30/12/2014

Prognozy ekspertów bezpieczeństwa IT na 2015 rok

Mijające dwanaście miesięcy naznaczone zostały cyberszpiegostwem, głośnymi atakami hakerskimi i ambitnymi kampaniami cyberprzestępców. Liczba nowych zagrożeń w ciągu roku osiągnęła już 3,5 miliona i niestety trend wzrostowy z pewnością utrzyma się w nadchodzącym 2015. Eksperci G DATA przewidują także intensywny rozwój złośliwego oprogramowania pod względem jego możliwości do ataków wieloplatformowych, trojany zdolne do infekcji komputerów z systemem Windows oraz urządzeń mobilnych z Androidem będą utrapieniem w przyszłym roku. To właśnie trojany bankowe jako najbardziej dochodowe będą stanowiły większość wśród szkodników atakujących nasze urządzenie w niedalekiej przyszłości. Eksperci G DATA przesyłają swoich 6 najważniejszych prognoz zagrożeń na rok 2015.

1. Self-tracking i niewłaściwie zabezpieczone dane
Wyniki sportowe, prywatne dane, aktualna lokalizacja i wiele, wiele innych informacji jest zbieranych przez urządzenia mobline oraz tzw. wearable devices. Takie informacje mogą okazać się cenne i zainteresować wiele firm, chociażby firmy ubezpieczeniowe oferujące polisy na życie. Moda na aplikacje mierzące nasze postępy w bieganiu czy innych sportach oraz aplikacje zbierające informacje o naszym zachowaniu może być źródłem kłopotów dla użytkowników oraz nową okazją i nisza dla cyberprzestępców.

2. Malware wieloplatformowy jak wytrych do firmowych komputerów
W przyszłym roku ataki wieloplatformowe będą wykorzystywane przez hakerów w szczególności w atakach na sieci firmowe.

3. Urządzenia mobilne z preinstalowanymi backdoorami
Na początku roku do laboratorium G DATA trafił chiński smartfon STAR N9500, który fabrycznie był wyposażony w oprogramowanie szpiegujące użytkownika. W przyszłym roku może spodziewać się większej oferty spywarefonów na rynku. Już teraz w końcówce 2014 słyszymy o kolejnych urządzeniach szpiegujących swoich właścicieli. Chęć zaoszczędzenia pieniędzy przy zakupie urządzeń wzorowanych na flagowcach znanych marek sprowadza się do dodatkowej zapłaty prywatnymi informacjami i danymi.

4. Nowy rekord trojanów bankowych
Ataki na użytkowników bankowości internetowej to łakomy kąsek cyberprzestępczego tortu. Wciąż wiele banków przegrywa z hakerami wyścig zbrojeń. Podwójne uwierzytelnianie to czasem zbyt mało, by spać spokojnie.

5. Więcej (z) reklam
Duże zarobki dzięki minimalnym nakładom to maksyma ludzi i firm, którzy zajmują się wyświetlaniem niechcianych reklam. Wciąż rosnące zyski z tego procederu sprawią, że jeszcze większa ilość szkodników typu adware trafi na komputery użytkowników w 2015 roku.

Przeczytaj także:   Asmax Cablesurfer dla aktywnych internautów

6. Szpiegowanie w sieci
Nie tak dawno odkryty spyware, prawdopodobnie rządowego pochodzenia, o nazwie Regin był wykorzystywany do ataków na sieci o dużym potencjale jak instytucje państwowe czy sieci międzynarodowych korporacji. Odkrycie kolejnych zaawansowanych programów szpiegujących to jedynie kwestia czasu.

Prognozy ekspertów bezpieczeństwa IT na 2015 rok

(RED/G DATA Software)

Udostępnij ten artykuł...

BLIK deklasuje konkurencję

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy w internecie BLIK-iem. To obecnie najczęściej wybierana forma płatności, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. To także jedna z ulubionych metod płatniczych Polaków – wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych”. 46 proc. badanych płaci za zakupione przez internet przedmioty i usługi BLIKiem – […]

Udostępnij ten artykuł...

Healthcann: teraz pora na crowdfunding

Healthcann – wrocławska spółka biotechnologiczna – jest kolejną polską firmą związaną z rynkiem konopnym, która zapowiedziała pozyskanie inwestorów poprzez emisję crowdfundingową – zapisy na akcje w tej emisji ruszą za około miesiąc. Healthcann jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego technologii AdvanDrop. Obecnie prowadzi projekt badawczy (rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), który ma zrewolucjonizować biznes […]

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...