06/08/2009

Lowry Digital i NVIDIA dla Apollo 11

Kiedy oryginalne nagranie NASA z lądowania Apollo 11 na Księżycu zostało przypadkowo zniszczone, wydawało się, że świat stracił wizualny zapis jednego z największych osiągnięć ludzkości. Na szczęście, technologia cyfrowej rekonstrukcji nagrań wideo firmy Lowry Digital, wykorzystująca procesory graficzne NVIDIA Tesla z technologią CUDA pozwoliła podnieść jakość telewizyjnej rejestracji oryginalnego nagrania, dzięki czemu możemy dzisiaj oglądać epokowy krok Neila Armstronga w jakości high-definition (HD).

Firma Lowry Digital do produkcji ostatecznej wersji filmu wykorzystała kilka różnych źródeł, zaczynając od materiałów niskiej jakości, takich jak przekaz telewizyjny oraz nagranie z ręcznej kamery 8mm, filmującej monitor w stacji obserwacyjnej NASA w Honeysuckle Creek w Australii. Opublikowane niedawno nagranie wideo z misji Apollo 11 zostało oczyszczone poprzez usunięcie takich artefaktów jak szum, ciemne rogi obrazu, rozmycia i smugi, co pozwoliło na uzyskanie prawidłowego kontrastu i wyższej rozdzielczości.

Oczyszczanie każdej klatki filmu w systemie korzystającym jedynie z CPU zajęłoby firmie Lowry Digital od 20 do 45 minut. Procesory Tesla pozwalają do 100 razy zwiększyć wydajność, skracając czas rekonstrukcji jednej klatki filmu do zaledwie sekund. Ostateczna wersja filmu dokumentującego misję Apollo 11 będzie trwała dwie i pół godziny – w jakości HD.

„Proces odnawiania firmy Lowry Digital pozwolił na filmach z misji Apollo 11 dojrzeć szczegóły wcześniej niedostrzegalne”, powiedział Andy Keane, menedżer generalny działu urządzeń Tesla w firmie NVIDIA. „Możemy teraz zobaczyć twarze Neila Armstronga i Buzza Aldrina za szybami ich hełmów, gwiazdy na fladze USA i niezwykłe szczegóły powierzchni Księżyca.”

Proces cyfrowego odnawiania firmy Lowry Digital wykorzystuje wydajne algorytmy przetwarzania obrazu, które doskonalono podczas rekonstrukcji ponad 400 filmów fabularnych, w tym takich klasycznych arcydzieł jak „Casablanca” czy „Doktor Żywago”. Firma oferuje także własne usługi przetwarzania obrazu dla nowych produkcji, wykorzystane na przykład w filmie „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Lowry Digital nadal pracuje nad odnawianiem archiwalnych nagrań NASA z lądowań na Księżycu i zgodnie z planem swój projekt ma zakończyć we wrześniu bieżącego roku.

Zdjęcia i wideo z odzyskanego filmu z misji Apollo 11 są dostepne pod tym adresem.