14/06/2010

Nikon ponownie wysyła sprzęt w kosmos

Nikon otrzymał zamówienie na sprzęt fotograficzny dla Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej (Russian Federal Space Agency – Roscosmos). Profesjonalne lustrzanki m.in. Nikon D3S i D3X oraz obiektywy, takie jak AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR wraz z akcesoriami i oprogramowaniem będą wykorzystywane przez rosyjskich astronautów do badań kosmosu prowadzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station – ISS).

Sprzęt fotograficzny zostanie przetransportowany statkiem Sojuz TMA-19, który wystartuje 16 czerwca br. z Kosmodromu Bajkonur. Za realizację dostawy odpowiadają firmy S.P. Korolev Rocket i Space Corporation Energia, generalni podwykonawcy Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej.

Wcześniej, w 2009 r. Nikon dostarczył sprzęt fotograficzny dla NASA. Aparaty D3S i obiektywy AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED używane są przez amerykańskich astronautów do dokumentacji prac prowadzonych na pokładzie promów kosmicznych oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Urządzenia przekazywane przez Nikona na potrzeby badań prowadzonych w kosmosie nie zostały poddane żadnym modyfikacjom technicznym. Są to takie same produkty, jak obecnie dostępne na rynku, co potwierdza wyjątkową niezawodność i wytrzymałość konstrukcji lustrzanek Nikon D3S, D3X oraz obiektywów NIKKOR. Nowy sprzęt fotograficzny będzie służył rosyjskim astronautom na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz  z obecnie używanymi obiektywami oraz lustrzankami Nikona, takimi jak Nikon F5 i D2X.

W ramach zamówienia dla Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej Nikon dostarczy:
•    lustrzanki: D3S, D3X;
•    obiektywy: AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR, AF-S NIKKOR 600mm f/4G ED VR;
•    telekonwertery: AF-S Teleconverter TC-20E III, AF-S Teleconverter TC-17E II,
AF-S Teleconverter TC-14E II;
•    lampy błyskowe SB-900;
•    oprogramowanie: Capture NX2, Camera Congtrol Pro 2.

Urządzenia marki Nikon sprawdzają się również w ekstremalnych warunkach na Ziemi. Nikon jest oficjalnym dostawcą sprzętu obserwacyjnego wykorzystywanego do badań Antarktydy.

Udostępnij ten artykuł...
Przeczytaj także:   INSIGNIA FREEDOM 1160 Win - laptop i tablet