08/09/2009

Nowe procesory od Intela

Firma Intel zaprezentowała dziś kilka modeli wysokowydajnych procesorów do komputerów stacjonarnych i serwerów. Wraz z nową rodziną procesorów Intel Core i5, dwoma modelami Intel Core i7 oraz procesorem Intel Xeon 3400 firma Intel wprowadza swoją najnowszą mikroarchitekturę Nehalem na szeroki rynek komputerów stacjonarnych i serwerów do podstawowych zastosowań.

Nowe procesory Intel Core dla klientów indywidualnych

Nowe chipy, których nazwa kodowa brzmiała „Lynnfield”, powstały w oparciu o nagradzaną mikroarchitekturę Nehalem firmy Intel. Są przeznaczone dla klientów indywidualnych oczekujących najlepszych rezultatów w zakresie mediów cyfrowych, wydajności, obsługi gier i innych wymagających zastosowań. Procesory te są od dziś dostępne razem z nowym chipsetem Intel P55 Express.

intel5Wszystkie procesory są pozbawione ołowiu i fluorowców1, a ponadto wykorzystują technologię Intel® Turbo Boost. Najlepsze modele z serii Core i7 obsługują również technologię Intel Hyper-Threading. Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów komputer pracuje inteligentnie, w zależności od potrzeb optymalizując zużycie energii, gdy jest mało obciążony.

Komputery stają się mniejsze

Konstrukcja nowego chipsetu to najbardziej rewolucyjna zmiana od czasu wynalezienia magistrali PCI na początku lat 90-tych XX wieku. Jest zapowiedzią platformy obliczeniowej, którą firma Intel wprowadzi w 2010 r. Chipset Intel P55 Express stanie się podstawowym komponentem płyt głównych na całym świecie, oferując całkowicie nowy poziom wydajności i skalowalności wszystkim klientom, zarówno nabywcom detalicznym, jak i technicznie uzdolnionym majsterkowiczom.

Nowe modele Core i7 oraz i5 to pierwsze procesory firmy Intel, które zawierają jednocześnie 16-torowy port graficzny PCI Express 2 oraz dwukanałowy kontroler pamięci, umożliwiające obsługę wszystkich funkcji wejścia, wyjścia i zarządzania przez jednoukładowy chipset Intel P55 Express. Starsze chipsety firmy Intel musiały używać dwóch odrębnych chipów. Połączenie procesora z chipsetem jest realizowane przez nowy interfejs DMI (Direct Media Interface). 8 portów PCI Express 2.0 x1 (2.5 GT/s) zapewnia temu chipsetowi elastyczność w obsłudze urządzeń, podczas gdy konfiguracja „2×8” pozwala użyć podwójnych kart graficznych. Ponadto chipset obsługuje rozwiązania RAID 0/1/5/10 dzięki wykorzystaniu 6 portów SATA 3 Gb/s z technologią Intel Matrix Storage. Zintegrowany z chipsetem hub USB 2.0 z dopasowaniem prędkości przesyłu danych pozwala obsłużyć nawet 14 portów USB 2.0. Karta dźwiękowa Intel® High Definition Audio zapewnia zaś doskonałą jakość dźwięku cyfrowego. Nowe modele są pierwszymi procesorami obsługiwanymi przez gniazda w technologii LGA (Land Grid Array) 1156.

Przeczytaj także:   microSDHC 32GB od TRANSCENDa

Lepsze serwery do podstawowych zastosowań

Dzięki wykorzystaniu nowych procesorów Intel Xeon oraz chipsetów Intel 3400 i 3420 serwery projektowane do konkretnych zastosowań są interesującą propozycją dla małych przedsiębiorstw i instytucji oświatowych, w których komputery pracują 24 godziny na dobę. Wspomniane urządzenia zwiększają produktywność każdej małej firmy poprzez wydajniejszy sposób realizacji zadań związanych z pocztą elektroniczną, systemem plików, drukowaniem czy generowaniem dynamicznych stron WWW. Mogą być one również z powodzeniem stosowane w oświacie, gdyż umożliwiają niezakłóconą pracę grupową w klasach i usprawniają obsługę administracyjną szkół. Serwery oparte na procesorach Xeon 3400 gwarantują większą niezawodność w porównaniu z komputerami stacjonarnymi, ponieważ na potrzeby ich systemów operacyjnych wykorzystano inne rozwiązania, np. pamięć ECC (Error Correcting Code) i technologię RAID 0/1/5/10.

Zostały one zaprojektowane z myślą o rozwoju małych firm – potrafią obsłużyć nawet o 64% więcej transakcji sprzedaży2 i skrócić czas reakcji firmy o 56%. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mikroarchitektury Nehalem firmy Intel oraz czterokrotnemu zwiększeniu pamięci (do 32 GB). Technologie Intel Turbo Boost i Intel Hyper-Threading pozwalają tym serwerom automatycznie dostosowywać wydajność do potrzeb konkretnej firmy. Wśród dostępnych od dziś procesorów jest także energooszczędny model Intel Xeon L3426. Jego relacja wydajności energetycznej do ceny jest do 188% korzystniejsza niż w przypadku starszego modelu Intel Xeon X3380. Procesora tego można użyć w serwerach o różnych wielkościach i kształtach, co jest istotne w miejscach, w których występują ograniczenia przestrzenne lub temperaturowe. Więcej informacji na temat tych produktów znajduje się na stronie www.intel.com/xeon.

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...

Psy pokochały… Uber Pets

Okazuje się, że jeśli chodzi o przejazdy ze zwierzakami, Polska prowadzi w Europie. To właśnie u nas notuje się największą liczbę podróży Uber Pets. Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa, który świętowaliśmy 26 sierpnia, eksperci Uber sprawdzili, jak podróżujemy ze swoimi pupilami. Zwierzęta coraz częściej towarzyszą nam w codziennych podróżach. Z myślą o nich i ich […]

Udostępnij ten artykuł...

Czy stacje bazowe sieci komórkowych mają wpływ na ceny nieruchomości?

Dostatecznie gęste rozmieszczenie masztów telefonii komórkowych jest gwarantem dostępu do wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych. W erze transformacji cyfrowej niezakłócony zasięg stanowi podstawę funkcjonowania społecznego, a budowa stacji bazowych jest uznawana za inwestycje celu publicznego. Choć ich obecność lokalnie nadal wzbudza wiele kontrowersji, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaprzeczają utartemu stereotypowi, jakoby stacje bazowe wpływały […]

Udostępnij ten artykuł...