30/06/2009

Mozilla proponuje Firefox 3.5

Mozilla wydała dziś Firefoksa 3.5, ważną aktualizację popularnej, bezpłatnej przeglądarki WWW o otwartym kodzie źródłowym. Firefox 3.5, wydany w rok po premierze cieszącego się dużym uznaniem Firefoksa 3, oferuje najnowocześniejsze funkcje, a także obsługę szerokiej gamy nowych standardów WWW. 

Firefox 3.5 to najbardziej wydajna przeglądarka, jaką dotychczas wydała Mozilla. Program zapewnia znacznie szybsze przetwarzanie kodu JavaScript, nowy tryb przeglądania prywatnego, wbudowaną obsługę otwartych formatów wideo i audio oraz funkcję przeglądania uwzględniającego położenie. Najnowsza wersja Firefoksa jest ponad dwukrotnie szybsza niż Firefox 3 i dziesięć razy szybsza niż Firefox 2 w przypadku wyświetlania skomplikowanych witryn. Dzięki dużym nakładom pracy włożonej w obsługę nowoczesnych technologii Firefox 3.5 jest obecnie najpotężniejszą i najbardziej kompletną przeglądarką, która zapewnia nową jakość wrażeń użytkownikom internetu.

ff35Firefox 3.5 jest rezultatem globalnego, otwartego procesu tworzenia oprogramowania. Społeczność Mozilli składa się z tysięcy współpracowników, w tym doświadczonych programistów, ekspertów od bezpieczeństwa, lokalizatorów i specjalistów od pomocy technicznej z ponad 60 krajów, a także dziesiątek tysięcy aktywnych testerów. Firefox ma ponad 300 milionów aktywnych użytkowników i jest jedyną popularną przeglądarką WWW, która została stworzona przez organizację non-profit.

„W sieci dzieje się teraz tyle nowego, że nadeszły doskonałe czasy dla przeglądarek WWW. Firefox 3.5 łączy najbardziej innowacyjne technologie WWW i dostarcza je w najbardziej kompletnej i najpotężniejszej współczesnej przeglądarce”, powiedział John Lilly, dyrektor generalny Mozilli.

CO NOWEGO W FIREFOKSIE 3.5:

Wydajność. Firefox 3.5 zawiera nowy, zaawansowany mechanizm obsługi JavaScriptu o nazwie TraceMonkey, który zapewnia niedoścignioną wydajność współczesnych aplikacji WWW. Firefox 3.5 jest ponad dwa razy szybszy niż Firefox 3 i dziesięć razy szybszy niż Firefox 2.

ff1

Otwarte wideo i audio. Użytkownicy mogą odtwarzać treść wideo i audio z poziomu przeglądarki bez potrzeby instalowania dodatków. Wideo stało się integralną częścią współczesnej sieci, bez względu na to, czy służy do komunikacji, edukacji czy też rozrywki. Firefox 3.5 to pierwsza przeglądarka, która oferuje zintegrowaną obsługę audio i wideo. Teraz każdy może łatwo oglądać wideo w otwartym formacie Ogg Theora.

Twórcy witryn mogą wykorzystać te technologie do projektowania stron, które zaoferują nowe, ekscytujące sposoby interakcji z wideo, wykraczające poza zwykłe sterowanie odtwarzaniem i głośnością.

Ochrona prywatności. Firefox 3.5 zawiera funkcje, które chronią prywatność internautów i zapewniają większą kontrolę nad osobistymi danymi. Kiedy użytkownik włączy nowy tryb przeglądania prywatnego w przeglądarce Firefox 3.5, żadne informacje napotkane w sieci nie zostaną zapisane w komputerze. Unikatowa funkcja usuwania stron może zatrzeć każdy ślad pobytu w witrynie. Aby usunąć wszystkie dane prywatne albo ślady aktywności z ostatnich kilku godzin, można wykorzystać funkcję czyszczenia niedawnej historii, również oferowaną wyłącznie przez Firefoksa, która zapewnia pełną kontrolę nad tym, co zostanie, a co zniknie.

Przeglądanie uwzględniające położenie. Funkcja ta oszczędza czas użytkownika, umożliwiając witrynom sprawdzanie jego położenia geograficznego. Jeśli użytkownik zgodzi się udostępnić swoje położenie, witryna będzie mogła wykorzystać te informacje do znalezienia pobliskich interesujących obiektów i zwrócenia dodatkowych, przydatnych danych, takich jak mapy danego obszaru. Funkcja ta jest całkowicie opcjonalna — Firefox nie udostępnia położenia użytkownika bez jego zgody.

Program Mozilla Firefox 3.5 jest obecnie dostępny bezpłatnie w wersjach dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OS X pod adresem http://www.firefox.com Ponad 70 wersji językowych programu można również pobrać pod adresem http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all.html

www.firefox.com