19/03/2016

Pamiętajcie, dziś „Godzina dla wilka”

Przed nami wielki finał Godziny dla Ziemi WWF. Tradycyjnie do akcji można włączyć się poprzez zgaszenie światła na jedną godzinę w sobotę, 19 marca, o godz. 20.30. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem, tych którzy go nie mają”.

W tym roku Fundacja WWF chce zwrócić uwagę na problemy z jakimi boryka się w Polsce populacja wilka. Dziś, w naszym kraju żyje, jedynie około 1000 osobników tego gatunku. Te dumne i wolne zwierzęta giną z powodu ludzkiej niechęci, strachu i chęci zysku. Wbrew powszechnej opinii nie są one zagrożeniem dla człowieka – to człowiek coraz częściej stanowi zagrożenie dla nich. Wilki są pięknymi, charyzmatycznymi zwierzętami, niezwykle potrzebnymi dla prawidłowego funkcjonowania polskiej przyrody. Jeśli chcemy, aby przetrwały w naturze, musimy im pomóc.

godzina_dla_wilka

W Polsce aż 66 procent ludzi uważa wilki za niebezpieczne zwierzęta, a 71 procent bałoby się spotkania z nimi w lesie. Jednocześnie 66 procent respondentów jest zdania, że zwierzęta te powinny być chronione. Negatywny wizerunek wilka w świadomości Polaków i ujawnione ostatnio przypadki odstrzału tego chronionego gatunku wpłynęły na to, że 9. edycję Godziny dla Ziemi WWF dedykuje właśnie tym zwierzętom.

Dlatego celem tegorocznej kampanii jest wzrost społecznej akceptacji i świadomości na temat konieczności ochrony wilka. Poparcie dla ochrony tego gatunku w Polsce można wyrazić poprzez symboliczne dołączenie do wilczej watahy na stronie www.godzinadlaziemi.pl i dołączenie do tych, którzy uważają, ze wilka w Polsce należy chronić.

(RED)