16/11/2009

Nowe procesory graficzne NVIDIA Tesla

NVIDIA przedstawiła dzisiaj przeznaczone na rynek obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) procesory równoległe z serii Tesla 20, oparte na CUDA i architekturze nowej generacji oznaczonej kodową nazwą „Fermi”.

Zaprojektowane z myślą o obliczeniach równoległych, procesory graficzne NVIDIA Tesla z serii 20 redukują koszt oferując taką samą wydajność jak tradycyjny klaster wykorzystujący CPU, ale przy jednej dziesiątej jego kosztów i jednej dwudziestej jego zużycia energii.

Tesla

Tesla 20 wprowadza nowe funkcje, które pozwalają wielu aplikacjom osiągnąć znacznie wyższą wydajność przy wykorzystaniu obliczeń na GPU. Wśród zastosowań znajdziemy raytracing, trójwymiarowe obliczenia w chmurze, kodowanie wideo, wyszukiwanie w bazach danych, analiza danych, komputerowo wspomagane konstruowanie i wyszukiwanie wirusów.

„NVIDIA zaproponowała w układzie Fermi bardzo atrakcyjną architekturę, oferującą zestaw funkcji, który udostępnia tę technologię dla całego przemysłu komputerowego”, powiedział Jack Dongarra, szef Innovative Computing Laboratory na Uniwersytecie Tennessee i współautor słynnych bibliotek LINPACK i LAPACK.

Tesla 20

Procesory graficzne Tesla z serii 20 oferują funkcje obliczeń równoległych, które nigdy dotąd nie były oferowane w jednym urządzeniu. Należą do nich:
•    Obsługa nowej generacji standardu obliczeń zmiennoprzecinkowych podwójnej precyzji IEEE 754-2008
•    Obsługa kodów korekcyjnych ECC, zapewniająca bezkompromisową niezawodność i dokładność
•    Wielopoziomową hierarchię pamięci podręcznej z pamięciami podręcznymi poziomów L1 i L2
•    Obsługa języka programowania C++
•    Obsługę do 1 TB pamięci, współbieżna obsługa jądra, szybkie przełączanie wątków, 10x szybsze operacje atomowe, 64-bitowa wirtualna przestrzeń adresowa, wywołania systemowe i funkcje rekursywne.

Rdzeń procesorów graficznych Tesla oparty jest na masowo równoległej architekturze obliczeniowej CUDA, oferującej twórcom oprogramowania model obliczeń równoległych łatwiejszy do zrozumienia i oprogramowania niż jakakolwiek alternatywa opracowania w ciągu ostatnich 50 lat.

Rodzina procesorów graficznych Tesla z serii 20 obejmuje:
Tesla•    Procesory obliczeniowe GPU Tesla C2050 i C2070
o    Karty PCI-Express Gen-2 z pojedynczym GPU dla stacji roboczych
o    Do 3 GB i 6 GB (odpowiednio) wbudowanej pamięci GDDR5
o    Wydajność podwójnej precyzji w zakresie od 520 GFlops do 630 GFlops
•    Systemy obliczeniowe GPU Tesla S2050 i S2070
o    Cztery procesory Tesla w systemie 1U przeznaczonym dla klastrów i centrów danych
o    Do 12 GB i 24 GB (odpowiednio) pamięci systemowej w ramach wbudowanej pamięci GDDR5
o    Wydajność podwójnej precyzji w zakresie od 2.1 TFlops do 2.5 TFlops

Przeczytaj także:   Wszystkoodporny Genius

Produkty te dostępne będą w maju 2010.

Udostępnij ten artykuł...

BLIK deklasuje konkurencję

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy w internecie BLIK-iem. To obecnie najczęściej wybierana forma płatności, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. To także jedna z ulubionych metod płatniczych Polaków – wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych”. 46 proc. badanych płaci za zakupione przez internet przedmioty i usługi BLIKiem – […]

Udostępnij ten artykuł...

Healthcann: teraz pora na crowdfunding

Healthcann – wrocławska spółka biotechnologiczna – jest kolejną polską firmą związaną z rynkiem konopnym, która zapowiedziała pozyskanie inwestorów poprzez emisję crowdfundingową – zapisy na akcje w tej emisji ruszą za około miesiąc. Healthcann jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego technologii AdvanDrop. Obecnie prowadzi projekt badawczy (rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), który ma zrewolucjonizować biznes […]

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...