29/07/2009

Panasonic Lumix DMC-FZ38 – wysokiej jakości zdjęcia i filmy HD z 18-krotnym przybliżeniem

Panasonic przedstawił nowy aparat cyfrowy DMC-FZ38 z funkcją nagrywania filmów wysokiej rozdzielczości w formacie AVCHD Lite oraz 27-milimetrowym, szerokokątnym obiektywem LEICA DC VARIO-ELMARIT (odpowiednik zakresu ogniskowych w aparatach na film 35 mm: 27-486mm).FZ38_slant_ho

Aparat FZ38 dołącza do popularnej serii kompaktów FZ, które cechują się silnym zoomem oraz szeregiem zaawansowanych opcji, w tym możliwością ręcznej zmiany ustawień. Nowy FZ38 oferuje ulepszony optyczny stabilizator obrazu o nowej nazwie POWER O.I.S., a także ultraszybki autofokus oraz inne funkcje zwiększające komfort fotografowania.

Panasonic DMC-FZ38Lumix DMC-FZ38, oprócz filmów w Motion JPEG, umożliwia rejestrowanie dwukrotnie dłuższych filmów wysokiej rozdzielczości w formacie AVCHD Lite. Dobrze przemyślany układ elementów sterujących, w tym niezależny przycisk do nagrywania filmów, sprawia, że DMC-FZ38 jest urządzeniem naprawdę hybrydowym — sprawdza się doskonale zarówno w roli aparatu, jak i kamery, a jego obsługa jest równie łatwa w obu trybach. Format AVCHD Lite pozwala użytkownikom oglądać nie tylko zdjęcia, ale również filmy HD przez wyjęcie karty pamięci SDHC/SD z aparatu i włożenie jej do przeglądarki obrazów VIERA (wbudowanego gniazda kart pamięci SDHC/SD) w telewizorze HD Panasonic VIERA. Można też po prostu podłączyć aparat za pomocą opcjonalnego kabla mini HDMI do telewizora z interfejsem VIERA Link i za pomocą pilota do telewizora urządzić pokaz slajdów obejmujący zarówno zdjęcia, jak i zarejestrowane filmy.

Panasonic DMC-FZ38Obiektyw z potężnym, 18-krotnym zoomem ułatwia fotografowanie z dużej odległości i robienie zbliżeń. Współczynnik zoomu można zwiększyć do 35,2x dzięki funkcji Extra Optical Zoom. 27-milimetrowy szerokokątny obiektyw nadaje się idealnie zarówno do fotografowania panoramicznych krajobrazów, jak i robienia zdjęć w ciasnych pomieszczeniach, ponieważ poszerza pole widzenia. Rozdzielczość 12,1 megapiksela pozwala znacznie powiększyć zdjęcia z zachowaniem wszystkich szczegółów, a także przyciąć je i powiększyć części przeznaczone do wywołania.

Inteligentny tryb automatyczny iA, działający także w trybie nagrywania filmów, obejmuje funkcję POWER O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu), która oferuje dwukrotnie skuteczniejsze tłumienie drgań niż konwencjonalny system stabilizacji MEGA O.I.S. Zaawansowana funkcja rozpoznawania twarzy Face Recognition potrafi jednocześnie wykryć twarze trzech osób w trybie rejestrowania zdjęć.

Inną cechą aparatu DMC-FZ38 jest wydłużony czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Dzięki bardzo energooszczędnemu układowi do przetwarzania obrazu, Venus Engine HD, aparat umożliwia zrobienie około 470 zdjęć.

Panasonic DMC-FZ38

Aparat FZ38 dziedziczy i rozszerza funkcje sterowania ręcznego, które cieszyły się ogromną popularnością w poprzednich modelach z rodziny FZ. Ustawienia ręczne są bardziej elastyczne niż w poprzednich modelach, a układ kontrolek został ulepszony, dzięki czemu ich obsługa jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna. Ponadto tryb zaawansowany, przeznaczony dla użytkowników kreatywnych i dostępny tylko w kompaktowych aparatach Lumix klasy wyższej, teraz obejmuje tryb zbliżeń, który ułatwia robienie powiększonych zdjęć dostosowanych do fotografowanego obiektu. Aparat FZ38 jest wyposażony w 2,7-calowy inteligentny wyświetlacz LCD z szerokim kątem widzenia, który pokazuje wyraźny obraz zarówno podczas rejestrowania, jak i odtwarzania filmów oraz zdjęć.

Wykorzystując wszechstronny, 27-milimetrowy obiektyw z 18-krotnym powiększeniem optycznym, DMC-FZ38 zapewnia pełną swobodę twórczą podczas robienia zdjęć i kręcenia filmów. Zarówno nowicjusze, jak i doświadczeni fotoamatorzy dzięki aparatowi DMC-FZ38 odkryją zupełnie nową radość i łatwość fotografowania oraz wideofilmowania.

Nowy standard rejestrowania filmów wysokiej rozdzielczości — format AVCHD Lite i tryb iA

Popyt na kamery cyfrowe umożliwiające nagrywanie wideo o wysokiej jakości rośnie w miarę upowszechniania się dużych telewizorów HD oraz nowych technologii kręcenia filmów. Teraz oprócz filmów Motion JPEG aparat DMC-FZ38 pozwala na rejestrowanie wideo wysokiej rozdzielczości w formacie AVCHD Lite. Format ten niemal podwaja czas nagrywania w jakości HD w porównaniu z konwencjonalnym formatem Motion JPEG. Aparat FZ38 jest również wyposażony w technologię Dolby Digital Stereo Creator do rejestrowania dźwięku wysokiej jakości, który stanowi doskonałe uzupełnienie kręconych filmów.

Panasonic DMC-FZ38

W aparacie FZ38 popularny tryb iA (inteligentny automatyczny) został rozszerzony w taki sposób, aby był również dostępny podczas kręcenia filmów. Nowy system POWER O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu) eliminuje efekt drżenia rąk nawet podczas dużych zbliżeń. Funkcja wykrywania twarzy Face Detection automatycznie wyszukuje twarze w kadrze i odpowiednio reguluje ostrość, ekspozycję, kontrast oraz odcień skóry, aby zapewnić doskonałe rezultaty. Funkcja inteligentnej ekspozycji (Intelligent Exposure) nieustannie sprawdza poziom światła otoczenia i dostosowuje ekspozycję do zmieniających się warunków, aby zapobiec prześwietleniu lub niedoświetleniu obrazu. Natomiast inteligentny selektor trybów tematycznych (Intelligent Scene Selector) automatycznie przełącza aparat między trybem zwykłym, portretowym, makro, krajobrazowym i słabego światła, aby zoptymalizować jakość obrazu.

Nagrywanie filmu można rozpocząć szybko i wygodnie przez naciśnięcie oddzielnego przycisku na tylnym panelu aparatu. Większość ustawień aparatu zostaje zachowana po przełączeniu w tryb rejestrowania filmu. Dostępne jest również potężne, 18-krotne powiększenie optyczne. Funkcja Wind Cut eliminuje większość szumów spowodowanych wiatrem. FZ38 oferuje też tryb kolorowy i uwzględnia ponad 18 trybów tematycznych podczas rejestrowania filmów. Nagrania AVCHD pozwalają wybrać jeden z trzech poziomów jakości filmu: SH (17 Mb/s), H (13 Mb/s) i L (9 Mb/s).

Cena aparatu DMC-FZ38 to 320£ (1550 zł).