30/07/2009

Nikon D300S – dla twórców fotografii i dla filmowców

Nikon wprowadza na rynek nowy model lustrzanki cyfrowej, D300S. Bazuje on na cieszącym się popularnością modelu D300, lecz wyposażono go dodatkowo w funkcję nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości (HD) oraz możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego. Ponadto, w D300S dodano podwójne gniazdo kart pamięci (CF i SD) i zwiększono szybkość fotografowania w serii do 7 kl./s. Aparat ma tę samą co poprzednik matrycę CMOS o rozdzielczości 12,3 miliona pikseli w formacie DX, a także profesjonalny 51-punktowy autofokus i mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED.

Nikon D300S

Nikon D300S, jako pierwszy w tej klasie aparatów cyfrowych, umożliwia korzystanie z dwóch standardów nośników danych — CF (Compact Flash™) i SD (Secure Digital™) oraz zarządzanie sposobem zapisywania na nich plików, co oznacza, że np. zdjęcia można rejestrować na jednej karcie, a filmy na innej.

Nowy aparat dzięki możliwości dodania zewnętrznego źródła dźwięku stereo, działaniu autofokusa podczas filmowania i opcjom edytowania filmu na poziomie aparatu znacznie rozszerza możliwości lustrzanek cyfrowych w zakresie rejestrowania filmów o wysokiej rozdzielczości. W efekcie dźwięk filmów jest bardziej realistyczny, a osobny przycisk podglądu na żywo (LV) znacznie ułatwia przełączanie pomiędzy fotografowaniem a filmowaniem. Podczas rejestrowania ujęć filmowych można także wyświetlić na monitorze LCD wirtualny horyzont, a edycja nagrania możliwa jest podczas jego odtwarzania w aparacie przez proste zaznaczenie punktu początkowego i końcowego.

Nikon D300S

Nikon D300S bazuje na przełomowych technologiach zastosowanych w modelu D300, takich jak system rozpoznawania scenerii oparty na pomiarze kolorów według skali RGB 1005-pikselowym czujnikiem, a także wiodącym w tej klasie 51-punktowym systemie autofokusa Multi-CAM3500. Zapewnia to dokładność automatycznego nastawiania ostrości, ekspozycji oraz sterowania balansem bieli. Mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED gwarantuje dodatkowo wysoką jakość obrazu, wierną reprodukcję barw, płynne przejścia tonalne odcieni skóry i wyjątkową szczegółowość przy minimalnych zakłóceniach.

Nikon D300S

Nowy aparat robi zdjęcia z szybkością do 7 kl./s bez konieczności korzystania z dodatkowego akumulatora, a opcjonalny pojemnik MB-D10 zwiększa szybkość aż do 8 kl./s i zapewnia lepsze trzymanie korpusu w ujęciach pionowych.

Nikon D300SW nowym modelu wykorzystano ten sam wybierak wielofunkcyjny, co w lustrzankach D3 i D700, ze środkowym przyciskiem służącym do rozpoczęcia i zakończenia zapisu filmu. W modelu D300S użytkownik znajdzie także cichy tryb wyzwalania migawki, pozwalający na dyskretne fotografowanie z możliwością manualnego sterowania powrotem lustra. Specjalny przycisk „Info” ułatwia natomiast wyświetlanie informacji o parametrach na głównym wyświetlaczu LCD i skraca dostęp do często używanych ustawień. Wbudowanie dyfuzora w podnoszoną lampę błyskową rozszerzyło jej zasięg do kąta widzenia odpowiednika obiektywu 16 mm.

3–calowy wyświetlacz TFT nowej lustrzanki, o rozdzielczości 920 tys. punktów, zapewnia doskonałą jakość podczas odtwarzania i edytowania zarejestrowanego materiału. W aparacie zastosowano dodatkowo nową funkcję przetwarzania obrazu z plików RAW umożliwiającą zmianę wielkości zdjęcia (dostępne są cztery rozmiary).