09/05/2016

„Konstytucja 3 Maja” wybita w kilogramie srebra

Jedno z największych dzieł Jana Matejki – Konstytucja 3 Maja 1791 roku – zostało przeniesione na komplet 24 srebrnych monet wykonanych z kilograma czystego kruszcu. Jednak tylko nieliczni kolekcjonerzy będą mogli powiększyć swoje zbiory o ten zestaw – jego światowa edycja to zaledwie 250 sztuk. Wyłącznym dystrybutorem zestawu jest Skarbnica Narodowa.

„Konstytucję 3 Maja 1791” roku o kolosalnych wymiarach 446 x 247 cm przeniesiono na zestaw w rozmiarze 240 x 166,8 mm. Numizmatyczny obraz tworzą 24 srebrne monety, na których awersy naniesiono poszczególne fragmenty dzieła Matejki. Łącząc ze sobą wszystkie elementy zestawu, oczom kolekcjonera ukaże się arcydzieło polskiego mistrza – w odpowiednich proporcjach i z zachowaniem wszelkich detali. – Praca międzynarodowych ekspertów pozwoliła na wykorzystanie do tego celu najnowszych technologii menniczych. Zastosowano rzadką i pracochłonną metodę bezkrawędziowego tampondruku – dzięki niej, w przeciwieństwie do zwykłych monet, obraz można było przenieść na całą powierzchnię monety, bez potrzeby pozostawienia czystej srebrnej krawędzi. W rezultacie łączenia monet są niemal niezauważalne, a najdrobniejsze szczegóły malarskie są odwzorowane z wielką dokładnością – komentuje Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Razem z zestawem monet kolekcjoner otrzymuje również bogaty zbiór wiernych replik oryginalnych, historycznych dokumentów. Najważniejszym z nich jest faksymile rękopisu Konstytucji 3 Maja, czyli dokładna kopia z 1791 roku. W zestawie umieszczono także przedruki trzech pierwszych wydań Konstytucji w językach: angielskim, francuskim i niemieckim oraz stylowo wydany tekst Konstytucji w języku polskim wraz z omówieniem popularnonaukowym i tłumaczeniem na język angielski.

"Konstytucja 3 Maja" wybita w kilogramie srebra

(RED)