili na chwilę władzę nad swoim profilem – przenoszeni byli na stronę, która automatycznie umieszcza w statusie danego użytkownika link do złośliwej aplikacji oraz informuje wszystkich jego znajomych o tym, że ją „lubi”. Popularność aplikacji pokazuje, że zastosowana w niej sztuczka okazała się niezwykle skuteczna – strona zgromadziła blisko 600.000 fanów. Warto sobie zadać pytanie czy jest ona jedynie niewinnym żartem znudzonego hakera czy niebezpieczną aplikacją wycelowaną w bezpieczeństwo użytkowników portalu?

„W tym momencie nie jest dla nas do końca jasne, jakie zagrożenie niesie ze sobą ta złośliwa aplikacja, ale zapewniamy, że pracujemy nad rozwiązaniem tej zagadki” – mówi Roger Thomson,  Chief Technology Officer w AVG Technologies. „Przypuszczamy, że jest to jedna z tych stron, które automatycznie pobierają miesięczną opłatę bezpośrednio z kont telefonów komórkowych użytkowników” – dodaje.

Specjaliści z AVG przygotowali film prezentujący działanie złośliwej aplikacji, mający ostrzegać przed zagrożeniami tego typu:

Udostępnij ten artykuł...
Przeczytaj także:   Nowe funkcje aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...

Psy pokochały… Uber Pets

Okazuje się, że jeśli chodzi o przejazdy ze zwierzakami, Polska prowadzi w Europie. To właśnie u nas notuje się największą liczbę podróży Uber Pets. Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa, który świętowaliśmy 26 sierpnia, eksperci Uber sprawdzili, jak podróżujemy ze swoimi pupilami. Zwierzęta coraz częściej towarzyszą nam w codziennych podróżach. Z myślą o nich i ich […]

Udostępnij ten artykuł...

Czy stacje bazowe sieci komórkowych mają wpływ na ceny nieruchomości?

Dostatecznie gęste rozmieszczenie masztów telefonii komórkowych jest gwarantem dostępu do wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych. W erze transformacji cyfrowej niezakłócony zasięg stanowi podstawę funkcjonowania społecznego, a budowa stacji bazowych jest uznawana za inwestycje celu publicznego. Choć ich obecność lokalnie nadal wzbudza wiele kontrowersji, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaprzeczają utartemu stereotypowi, jakoby stacje bazowe wpływały […]

Udostępnij ten artykuł...