13/02/2019

Prognozy dla internetu na 2019 rok

Internet ciągle się rozwija i rośnie w siłę. Szacuje się, że na koniec poprzedniego roku ponad cztery miliardy ludzi na całym świecie aktywnie użytkowało sieć internetową. Potentatem w tym zestawieniu są Chiny. Prawie 20% światowych internautów (800 mln) mieszka za Wielkim Murem.

Internet w Azji jest potęgą. Prawie połowa wszystkich ludzi na kuli ziemskiej siedzących przed ekranami komputerów, laptopów i tabletów mówi po chińsku, japońsku, koreańsku itd. – Na drugim miejscu jest Europa. Szacuje się, że co szósty internauta na świecie mieszka na Starym Kontynencie. Coraz lepiej pod tym względem jest również w Polsce. Według Głównego Urzędu Statystycznego w zeszłym roku 84% gospodarstw domowych miało już dostęp do sieci. Z każdym rokiem ten wskaźnik rośnie. Ostanie lata to mniej więcej 2-3% na rokkomentuje Bartosz Gadzimski z firmy Zenbox.

Jakie są prognozy na 2019 rok? Według Johna Stevensa z portalu hostingfacts.com prawie dwa miliardy ludzi dokona chociaż jednego zakupu w sklepach online, każdego dnia około 90 tys. stron będzie hakowanych, a na blogach codziennie będą napisane 4 mln postów. Nadal popularny będzie Twitter z pół miliardem twittów każdej doby. – To także będzie rok dynamicznego rozwoju rynku e-commerce. Sklepy internetowe przyciągają nie tylko dostępnością, ale również atrakcyjnymi cenami, promocjami i bonifikatami. Do tego dochodzi często darmowa wysyłka, a więc po co wychodzić do galerii handlowej jeśli można zaopatrzyć się w dobry sprzęt lub markowe ubranie klikając myszką – uważa Bartosz Gadzimski.

Potwierdzają to opublikowane pod koniec stycznia badania Eurostatu. Czytamy w nich, że w 2017 roku na terenie Unii Europejskiej o 12% wzrosła liczba zakupów w sieci. Największy przyrost odnotowano w Estonii (+36%), na Węgrzech (+32%), w Rumunii i na Litwie (+26%). Polska z wynikiem 11% prawie idealnie wpisała się w europejską średnią. W 2019 roku wskaźniki z pewnością pobiją kolejne rekordy.

Według portalu hostingfacts.com nadal w rozkwicie będą media społecznościowe. W tym roku aktywnie będzie z nich korzystać 2,7 mld użytkowników. Na Instagram każdego dnia będzie wrzucanych 95 mln zdjęć i materiałów video. Co jeszcze zdaniem ekspertów przyniosą najbliższe miesiące w sieci? 63% posiadaczy smartfonów i telefonów komórkowych będzie korzystać z nich nie tylko do dzwonienia, ale też do korzystania z Internetu.

(RED)