07/01/2015

Rok 2014 pod znakiem rosnącego znaczenia SEM

W dobie coraz łatwiejszego dostępu do Sieci i urządzeń takich jak laptopy, tablety czy smartfony, sprawne korzystanie z nowoczesnych form marketingu internetowego stało się dla firm koniecznością. Jest to jednak dynamiczna branża, wymagająca ciągłego śledzenia i reagowania na zmieniające się trendy. O ile znaczenie reklamy graficznej, ogłoszeń czy e-mailingu od lat utrzymuje się w Polsce na względnie stałym poziomie, marketing w wyszukiwarkach rośnie szybciej niż cały rynek reklamy on-line.

Według danych IAB za pierwszy kwartał 2014 roku, SEM zajmuje 37% rynku reklamy online, plasując się zaraz za reklamą display (42%), zaś jego dynamika wzrostu wynosi 5,8% rok do roku. Badanie przeprowadzone w trzecim kwartale tego roku pokazało, że jest to stały trend, który powinien utrzymać się również w 2015 roku.

Na branżę marketingu w wyszukiwarkach wpłynęły przede wszystkim aktualizacje algorytmów wyszukiwarki Google. Celem Pandy 4.1 było wyczyszczenie wyników ze stron o niskiej jakości i wartości dla użytkownika, Gołąb skupił się na Google Maps i dopasowaniu wyszukiwania do lokalizacji użytkownika, zaś Pingwin 3.0 uderzył przede wszystkim w strony stawiające na ilość, nie zaś na jakość, promując jednocześnie witryny zoptymalizowane, których właściciele dbają o nowe wartościowe treści i generują sporo linków w mediach społecznościowych.

Ponadto nacisk ze strony Google sprawił, że coraz większe znaczenie mają mobilne wersje stron internetowych. Posiadanie witryny dopasowanej do urządzeń mobilnych pozytywnie wpływa na CTR (ang. click-through rate), czyli tzw. „klikalność” strony widocznej w wynikach wyszukiwania. Brak mobilnej wersji witryny może skutecznie odstraszyć część użytkowników, obniżając tym samym efekt wynikający z zajmowania wysokiej pozycji w wyszukiwarce. W 2014 roku mogliśmy również zaobserwować update http/ssl, który wyniósł na wyższe pozycje strony zabezpieczone tym protokołem, oraz rezygnację ze wsparcia dla Google Authorship, skutkujące usunięciem z wyników wyszukiwania zdjęć autorów i informacji o nich.

Rok 2014 pod znakiem rosnącego znaczenia SEM

Przede wszystkim mogliśmy zaobserwować wzrost znaczenia content marketingu i social media. Ze względu na aktualizacje algorytmów Google, takie jak wspominany Pingwin, właściciele firm i marketingowcy powinni koncentrować się na tworzeniu wysokiej jakości treści na stronach oraz dbać o polubienia, komentarze, udostępnienia, a także liczbę fanów i followersów. Umożliwia to nie tylko budowanie pozytywnego wizerunku marki, ale także polepszenie wyników w wyszukiwarce.

Przeczytaj także:   Prezent od Beckera na wakacje – Traffic Assist Z102

Osoby zajmujące się marketingiem internetowym muszą z uwagą śledzić bieżące trendy i odpowiednio na nie reagować. Powinny również dbać o aktualność, przejrzystość oraz atrakcyjną zawartość witryn internetowych. Tylko wtedy SEM będzie bardzo wartościowym narzędziem prowadzenia działań promocyjnych w Sieci.

Łukasz Iwanek (Internetica)

Udostępnij ten artykuł...

BLIK deklasuje konkurencję

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy w internecie BLIK-iem. To obecnie najczęściej wybierana forma płatności, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. To także jedna z ulubionych metod płatniczych Polaków – wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych”. 46 proc. badanych płaci za zakupione przez internet przedmioty i usługi BLIKiem – […]

Udostępnij ten artykuł...

Healthcann: teraz pora na crowdfunding

Healthcann – wrocławska spółka biotechnologiczna – jest kolejną polską firmą związaną z rynkiem konopnym, która zapowiedziała pozyskanie inwestorów poprzez emisję crowdfundingową – zapisy na akcje w tej emisji ruszą za około miesiąc. Healthcann jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego technologii AdvanDrop. Obecnie prowadzi projekt badawczy (rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), który ma zrewolucjonizować biznes […]

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...