12/09/2016

Dziś Międzynarodowy Dzień Programisty

12 września 2016 r. to ważna data w kalendarzu tych, którzy zajmują się tworzeniem oprogramowania. Dziś mamy 256. dzień roku, a to znaczy, że świętujemy Międzynarodowy Dzień Programisty.

Za pomysłodawcę święta programistów uchodzi Rosjanin Walentin Balt, który wystosował do tamtejszego rządu petycję w tej sprawie i rozpoczął zbiórkę podpisów. Pomysł chwycił – 11 września 2009 r. ówczesny prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, podpisał dekret oficjalnie ustanawiający 256. dzień roku Dniem Programisty. Z czasem idea spopularyzowała się i tym sposobem we wrześniu programiści na całym świecie obchodzą swoje święto. Zwykle przypada ono 13 września, a w lata przestępne, tak jak w tym roku, 12 września.

Nie każdy musi programować zawodowozaznacza Leszek Wolany, dyrektor ds. marketingu w szkole Coders Lab. Wiele osób zdecydowało się podjąć naukę z przekonania, że kodowanie otworzy im nowe możliwości kariery i rozwoju. Nauka programowania wzmacnia inne umiejętności, takie jak zdolność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy grupowej.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że mediana pensji na stanowisku programisty JavaScript / developera front-end to 3600 zł netto. Programista z ok. dwuletnim doświadczeniem, zatrudniony w stołecznej firmie, może liczyć na 6 tys. zł netto. Na wyższych stanowiskach wynagrodzenia to kwoty pięciocyfrowe, a do tego dochodzą benefity oferowane przez pracodawców oraz prestiż… Czy warto być programistą? Na pewno się to opłaca.

Dziś Międzynarodowy Dzień Programisty

(RED)

Autor/Redaktor publikacji

Marcin Majerek
Marcin Majerek